Moose Skialp - recenze (mini test) z 30.01.2023 - Recenze Moose Skialp - SNOW.cz

Recenze Moose Skialp (30.01.2023)

Recenze Moose Skialp (Ponožky Oblečení) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Oblečení - Ponožky | Počet recenzí: 0 | Značka: Moose
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2023 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Potřebujeme na skialp speciální ponožky? Nezbytně ne, ale argumenty, proč ano, existují také. Skialpinistické podkolenky typicky spojují technologie z lyžařských a turistických modelů. Jak se s touto výzvou vyrovnala česká firma Moose, ponožkový specialista?

Zkušenosti s užíváním produktu

Oproti lyžařským podkolenkám stejné značky jsou ty skialpové o něco méně zateplené a také pružnější – právě to si přinesly z trekingových ponožek, kde je kromě ochrany nohy před odřením a puchýři klíčový odvod potu.

Skialpový model Moose už na první pocit zaujme vhodně zvolenou elasticitou – na lýtku se pevně usadí a pak se ani nehne. Ve skialpových botách, kde dochází k mnohem častějšímu a variabilnějšímu pohybu nohy uvnitř, to zaručuje, že podkolenka bude dlouhodobě přesně sedět a nebude se posouvat a shrnovat.

Výztuhy, které jsou srovnatelné s lyžařskými ponožkami, zajišťují tepelný komfort kolem prstů a paty, částečně také na nártu. To jsou zóny, které v botě nejvíce trpí. Na ostatních místech je pak méně teplé vlny a více elastanu a materiálů, odvádějících vlhkost.

Nejvýraznější vyztuženou zónou je ale holeň, kde je dlouhá výztuha inspirována sjezdovými modely. Tam, kde noha při sjezdu hledá oporu v botě, je výztuha umístěna rovnoměrně po celé ploše. Zatímco při lyžování se holeň opírá o jedno místo, při túře na lyžích se noha s každým krokem dotýká boty trochu jinak – například při traverzování nebo otočkách. Proto oceňuji rovnoměrnou a rozsáhlou holenní výztuž.

S více než padesátiprocentním obsahem vlny jde stále o poměrně teplé podkolenky, což může příjemně kompenzovat dnešní odlehčování vnitřních botiček skialpových bot.

Kombinace takto upletené ponožky a tenké vnitřní botičky, které jsou dnes standardem skialpových bot, tvoří velmi dobře fungující duo – akorát teplé, a přitom dobře prodyšné. Začátkem roku 2023 Moose představí odlehčenou verzi, kterou otestujeme, ale předpokládáme, že tento model zaplní zatím pomyslné prázdné místo v katalogu pro velmi aktivní a sportovní chůzi.

Po několika dnech používání začaly ponožky „chlupatět“, tedy vlákna začala z předtím hladké ponožky vylézat ven. To je však přirozenou reakcí merino vlny na používání, a přesto, že jsem po pěti dnech rozpačitě držel v ruce chlupatou ponožku, její funkce se nezměnila a ani po celé skialpové sezóně (cca 40 celodenních túr) není úplně prochozená, část další zimy ještě vydrží.

+ plusy

  •  středně teplé podkolenky s rozumně poskládanými zateplenými zónami
  •  dlouhá holenní výztuž proti oděru
  •  dobrý odvod vlhkosti
  •  dostupná cena
  •  kombinace vlastností turistických a sjezdových ponožek

- mínusy

  •  mírné známky opotřebení po intenzivní sezóně, adekvátní cenové dostupnosti ponožek

Diskuze: Moose Skialp

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Lusti FIS RACE GS

Cena: 18000 Kč

Lusti LP 72

Cena: 10000 Kč

Lusti LP 68 + deska + vázání

Cena: 10000 Kč

lyžáky nové ROXA RFIT HIKE W 85 265

Cena: 5000 Kč

Helma POC Skull X vel. M 55-56cm

Cena: 1500 Kč