Wisla - Stožek - aktuální report z 26.02.2021 - SNOW.cz

Wisla - Stožek aktuální report z 26.02.2021

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Beskidy

 • autor: 22988
 • hodnocení:
 • návštěva od: 26.02.2021 do: 26.02.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na poslední den lyžování v Polsku jsme zvolili areál velmi sportovní a možná trochu utajený - Stožek u Wisly. Z webových stránek areálu podle zveřejněných fotografií vyplývá, že se jedná o středisko oblíbené pro trénink a závody lyžařských klubů, což značí, že disponuje prudkými a náročnými sjezdovkami. Trochu jsem měl obavy z příjezdové cesty ke středisku, která opravdu není moc příjemná a při větším spadu sněhu může být problém se do areálu dostat. Celkově ale lyžování hodnotím velmi pozitivně. Areál nabízí zlevněné jízdenky na slevovém portalu Groupon.pl: Cena rodinné celodenní permice 2+2 v hlavní sezoně je za 205 Zl místo 290 Zl.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Jedná se o areál, kde prudké sjezdovky dominují. To ale neznamená, že slabší lyžaři nebo děti nebudou mít možnost si zde pěkně zalyžovat. Podél lanovky leží provozovatelem označená červená trať, která byla upravena a byla v provozu. Při jízdě svahem lehce doleva se vine černě značená sjezdovka, která je profilem velmi podobná sousední červené sjezdovce a při páteční návštěvě byla již uzavřená. Po výstupu z lanovky doleva je možné využít modrou sjezdovku, která spíše připomíná lesní svážnici a je úzká tak na jeden pás rolby. Přesto ji děti díky klopeným zatáčkám rádi projížděli. A poslední modrou sjezdovku ve spodní části areálu obsluhuje dětská poma.

Sněhové podmínky:

Oteplení z posledních dnů se projevilo na sněhových podmínkách ve středisku. Přesto, že areál je z wislanských středisek umístěn vysoko, východní orientace sjezdovek se na výšce sněhu promítla. Červená byla vysněžena nejvíce, cca do 40 cm sněhu, ale odpoledne ve vrchní partii se již začala místy objevovat tráva. Ráno bylo vidět, že rolbař bojoval s úpravou prudkých úseků tratí při málem letních teplotách. Napojení pásů nebylo dokonalé, byly vidět nerovnosti a místy se sníh propadl. Ve střední prudké pasáži již po ránu byl terén spíše oraniště. Černá byla uzavřena, protože právě vrchní část již byla z větší části vytátá, přesto se dala s větší opatrností sjet a prostřední strmý úsek, který leží ve stínu po celý den, byl v dobré kondici. Modrá byla sjízdná s opatrností, kde v jedné ze zatáček pracovník areálu lopatou doplňoval sníh ve vytátém místě. Ve spodní části dokonce pod podložkou protékal potok z tajícího sněhu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Ve středisku dopravuje lyžaře starší dvojsedačka a v dolní části areálu poma. Na plánku střediska je ještě uvedena další poma vedoucí k chatě Stožek, ale ta pravděpodobně již pár let nefunguje.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Když jsme přijeli na parkoviště, stálo tam asi deset aut. Během dne jich tam nebylo více než dvacet. Lyžařů jezdilo strašně málo, celkem tak do 80 až 100 osob. Díky velmi malé návštěvnosti i přes velké teplo sjezdovky vydržely celkem v dobrém stavu a muldy se netvořily.

Občerstvení a aprés-ski:

U dolní stanice fungovalo občerstvení v restauraci formou objednat a odnést. Konzumace byla možná venku u stolečků a lavic. Porce hranolek stála 8 Zl, ochucené pivo Lech 0,33 l také 8 Zl. Dále byl v provozu mezi vlekem a lanovkou hříbek s možností slunění na lehátkách. Ve vrchní části areálu byla k dispozici turistům a lyžařům turistická chata Stožek.

Doprava do střediska a parkování:

Z hlavní silnice vedoucí do města Wisla odbočíte do místní části označené Labajow a pak mírně stoupající silničkou, která se postupně zužuje, přijedete až těsně pod lanovku na parkoviště. Parkování zdarma. Cesta se z asfaltky postupně mění na lesní cestu vylepšenou panely pod koly. Na panelce byly zbytky sněhu, ledu, vyjeté koleje a jízda zde nebyla zrovna komfortní. Na cestě jsou místy vytvořené vyhýbací zálivy. Při zimním počasí může být příjezd k lanovce adrenalinový zážitek. Na diskuzním fóru jsem zaznamenal možnost dopravy skibusem provozovatele areálu ze spodního parkoviště (na stránkách střediska jsem ale tuto možnost nenalezl).

+ plusy

 • Zalidněnost
 • Krásné prudké svahy
 • Jasné počasí
 • Rodinný skipas koupený na slevovém portálu

- mínusy

 • Teplé počasí
 • Náročnější příjezdová cesta
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Kozákov

Kozákov

Kozákov

Kozákov

Kozákov

Kozákov