Erciyes aktuální report z 24. - 31.01.2024

  průměrné hodnocení:

Turecko Turecko

 • autor: kuci84
 • hodnocení:
 • návštěva od: 24.01.2024 do: 31.01.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Lyžařské středisko Erciyes se nachází asi 30 km od letiště ve městě Kayseri, kam letí přímý let z Prahy v rámci lyžařského zájezdu od Čedoku. Hned po východu z letištní haly je vidět na obzoru tyčící se majestátní vyhaslá sopka Erciyes, kde se nachází lyžařské středisko. Svozovými autobusy přistavenými hned u východu trvá cesta na jednotlivé hotely cca 40 minut. Náš hotel Library leží zhruba 200 m od lanovek v oblasti Develi. Můžete v klidu dojít pěšky, nebo využít hotelový shuttle bus jezdící každých 15 minut (první v 8:45), který jede ke kabinové lanovce v oblasti Tekir. Lanovky jsou v provozu 9:00-17:00. Skipasy jsou pouze na počty jízd, nikoliv neomezené. Všechny lanovky odečítají shodně po 1 bodu. Budou-li Vám docházet body, delegát vám dá další skipas. Když vyrazíte na první lano, tak potkáte vesměs Čechy z vašeho zájezdu a pár Poláků, kteří tam pořádají taktéž letecké zájezdy. Místní chodí o něco později a povětšinou se zdržují u kabinkové lanovky Tekir.

Celkově shrnuto se jedná o velmi příjemné rodinné středisko, kde si každý najde tu svoji sjezdovku. Ovšem nedoporučoval bych si brát s sebou obřačky. Jejich potenciál tu nevyužijete. A funglovky bych kvůli kamínkům taky nebral.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Areál oplývá příjemnými modrými sjezdovkami, několika červenými, splňující toto kritérium ovšem jen v horní třetině a poté je dlouhý dojezd takřka po rovině, a černými, které mají toto označení spíše jen díky malé šířce. Najdou se tu ovšem minimálně 3 sjezdovky, na kterých se vyřádíte dosytosti.

Za mě je nejlepší sjezdovka č. 18 s délkou cca 3 km v oblasti Hisarcik. Jedná se o dostatečně širokou poctivě červenou sjezdovku, která se několikrát klikatí a má několik příkřejších sklonů. Obsluhuje ji 6místná sedačka s bublinou. Když se vyvezete ještě další 4místnou krytou sedačkou výše až do nadmořské výšky 3 346 m n. m., můžete si tuto sjezdovku prodloužit ještě o další 2 km. Ta je ovšem spíše červená než černá dle mapy a širší jen v horní třetině, zbytek je už úzká cesta s mírným sklonem. Za to ale nabízí nádherné výhledy jak na město Kayseri tak další hory v dáli.

Další sjezdovka, která si zaslouží pozornost, je č. 1 v oblasti Hacilar. Na mapě je označena černě, ale hodnotím ji jako červenou. Ze začátku je poměrně užší, ovšem v dalších dvou třetinách už je dostatečně široká. Oproti č. 18 není tak klikatá ani zvlněná. Povětšinou zde ovšem více fouká a není tu nouze o jazyky, což může být nebezpečné. Jezdí tu opět krytá 4sedačka.

Další oblíbenkyně je sjezdovka č. 4 v téže oblasti. Ta je snad do dvou třetin délky sjezdovky ta nejširší. V horní části má zábavný hodně zvlněný profil. Poté se vám otevře dálnice, kde konečně můžete zažít pořádný obřákový oblouk. Bohužel v druhé polovině se na ní napojuje další sjezdovka, odkud přijíždí školičky a další učňové, tak musí být člověk hodně obezřetný. Zbývající třetina už je taková dojížděcí úzká cesta. Jezdí tu 8místná kabinka.

Propojující sjezdovky jsou hodně úzké rovinaté cesty, kdy jezdci na snowboardech jsou odkázáni na pomoc lyžařů a nebo na pěško.

Nejlepší sjezdovky: č. 18, 1 a 4 - to jsou krásné červené, kde si to každý maximálně užije.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky jsou velmi dobré. Dostatečné množství přírodního sněhu. Ovšem chtělo by to ještě tak o půl metru více a byly by upraveny všechny varianty sjezdovek a freeridu by bylo nepřeberné množství.

Sjezdovky jsou po ránu vždy řádně urolboány. Ovšem Turci se to ještě stále učí, tak někdy upravené pásy na sebe moc nenavazují. Díky velkým mrazům a nízké hustotě lyžařů nejsou nejlepší sjezdovky ani v odpoledních hodinách rozbité a můžete to bez obav pálit dolů. Areál při lepších sněhových podmínkách nabízí ještě další možnosti upravovaných sjezdovek a nepřeberné množství dramaticky vypadajícího freerideu.

Až na dvě nejvýše položené sjezdovky jsou všechny ostatní vybaveny sněžnými děly. Díky větrnějšímu počasí ovšem není bohužel na většině sjezdovek, zejména na horizontech, nouze o kamínky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Středisko nabízí 2 kabinkové, 4 sedačkové s bublinou a 7 nekrytých sedačkových lanovek. Připravte se na závratně pomalou rychlost sedaček. 5 odpojitelných jezdí ještě relativně obvyklou rychlostí, ovšem zbývající neodpojitelné jsou příšerně pomalé. Na těchto sedačkách strávíte klidně i 20 minut. A při -16 °C a silnějším větru, kdy pocitovka atakuje až -25 °C, to není nic příjemného. Doporučuji si vzít více vrstev. Díky takto "rychlým" lanovkám vám zabere klidně i přes hodinu dostat se z jednoho konce na druhý.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Hustota sjezdovek je velmi nízká. Turci se koncentrují povětšinou u kabinky Tekir.

Zajímavostí je, že jsou povinné helmy u všech lyžařů. Nicméně poměrně dost jich jezdí jen s připnutou přílbou u pasu. Spousta místních také lyžuje se zavěšeným repráčkem na batohu či bundě s poměrně hlasitou hudbou, takže nemůžou ani vědět, co se děje okolo. Na křížení sjezdovek jsem neviděl snad jediného místního lyžaře, který by se rozhlédnul, zda nehrozí srážka. Jsou to prostě střelci, kdy ani kolikrát netuší, co se to s nimi na lyžích děje. A tak není nouze o podívanou z lanovky, kdy se zoufale snaží sjet, nebo spíše i sejít, červenou sjezdovku, na kterou evidentně nemají zkušenosti.

Občerstvení a aprés-ski:

Jídlo je možno zakoupit na 4 místech. Nejfrekventovanější je na výstupu z kabinky Hacilar a u nástupu na sedačky Hisarcik. Ceny jsou překvapivě vyšší. Vyrovnají se i evropským střediskům. Bary na dojezdech nabízejí obvyklý sortiment drinků a živě mixovanou elektronickou hudbu.

Pivo pouze v plechu nebo lahvi je za 150-200 lir, aperol 400 lir, svařák 240 lir, jídlo se pohybuje 250-400 lir. Ovšem čaj je za 10-20 lir.

V okolí celého areálu jsou vystaveny pouze hotely. Každý hotel má svojí půjčovnu a další půjčovny najdete i u nástupní stanice Tekir. Našli jsme jen 2 malé prodejny potravin. Obchod se suvenýry je hodně žalostný. Překvapující je fakt, že tu nikde nenabízejí pohledy. Ty jsou ke koupi až v Kayseri, škoda.

+ plusy

 • na většině sjezdovek malá hustota lyžařů
 • sjezdovky nejsou rozbité ani v odpoledních hodinách
 • krásné výhledy
 • všude a jakákoliv částka lze platit kartou (MasterCard)

- mínusy

 • velmi pomalé lanovky
 • několik míst s kamínky na sjezdovce
 • vyšší ceny občerstvení

Diskuze: Erciyes

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 31
Otevřené sjezdovky 0 z 21 km