Ski Trab Ortles 90 - recenze (mini test) z 03.06.2023 - Recenze Ski Trab Ortles 90 - SNOW.cz
Domů Recenze Lyže skialpové Ski Trab Ortles 90

Recenze Ski Trab Ortles 90 (03.06.2023)

Recenze Ski Trab Ortles 90 (skialpové Lyže) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Lyže - skialpové | Počet recenzí: 0 | Značka: Ski Trab
Vložil: Ondřej Novák - SNOW | Ročník: 2023 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Model Ortles 90 je v kolekci italské značky naprostou novinkou. Nese všechny typické prvky tradičního skialpového výrobce, jako je unikátní uchycení pásů nebo konstrukce o 14 vrstvách materiálu. Jaké jsou v praxi?

Zkušenosti s užíváním produktu

Ski Trab se dlouhodobě zabývá pouze skialpem a vším, co s ním alespoň trochu souvisí. V jeho kolekci budete zbytečně hledat lyže určené na sjezdovku, nebo sety s vázáním, které by neumožňovalo chůzi nahoru. Ski Trab prostě znamená „nahoru za svý“ a podřizuje tomu celou svoji kolekci.

Té vévodí nejlehčí závodní lyže pod označením GARA. Pět modelů v šířkách 60–70 mm je určeno pro závodní a výkonnostní skialp a jejich hmotnost lehce nad hranicí 700 gramů to jen potvrzuje. Pro nás, běžné smrtelníky, jsou ale určeny širší a zároveň těžší modely: třeba Maestro 2 s hmotností pod hranicí jednoho kilogramu, nebo výborné Magico 2 s 85 mm pod botou, které jsme měli možnost testovat v loňském roce. Nejoblíbenější šířku mezi amatérskými skialpinisty ale zastupuje letošní novinka, Ortles 90. I ona nese firemní konstrukci 14 layer složenou ze 14 různých vrstev.

Ortles 90 váží v testované délce 171 cm pouhých 1 120 gramů/půlpár. To už je na tak široké lyže velmi slušný výkon. V kombinaci s unikátním vázáním Titan Vario 2, které má v setu s brzdou 309 gramů, tak získáváte velmi lehký set.

Co prozradil test:
Nahoru se na nich chodí velmi snadno. Zkušenost výrobce, který se specializuje pouze na skialp a freeride, je znát. Není to pouze otázka velmi nízké hmotnosti, ale dobře vyladěného tvaru lyží, které drží přímý směr, nemají tendenci nikam uhýbat a v traverzech a na tvrdším povrchu disponují dlouhou kontaktní hranou. Navíc jsou dobře vyvážené, takže v kombinaci s nízkou hmotností se s nimi při otočkách manévruje velmi snadno.

Netřeba si nic nalhávat: Lehké lyže budou vždy skvělé na výstup a horší na sjezd, absence materiálu ve prospěch nízké hmotnosti se někde projevit musí. Při dobrém vrstvení materiálů v konstrukci lze ale dosáhnout často překvapivého výsledku i s nízkou hmotností. A to je tak trochu i případ „ortlesů“. 14 vrstev odvádí svoji práci příkladně. Jádro je složené z kombinací měkkého a tvrdého dřeva, torzní tuhost zajišťuje karbon a čedičová vlákna. Ski Trab si také u jednotlivých modelů hraje s flexí lyží a podle potřeby jim dává větší či menší flexi do špičky a paty pro lepší ovládání. Ortles 90 tak dominují zejména v hlubším sněhu, ale velmi dobře, stabilně a důvěryhodně se chovaly i na tvrdším povrchu a ve vyšších rychlostech.

Závěr: Nízkou hmotnost oceníte při každodenním skitouringu i u rychlých večerních procházek. Ale primárně jsou určeny na vážný sportovní skialp v těžších podmínkách, ve vysokých horách, na vícedenní přechody, kde oceníte jejich nízkou hmotnost třeba i při umístění na batoh.


Unikátní vázání Titan Vario 2.0
Titan Vario 2 je na první pohled odlišné. Špička vyrobená z titanu funguje jako pružina, při jejímž stlačení se od sebe oddálí čelisti s piny, které po uvolnění zapadnou do bot. Žádné cvaknutí, žádné otevírání, zavírání a přepínání poloh. Díky principu pružného titanového drátu je tak docíleno skvělé elasticity vázání nejen při sjezdu, ale i při výstupech. Při těžkých a kritických traverzech, kde by hrozilo nebezpečí laviny, umožňuje vázání chůzi v nearetovaném módu. To znamená, že si zachovává svoji bezpečnostní funkci. To je možné díky konstrukci, kde obě čelisti s piny pracují nezávisle, a dokážou tak elasticky kopírovat pohyb a mírné vychýlení boty jak při chůzi, tak i při sjezdu. Systém špičky navíc poskytuje další zásadní výhodu: V náročném terénu si můžete lyže obout přímo z ruky, aniž by ležely na sněhu. Nemusíte vázání našlapovat, pouze rukou podržíte pružinu, nasunete botu a pružinu pustíte. Jednoduché, vtipné a intuitivní.

+ plusy

  • nízká hmotnost
  • vyladěný tvar
  • dobře vyvážené

- mínusy

  • žádné jsme nenašli

Diskuze: Ski Trab Ortles 90

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy

Lusti FIS RACE GS

Cena: 18000 Kč

Lusti LP 72

Cena: 10000 Kč

Lusti LP 68 + deska + vázání

Cena: 10000 Kč

lyžáky nové ROXA RFIT HIKE W 85 265

Cena: 5000 Kč

Helma POC Skull X vel. M 55-56cm

Cena: 1500 Kč