La Norma - aktuální report z 10.03.2015 - SNOW.cz

La Norma aktuální report z 10.03.2015

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

La Norma - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Jiřa
 • hodnocení:
 • návštěva od: 10.03.2015 do: 10.03.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středisko La Norma jsem navštívil během pobytu ve Val Cenis v rámci rozšířeného skipasu ESKI-MO (podrobnosti viz. report Bonneval). Od tohoto střediska jsem před návštěvou neočekával žádné zázraky, La Norma pro mě byla spíš synonymem pro levné středisko, které ve větším počtu navštěvují čeští lyžaři. O to větší překvapení se však konalo.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky mají severní, nebo severozápadní dispozici, a jde o velmi sportovní lyžování v nadmořské výšce 1 350-2 750 m. Toto převýšení cca 1 400 metrů je v praxi využitelné na jeden zátah a to kobinací černé a tří po sobě jdoucích velmi sportovních červených sjezdovek.
První lesní patro do SZ sektoru překonáme menší kabinkou, pod kterou se vine parádní červená Foret s převýšením cca 700 metrů. Kousek pod kabinkou startuje neodpojitelná čtyřsedačka, nad ní další a už jsme ve výšce 2 750 m pod vrcholem kopce La Norma. Odtud je nádherný výhled o cca 1 700 výškových metrů níže do údolí Maurienne. Dolů se můžeme vydat po luxusně široké kombinaci pěkně upravených sjezdovek: černá Norma 1, na kterou plynule navazuje červená Norma 2 s nepatrně menším sklonem, a červená Carrelet, která nás zatáčkami protáhne kolem horní stanice kabinky k dolní sedačce, a komu to nestačí, pokračuje po již zmíněné Foret až do centra střediska. Horní černou Norma 1 lze objet červenou variantou. Za zmínku v tomto sektoru stojí rovněž parádní červená Pracara, na které byl ještě okolo třetí hodiny odpoledne nerozježděný manšestr.
Na severní svahy se dostaneme přímo ze střediska čtyřsedačkou, nebo ze SZ sjezdovek dlouhým a poměrně širokým traverzem zaříznutým v dosti prudkém svahu. V tomto sektoru jsou i modré a zelené cvičné sjezdovky, ale hlavně parádní červená kombinace sjezdovek: ultraširoký Clot a hlavně navazující Arlette, která nás bavila téměř celé odpoledne. Tato kombinace vydá na cca 800 výškových metrů. Celkově hodnotím sjezdovky jako velmi sportovní a mimo zeleného dojezdu do střediska (není nutno využívat), prakticky bez hluchých přejezdových míst.

Sněhové podmínky:

Velmi dobré. Sjezdovky přímo ve středisku slušně vysněžené, v horních polohách okolo 2 metrů sněhu. Úprava velmi dobrá, vzhledem k malému provozu sjezdovky ve velmi dobrém stavu celý den.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Převážně starší přepravní zařízení. Menší zánovní kabinka a většinou neodpojitelné sedačky. Vzhledem k velmi kvalitním lyžování a krásnému počasí mi to absolutně nevadilo.

Zalidněnost:

Navštívili jsme středisko v úterý a zalidněnost sjezdovek byla velmi malá. Fronty u lanovek nulové.

Občerstvení a aprés-ski:

Přímo na sjezdovkách jsem napočítal pouze 2 restaurace, navštívili jsme samoobslužnou restauraci Grizzli s velkou terasou. Cenová hladina výrazně nižší než v jiných francouzských střediscích. Hlavní jídla cca 7- 12 EUR, malé pivo 3,20 EUR. V restauraci jsou k přečtení nápisy i v češtině. U lanovky Arlette nám obsluha na francouzský pozdrav odpověděla „dobrý den“. Ostatní aprés-ski možnosti jsme vzhledem 1denní návštěvě neměli možnost prověřit.

Doprava do střediska a parkování:

Skibusem v rámci rozšířeného skipasu. Cesta z Val Cenis trvala cca 0,5 hodiny. Výjezd od hlavní silnice krátký cca 2 km. V každé serpentině je nějaké kamenná socha nebo skulptura.

+ plusy

 • velmi sportovní lyžování
 • nadprůměrné využití převýšení sjezdovek
 • při naší navštěvě velmi dobrá úprava sjezdovek
 • malá zalidněnost
 • nižší cenová hladina občerstvení

- mínusy

 • malé středisko
 • starší přepravní zařízení
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

12.04.2011  | La Norma

La Norma patří mezi menší, ale mezi českými lyžaři celkem známé středisko francouzského údolí Maurienne. Udává 60 km sjezdovek všech náročností a díky poloze na severním úbočí hory La Norma (2 917 m) je běžně v provozu do poloviny dubna. Cenově patří toto středisko mezi nejlevnější na alpském trhu, ...

Abtenau - Karkogel

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 5
Otevřené sjezdovky 0 z 9 km