Domů Recenze Oblečení Bundy Helly Hansen Lifaloft Air Insulated Jacket

Recenze Helly Hansen Lifaloft Air Insulated Jacket (19.01.2023)

Recenze Helly Hansen Lifaloft Air Insulated Jacket (Bundy Oblečení) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Oblečení - Bundy | Počet recenzí: 0 | Značka: Helly Hansen
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2023 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Lifaloft je zateplovací textilie, kterou vyvinula společnost Helly Hansen společně s vývojáři materiálu Primaloft na základě vlastního patentovaného vlákna Lifa – odtud i jeho název spojující obě technologie. V minulém roce se na trh dostal produkt, u něhož je Lifaloft aplikován pro použití na skialpinismus – Helly Hansen Lifaloft Air Insulated Jacket.

Zkušenosti s užíváním produktu

Lifaloft pro skialp
Hned na první pohled zaujme bunda tím, že je bez podšívky – izolant Lifaloft tak působí jako kožíšek po celém vnitřním prostoru bundy. Výhody jsou nasnadě – ještě lepší a rychlejší odvod vlhkosti od těla, nižší hmotnost a poměrně slušná izolační schopnost. Oděv tak aspiruje právě na to stát se univerzálním a praktickým kusem oděvu pro aerobní aktivity, jako je skialpinismus. Svrchní materiál tvoří Pertex® Quantum AIR, tedy opět odlehčená tkanina, která má ale vysokou schopnost ochránit před větrem a díky svému ošetření impregnací částečně i před vodou. V principu to ale bunda do deště není, takže od ní očekávejte jen dočasnou a omezenou ochranu před tímto jevem.

Proti větru funguje dostatečně, byť i zde narazí na svůj konstrukční limit a do extrémně větrných podmínek to bude chtít ještě něco přes. Nicméně v dešti ani orkánu běžně neskialpujeme. Pro to si vybíráme naopak počasí přívětivé, kdy se možná jen výjimečně přežene sněhová přeháňka a fouká jen tak, aby nás to v horách bavilo a bylo to bezpečné. Právě pro tyto situace je bunda určena – a obsáhne jich neobvykle široký interval.

Hlavně sucho
Hlavním benefitem produktu je ale paropropustnost a inertnost vůči vodě. Ve vláknech Lifa se vlhkost nedrží a pot od těla rychle odchází, což má v praxi za následek to, že bundu můžete používat ve studenějších i teplejších prostředích. Když je mráz a jste v pohybu, zůstává bunda uvnitř suchá a důkladně a stabilně izoluje. Pokud moc nefouká, lze ji nosit jako svrchní vrstvu i v mrazech okolo –10 °C (kdy přestože na povrchu zamrzá propuštěná vlhkost, uvnitř je sucho), naopak se dobře uplatní i třeba při jarní túře v plusových teplotách na hřebeni, kde pofukuje. V rámci mého skialpování fungovala jako jakýsi základní stavební kámen systému oblékání, kdy jsem ji většinou nosil jako svrchní, jen při vyšším větru či hrozbě srážek jsem si bral membránovou vrstvu přes ni. Využije se i při běžném jarním sjezdování nebo třeba zase spíše v zimě na běžkách.

Jaký mají použité materiály vztah k vodě, poznáte i podle toho, jak se chovají, když je vyperete a sušíte. Lifaloft je obvykle první kus oděvu, který je po praní suchý – a to přesto, že je poměrně objemný.

Design, střih a pocit
Střih je velmi jednoduchý, možná až překvapivě netechnický: dvě výše položené boční kapsy (kvůli sedáku) a jedna prsní, v níž se dá nosit třeba telefon. Jednobarevná bunda se dodává pro pány ve třech a pro dámy ve dvou barevných variantách. Velikost M se zdála trochu větší, než obvykle „emka“ bývají, a protože správná velikost je v případě tohoto produktu důležitá, doporučujeme bundu předem vyzkoušet.

Trochu s obavami jsem očekával chování nezakrytého chlupu izolace Lifaloft – zbytečně. Struktura tkaniny je stabilní, nevymačkává se ani netrhá a nezatrhává. Podobně se na bundě neobjevil snad jediný žmolek.

Na omak je chlup příjemný a jemný, což nejvíce oceníte u kapuce, kde ke kontaktu s kůží dochází asi nejvíce. Na rozdíl od chladivých podšívek chlup působí při kontaktu ihned hřejivě. Jen při oblékání otevřený Lifaloft někdy trochu drhne, když je v kontaktu s nekompatibilní spodní vrstvou.

Závěr
Lifaloft Air Insulated Jacket je jednoduchý a mimořádně univerzální kus oblečení, který zvládne široké spektrum vnějších podmínek a pokryje velké množství sportů a situací. Mimořádně dobře usychá, což ho odůvodňuje k použití v přírodě, díky konzervativnímu vzhledu ho ale můžete klidně vzít i do města.

+ plusy

  •  lehká, poměrně dost izolační univerzální bunda
  •  výborně transportuje vlhkost od těla
  •  odolává větru a do určité míry i vodě

- mínusy

  •  značení velikostí není příliš předvídatelné

Diskuze: Helly Hansen Lifaloft Air Insulated Jacket

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy