Popova Šapka - aktuální report z 18. - 20.02.2019 - SNOW.cz

Popova Šapka aktuální report z 18. - 20.02.2019

  průměrné hodnocení:

Severní Makedonie Severní Makedonie - Šar planina

 • autor: V0174
 • hodnocení:
 • návštěva od: 18.02.2019 do: 20.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Státem vlastněné středisko nedaleko od Skopje. Ceny vyšší, služby špatné. V okolí je však mnoho výborných freeride a skialpinistických terénů a možnost cat ski.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovek je tu oficiálně spousta. Reálně je to však poněkud obtížné určit, protože úprava probíhá poněkud chaoticky a často není jasné, kde sjezdovka začíná a končí. V podstatě jsou ale ve středisku dvě místa, kde se oficiálně jezdí.
Prvním je jižní část, kde jsou lehčí sjezdovky (značené jako červená a zelená). K té se dá dojet po mírném svahu od hlavní kasy. Kolem oficiálních sjezdovek se dá využít mnoho dalších freeride stop.
Druhým je oblast pod dvousedačkovou lanovkou, kde je černá sjezdovka. Ta se buď dá jet po více či méně urolbovaném svahu, nebo se můžete pustit do freeride jednou z mnoha alternativních tras. Jen pozor na skály.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky v době návštěvy byly spíš podprůměrné. Sněhu bylo dost, ale dlouho nenasněžilo, a tak byl všude tvrdý, mnohokrát přemrzlý sníh. Vzhledem k nízké kvalitě údržby sjezdovek to na žádné velké potěšení ze sjezdu nebylo.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovky a vleky = děs a hrůza. Na mapě areálu uvidíte spoustu možností, jak se dostat nahoru, na té mojí jich je celkem 10. Reálně však jezdí 4.
Na kabinovou lanovku z Tetova rovnou zapomeňte, ta byla postavena a nikdy nespuštěna - obdivovat ji můžete u silnice do střediska.
Pak je v terénu spousta lanovek a vleků v různém stadiu rozestavěnosti - od základových sloupů po kompletní repasovanou lanovku, jen ji spustit. Společné mají to, že přes dostatečné množství sněhu neběží.
Zbývají tak v podstatě dvě možnosti. Pro začátečníky je tu poměrně obstarožní kombinace tří vleků (poma + kotva), která však nezkušené brzy odradí svým chováním (poma "vystřeluje", špatně upravený povrch pod vlekem). Tou se dostanete na menší kopec, odkud jsou mírné svahy zpět k trojkombinaci vleků nebo k pokladnám.
Druhou možností je dvousedačková lanovka nahoru. Ta je neodpojitelná, bez pásu, prostě old school. Tomu odpovídá i doba jízdy, cca 23 minut (!). Odměnou vám však budou nejen krásné výhledy, ale i dlouhý černý sjezd cca 660 výškových metrů, kde se rozhodně s nikým nesrazíte díky kapacitě lanovky 600 os./h (a navíc stejně jezdila poloprázdná).
Nutno dodat, že lanovky jezdí cca od devíti hodin, ale konec není definovaný - většinou tak stroje vypínají už ve tři!

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Lidí bylo hodně, lyžařů však pomálu. Okolí kasy je oblíbené mezi sáňkaři a řidiči podobných sněžných vozítek, které u pokladny půjčuje hned několik půjčoven. Jakmile se ale vyvezete někam nahoru, lidé zmizí a ta trocha, co jela s vámi, se rozprchne do okolních freeride terénů.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení na sjezdovkách je jen poblíž pokladen, jinak nikde. Na aprés-ski můžete zajít do jednoho z okolních chat či hotelů s velice variabilní kvalitou jídla. Nám se osvědčila restaurace se zahrádkou krytou igelitem u silnice cca 200 m před hlavním parkovištěm (mají i vnitřní prostory).

Doprava do střediska a parkování:

Vzhledem k nefunkčnosti gondolové lanovky z Tetova je jedinou praktickou variantou přijet autem. U kasy před hotelem Popova Šapka je parkoviště, kde se dá bezplatně zaparkovat. Parkoviště je v 1 700 metrech, takže po sněžení bych doporučil do kufru přibalit sněhové řetězy.

+ plusy

 • Freeride/skialp terény
 • Cat ski (pokud vás to baví)
 • Historické okénko

- mínusy

 • Krátká provozní doba
 • Většina vleků a lanovek z mapy nefunguje
 • Za muziku hodně peněz
 • Špatně upravené sjezdovky
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 23
Otevřené sjezdovky 0 z 33