Siliči - aktuální report z 30.12.2021 - SNOW.cz

Siliči aktuální report z 30.12.2021

  průměrné hodnocení:

Bělorusko Bělorusko

 • autor: V0174
 • hodnocení:
 • návštěva od: 30.12.2021 do: 30.12.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Měl jsem v zimě cestu do Běloruska, tak jsem přibalil lyže s tím, že navštívím pár místních lyžařských středisek. Bělorusko není zrovna Mekkou sjezdového lyžování, vždyť rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem tohoto vnitrozemského státu je jen 245 m - a to se bavíme o státu 2,5x větším než Česko. Sjezdové lyžování tu ale existuje a Siliči (Силичи) je jeho výkladní skříní půl hodiny autem od Minsku, kam prý jezdí lyžovat i prezident-diktátor Lukašenko. Alpy ani Špindl tu samozřejmě nečekejte, ale pár pěkných sjezdovek s převýšením kolem 100 m vás tu čeká. Psáno na základě dvouhodinové návštěvy (což bylo tak akorát), v zamračeném počasí v -5 °C a mírném větru.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky tu najdete červené a modré. V podstatě všechny zajímavé vycházejí z jednoho místa - uměle navršeného kopce, kde končí obě lanovky, které vedou do různých směrů. Pokud chcete sjet na čtyřsedačku, máte velký výběr. Můžete vše objet po široké modré, ideální pro začátečníky. Po ní také pojedete, pokud jste si zrovna koupili skipas, nebo už končíte. Nevýhodou je dlouhý dojezd po rovině, výhodou na místní poměry značná délka cca 800 m. Alternativou je červená, která je červená prvních sto metrů, načež bohužel sdílí druhou část s modrou - dojezd po rovině. Případně můžete jet přímo pod lanovkou, po pěkné široké modré, která je taky nejfrekventovanější sjezdovkou v areálu. Z ní se také dá odbočit do malého snowparku.

Pokud pojedete k dvousedačce, čeká vás pěkná rovná červená pod lanovkou, na začátku spíše s černým sklonem, zejména, pokud pojedete od čtyřsedačky. Alternativou je jet snowparkem, který se v době psaní připravoval. Na mapě je vyznačená ještě černá sjezdovka zprava od lanovky, tu jsem ale v terénu nezaznamenal. Pokud sjedete kolem dvousedačky, vzadu vás ještě čeká poma na laně, podél které vede jednoduchá a nezajímavá modrá sjezdovka. Vzadu by měly být ještě nějaké začátečnické vleky, ale nezkoušel jsem.

Sněhové podmínky:

Sníh byl tvrdý a přemrzlý, nicméně i po několika hodinách lyžování v dobrém stavu. Mimo sjezdovky je sněhu aktuálně minimum, ale dlouho mrzlo kolem -10 °C. Sjezdovky jsou profesionálně upravené, v kvalitě lepších českých nebo alpských středisek.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Pro zkušeného lyžaře připadají v úvahu v podstatě jen dvě lanovky, obě končí na centrálním kopci. První je čtyřsedačka Doppelmayr, bohužel neodpojitelná, s rozběhovým pásem. Fronty tu jsou minimální, ale pár minut jsem si občas počkal. Lanovka vás vyveze na úplný vrchol. Druhou lanovkou je starší dvousedačka, žádné odpojování či pás, prostě klasický kolenobuch, Zase jede kratší trasu, takže vám ta nízká rychlost tak vadit nebude. Končí kousek pod vrcholem, pokud chcete končit, budete muset šlapat, nebo jet na čtyřsedačku.

Co se zázemí týče, permici koupíte v pěkné moderní budově, kde jsou i úschovné skříňky zdarma, bufet, lavičky na přezutí apod.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Přijel jsem kolem 14:30, středisko má ve všední dny otevřeno pro našince trochu netypicky 12:00-20:00. Na začátku byly svahy docela plné, na lanovku (čtyřsedačku) se čekalo tak 5 minut - pak jedete několik minut nahoru a za minutu jste dole... Postupně se ale středisko vylidňovalo a kolem čtvrté už byly volné lanovky i sjezdovky.

Občerstvení a aprés-ski:

Kolem sjezdovek a různě po středisku jsou různé stánky prodávající jídlo a pití, přímo v budově je malý bufet. Areál je poměrně velký, je tu i stadion, ledová plocha, hotel apod., takže věřím, že vyžití tu bude dostatek.

Doprava do střediska a parkování:

Nevím, jestli je možnost i jiné dopravy, já jel autem. Ve středisku je velké parkoviště, v době návštěvy skoro plné. Ke kasám se bohužel musí pár stovek metrů šlapat, ale je to po rovině a přezůvky si můžete nechat zdarma ve skříňkách.

+ plusy

 • Kvalita sjezdovek a lanovek srovnatelná s ČR
 • Nízká cena (350 Kč celodenní permice)
 • Široké sjezdovky
 • Možnosti občerstvení
 • Parkoviště i úschova věcí zdarma

- mínusy

 • Nízké převýšení (na naše poměry) kolem 100 m
 • Parkoviště daleko od pokladen
 • Pomalé lanovky

Diskuze: Siliči

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Mölltaler Gletscher

Mölltaler Gletscher

Mölltaler Gletscher

Mölltaler Gletscher

Mölltaler Gletscher

Mölltaler Gletscher

SNOW tipy

Výška sněhu 290 cm
Otevřené lanovky a vleky 6 z 9
Otevřené sjezdovky 27 z 36 km