Domů Recenze Hole Teleskopické Birki Birki Tour II Carbon

Recenze Birki Birki Tour II Carbon (15.05.2023)

Recenze Birki Birki Tour II Carbon (Teleskopické Hole) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Hole - Teleskopické | Počet recenzí: 0 | Značka: Birki
Vložil: Lukáš Vavrda - SNOW | Ročník: 2023 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

V naší české kotlině máme skrytých mnoho pokladů. Mezi nimi také šikovné lidi, vyrábějící lyžařské vybavení. V roce 1995 se v srdci Jeseníků zrodila malá rodinná firma, zaměřená původně jen na hole běžecké. Jméno odvodila od norského kmene „Birkebeiners“, kteří podle legend byli jedni z prvních lidí, již začali používat lyže. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se jesenická firma zaměří i na hole sjezdové, turistické a – především v posledních letech – skialpové.

Zkušenosti s užíváním produktu

Birki si od svého vzniku klade za cíl vyrábět hole od A do Z. To znamená, že (jako jeden z mála výrobců na světě) každou hůlku vyrobí ve městě Jeseník. Pro skialpinisty je v nabídce aktuálně pětice hůlek, od pevných po trojdílné. Zlatou střední cestou, kterou jednoznačně vyhledává největší procento skialpinistů, jsou hole dvojdílné. Testováním tedy prošly dvojdílné Birki Touring II Carbon.
Ve složeném stavu hole měří příjemných 84 cm, takže je lze bez přesahu připnout na běžný skialpový batoh o objemu okolo třiceti litrů. Velmi příjemná je také nízká hmotnost – obě hole dohromady váží cca 460 gramů, a to díky karbonové konstrukci.

Ergonomický grip Téměř nutností při skialpu je dobrý úchop – padnout do ruky musí nejen madlo, ale i prostor pod ním – asymetrický úchop často využíváme při traverzování svahu. U tohoto modelu je to vyřešeno navazující pěnou v délce cca dvojnásobku madla – mně tato délka plně stačí a vyhovuje, ale pokud je někdo zvyklý asymetrické držení často používat, možná by jej o pár centimetrů prodloužil. Grip je tedy pro mou ruku výborný, jen bych ocenil možnost zcela odepnout poutko. Přeci jen, někdy i 90 % času chodím v potenciálně lavinovém terénu a poutko mi volně plandá vedle ruky, proto jej zpravidla z hůlek zcela odepínám, a to zde není možné. Naopak ocenit musím jeho vhodnou délku a velmi snadné nastavení.

Elegantní kloub Pokud se na teleskopických holích něco porouchává, bývá to aretační kloub. Ten už dnes většina výrobců neschovává dovnitř, ale nechává zvenku přiznanou páčku, a ta se mi právě u Birki velmi líbí – jednak je sama o sobě hezká a oranžově rozsvěcuje jinak trochu nevýrazný design (černá s písmenky), ale také je celokovová a má velkou, snadno šroubovatelnou matku na opačném konci. Lze tak snadno nastavit tuhost aretace. Objímka je plastová, ale robustní – snad v mrazu nepraskne ani po delším užívání.

Talířek je stěžejní Pro chůzi v rozmanitém sněhu je velmi důležité zakončení hůlky – hrot a talířek. Velmi mě potěšil široký talířek o průměru 10 cm – do prašanu velmi v pořádku, navíc je z flexibilního materiálu, takže se ohne při odpichu. Hrot pod talířkem je dostatečně dlouhý, aby talířek neomezoval přepínání paty stoupacího vázání. Nechci se tvářit jako přílišný vlastenec, ale pořekadlo o zlatých českých ručičkách zde opravdu platí – na žebříčku lehkých, teleskopických hůlek na skialp je tento model rozhodně velmi vysoko, a to mluvím o žebříčku světovém.

+ plusy

  •  nízká hmotnost a dobré sbalení
  •  dobrý úchop
  •  robustní konstrukce kloubu je elegantní a spolehlivá, jako nejslabší článek vypadá plastová objímka, ale při testování vydržela i drsnější zacházení
  •  velký, pružný talířek a dlouhé hroty umožňují ovládat patku vázání

- mínusy

  •  výztuha pod madlem by mohla být o pár cm delší, poutko nelze sundat

Diskuze: Birki Birki Tour II Carbon

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy