Mavrovo - aktuální report z 20. - 23.02.2019 - SNOW.cz

Mavrovo aktuální report z 20. - 23.02.2019

  průměrné hodnocení:

Severní Makedonie Severní Makedonie - Mavrovo

 • autor: V0174
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.02.2019 do: 23.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na balkánské poměry moderní středisko s velkým výběrem spíše starších lanovek a vleků a velkým množstvím sjezdovek. Větší vzdálenost od velkých měst kompenzují pěkné výhledy a klid národního parku Mavrovo.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Mavrovo nabízí poměrně velký výběr sjezdovek všech obtížností. Ty jsou však rozděleny trochu netypicky. Ve spodní části pod lanovkami jsou červeno-černé svahy pod hranicí lesa, které uspokojí i pokročilé lyžaře. Nahoře jsou pak nad hranicí lesa na pozvolných kopcích lehčí svahy od zelených po červené.
Svahy jsou pěkně upravené rolbou, kvalitou srovnatelné s těmi našimi.
Za nimi jsou pak bohaté možnosti pro skialpinismus, pro freeride přímo z vleku tu příliš možností není.

Sněhové podmínky:

Sněhu bylo dostatek v horních partiích, černé sjezdovky byly místy ledovaté, černá č. 1 (pod dvousedačkami) byla místy vydřená až na hlínu.
Vzhledem k tomu, že dlouho nesněžilo (v den odjezdu však nasněžilo bohatě), byl sníh mimo sjezdovky převážně ztvrdlý, ale zřejmě přírodní.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Spodní část s černými sjezdovkami obsluhují tři lanovky, které musíte využít, i pokud se chcete dopravit k jednodušším sjezdovkám nahoře. Napravo jsou dvě paralelní dvousedačky, ze kterých v době návštěvy jela jen jedna. Ta vás s mezizastávkou (pokud byste chtěli jet jen černou) doveze až do horní části střediska s velkým množstvím lehčích sjezdovek.
Na levé straně je pak unikátní jednosedačka, která už má také svá nejlepší léta za sebou (přímo přede mnou jednomu lyžaři upadla opěrka na nohy), ale nesvezte se na takovém historickém kousku... Z té jde bez šlapání pokračovat pouze na druhou černou sjezdovku s několika variantami.
U lanovek samozřejmě zapomeňte na nějaké odpojování či rozjezdové pásy.
V horní části střediska je poměrně mnoho vleků, podle mapy 9. Převážně jde o kotvy. V době návštěvy bohužel některé nejely, včetně nejvzdálenější kotvy C13, která by nás jinak vyvezla až do 1 850 m. Vleky obsluhují kratší lehké sjezdovky.
Bohužel úprava stop pod vleky nedosahuje kvalit, na jaké jsme zvyklí - jsou často nakloněné, a tak zejména na snowboardu budete jezdit ze strany na stranu.
V horní části se také připravte na občasné přejezdy s mírnými protikopci, kde je občas potřeba zabruslit - na snowboardu bych tak doporučil využívat spíše lanovky.
V okolí je možnost na několika místech půjčit lyže, na parkovišti je i obchod se základními potravinami a drogerií.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Lidí bylo pomálu, kapacita lanovek je sice nízká, ale fronty se netvořily. O víkendu možná lidé přibudou (pozor, ceny se o víkendu také zvyšují).

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení je na několika místech v areálu za příjemné ceny, nemusíte tedy kvůli svačině sjíždět až dolů. Co se týče zábavy po lyžování, kde se konají party nevím, ale v okolí můžete obdivovat částečně zatopený kostel a blízkou jeskyni (pokud není moc sněhu).

Doprava do střediska a parkování:

Doprava je bez problémů, ale pokud sněžilo, vezměte raději řetězy. Parkoviště velikostí odpovídá areálu, je bez poplatku a je na něm pár obchodů (půjčovna lyží, potraviny s drogerií).

+ plusy

 • Mnoho různých sjedovek všech možných obtížností
 • Situováno uprostřed národního parku
 • V horních partiích daleké výhledy
 • Dostatek sněhu i přes nižší nadmořskou výšku a zasněžování
 • Dobře urolbované sjezdovky

- mínusy

 • Starší vybavení
 • Daleko od Skopje i Ohridu
 • Přes týden některé vleky nejezdí
 • Nepříliš dobře urolbováno pod vleky

Zajímavé odkazy

http://skimavrovo.com/en

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

Hintertuxer Gletscher

SNOW tipy

Výška sněhu 410 cm
Otevřené lanovky a vleky 17 z 21
Otevřené sjezdovky 56 z 62 km