Pylypec - aktuální report z 26. - 27.02.2012 - SNOW.cz

Pylypec aktuální report z 26. - 27.02.2012

  průměrné hodnocení:

Ukrajina Ukrajina - Karpaty

 • autor: Ales1
 • hodnocení:
 • návštěva od: 26.02.2012 do: 27.02.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V západní části pohoří Boržava (cca 20 km od města Volovec) se nachází trojice lyžařských areálů Podobovec, Pilipec - častěji přepisován jako Pylypec (viz oficiální web) a Izki. Především skiareál Pylypec splňuje představy středoevropského areálu, díky sedačkové lanovce pod vrchol Gemba (1491 m) je tento areál z daleka vyhledávaný freeridisty a snowboardisty. Koncem února se na severních svazích konal Boržava Snow Fest. Nejlépe je vybaven areál v Pylypci, nabízí rychlé odbavení vč. magnetických karet a turniketů.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Nejdelším vlekem je dvojsedačková lanovka (1680 m) z obce Pylypec do nadm. výšky 1200 m, souběžně s ní vede 1,2 km dlouhá kotva do výšky 1165 m a kratší vlek (700 m) do výšky 930 m. Nejdelší sjezdovka (modrá – po široké lesní cestě) měří 4 kilometry, červená cca 2 kilometry, převýšení činí téměř 600 metrů. Dlouhá kotva končí kousek pod horní stanicí lanovky, sjezd je možný po tzv. „lesní“ sjezdovce cca 3 km dlouhé (není však zasněžovaná, takže úzké úseky jsou vydřené a zledovatělé). Hlavní červená sjezdovka měří téměř 2 kilometry, je široká a ve většině části svižná.
V blízkosti skiareálu Pylypec se nachází ještě 2 sjezdovky „Magura“ – 1 000 a 800 metrů a jedna kratší kotva přímo u parkoviště (400 m). Více o skiareálu http://zatyshok.kiev.ua/
Severní svahy na úbočí Gemby jsou vyhledávanými terény pro frerride – link na Boržava Snow Fest www.pylypetsski.com.ua nebo www.go-boarding.com Tipy na freeride trasy jsou zde http://pylypetsski.com.ua/freeride.html

Východněji od Pylypce v obci Izki se nachází dvojsedačková sedačková lanovka 1 km dlouhá s s modrou a „červenou“ sjezdovkou 1700 a 1500 m, a 950 m dlouhá zalomená kotva. Celý areál se nachází na přehledných loukách se širokými sjezdovkami a připomíná spíše rodinné středisko. Hlavní sjezdovka je zasněžována.

Západněji od Pylypce se nachází areál Podobovec se dvěma starými kotvami, cca 1 km dlouhými, na sverovýchodních svazích Velikeho verchu.

Sněhové podmínky:

Skiareály Pylypec a Podobovec jsou zatím odkázány především na přírodní sníh, díky poloze svahů na severní straně je šance na dlouhé lyžování. Nyní na sjezdovce leží dostatečné množství sněhu. Areál Izki má vlastní zasněžování na hlavní sjezdovce.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Pryč je doba více než kilometrových pomalých kotvových vleků - díky sedačkovým lanovkám je kapacita postačující a téměř žádné fronty. Pylypec - kapacita sedačkové lanovky 900 os/ hodinu, mapky vleků http://pylypetsski.com.ua/…jomniki.html Izki – kapacita sedačkové lanovky 1200 os/hod, mapky vleků na http://www.izki.com.ua/ru/

Zalidněnost:

Přestože byly prázdniny, lidí bylo málo a v areálu Pylypec převládali snowboardisté.

Občerstvení a aprés-ski:

U dolní stanice sedačkové lanovky Pylypec je moderní rychlá restaurace, u sedačkové lanovky Izki je koliba. Poblíž vleků několik drobných bufeů. Ubytovací kapacita převyšuje poptávku, nejserioznější je ubytování v Penzionu Zytysok u příjezdové cesty z Volovce do obce Pylypec http://zatyshok.kiev.ua/

Doprava do střediska a parkování:

Od hranice se Slovenskem se jede cca 170 km po moderní silnici přes Užhorod do Mukačeva (místy čtyřproudové), poté do obce Nižny Vorota - odtud po okresní silnici do Volovce (10 km) a Pylypce (15 km). Nejlepší přístupová cesta po odbočení z okresní cesty je do Pylypce, nejhorší do obce Izky (cesty jsou pouze pluhované s vyježděnými hlukokými kolejemi). Parkování přímo v areálu. Po obcích jezdí koňské "skibusy"

+ plusy

 • pěkné terény pro freeride a skialpinismus
 • sedačkové lanovky
 • dobré zázemí - ubytování, stravování

- mínusy

 • neexistující jednotný skipas
 • sjezdovky jsou v podstatě závislé na přírodním sněhu (tento rok naštěstí OK)
 • špatné přístupové cesty k vlastním areálům

Zajímavé odkazy

Link na Boržava Snow Fest www.pylypetsski.com.ua nebo www.go-boarding.com
Lavinová prevence na Ukrajině www.karpaty.net/laviny

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Monínec

Monínec

Monínec

Monínec

Monínec

Monínec

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 3