S. Martino di Castrozza Passo Rolle - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Itálie Trentino S. Martino di Castrozza Passo Rolle

S. Martino di Castrozza Passo Rolle

Foto

San Martino di Castrozza je pro nás jedním z nejvzdálenějších a zároveň nejmenších středisek Dolomit. Přesto – ani malé, ani velké – turistické městečko mile překvapí harmonickou směsí sjezdovek téměř všech obtížností, v níž nechybí členité tratě ani přehledné magistrály. Úžasná je scenérie rozeklané skalní skupiny Pale, tyčící se přímo nad městem. Přepravní park by ovšem ještě pár nových lanovek snesl.

S. Martino di Castrozza Passo Rolle - sjezdovky

27%53%20%
60 celkem sjezdovek (km)
55 zasněžování (km)

S. Martino di Castrozza Passo Rolle - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
5
sedačka
10
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
3
visutá kabina
1
29900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1467-2383 m n.m.916 m

Mapa sjezdovek

S. Martino di Castrozza Passo Rolle - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

S. Martino di Castrozza Passo Rolle - lyžování

Hlavní areál se rozpíná na horských loukách a řídce zalesněných svazích nad městečkem San Martino di Castrozza ve tvaru vějíře s nejvyššími kótami Cima Tognola (2 383 m n. m.) a Punta Ces (2 225 m n. m.) a sjezdovkami směřujícími do všech světových směrů v malebně členitém terénu. Přístup do areálu z města zajišťují dvě kabinkové lanovky – jedna do lokality Alpe Tognola a jedna do Malga Ces. V jejich dosahu se nacházejí mírné a cvičné terény, naopak svižnější a členitější červené tratě se soustředí do vrcholových partií mezi oběma lokalitami.

Z vrcholu Alpe Tognola, kam stoupá ze spodního okraje města 15místná gondolová lanovka, stéká po proměnlivém severním úbočí prostorná červená sjezdovka s živě rekreačním až sportovním sklonem, která se ve spodní třetině větví na přímější černě značenou trať a okružní modrou subtilní cestu. Od horní stanice přístupové kabinky se rozlévá mírná horská louka Malga Tognola s modrými sjezdovkami, obslouženými jednou expresní 4sedačkou a dvěma starými hrkavými 2- a 3sedačkami. Směrem k protilehlému vrcholu Cima Tognola vyjíždí moderní expresní 6sedačka Cigolera, obtékaná dálnicovitou červenou a modrou sjezdovkou. Až na samotný vrchol stoupá další šouravá 2sedačka, odkud vede zpět úzká červeně značená sjezdovka, která se po pár serpentinách vlije do prostorných tratí Cigolery.
Na odvrácenou stranu z vrcholu Cima Tognola naopak klesá výtečná, středně širokrá červená sjezdovka se zatáčkami a kompresemi, obsloužená opět rozhrkanou 2sedačkou. Díky nadmořské výšce i stinné severní orientaci si svah drží nejlepší sníh v celém San Martinu. Trať končí v dolíku u chaty Malga Valcigolera, odkud se lyžaři mohou další 2sedačkou nechat vynést do sousední lokality Ces.
Malga Ces je horská louka nad městem, zpřístupněná moderní 10místnou kabinkovou lanovkou, podél níž se rozlévá prostorná modrá trať, využívaná lyžařskými školami a začátečníky. Na vrchol Punta Ces odtud pokračuje kapotovaná expresní 4sedačka. Tu obtéká z jedné strany hubenější, lehce točivá a proměnlivá červená sjezdovka, z druhé členitější a strmější černě značená trať, z níž se odděluje prudší červená propojka na Malgu Valcigoleru. Zhruba do poloviny svahu Punta Ces stoupá lesem ještě pomalá 2sedačka Coston, doprovázená dvěma sportovně laděnými červenými sjezdovkami.

Na opačné straně města se nachází malý a obvykle liduprázdný areálek Col Verde, zpřístupněný 8místnou kabinkou. Ze zalesněného pahorku se podél lanovky spouští přehledná, lehce točivá modrá sjezdovka, jež má v horní třetině ještě o něco svižnější červenou variantu. Na obou se lyžuje i při večerním osvětlení. Z Col Verde navazuje vzhůru ještě kyvadlová kabinová lanovka na čistě vyhlídkový vrchol Rosetta, který skýtá daleký rozhled po jihozápadní části Dolomit a hlavně do nitra skalní skupiny Pale. Výlet na Rosettu je ideálním programem pro odpočinkové odpoledne.

Na průsmyk Passo Rolle, který pokrývá společný skipas, vyjíždí ze San Martina zhruba každou hodinu skibus. Tamní areál je poměrně malý, ale vysoko položený a obklopený neuvěřitelně působivou kulisou rozeklaných skalních věží Pale di San Martino. Sjezdovky jsou rozvlečené po obou stranách horské silnice. Ty nejlákavější spadají z vrcholu Tognazza podél pomalé 4sedačky Paradiso – přímá široká černá a mírnější hřebenová červená, která se později změní na pohodovou modrou. Červenější a místy neposedné jsou ještě tratě kopírující 3sedačku Castelazzo na opačné straně areálu, vše ostatní jsou modré tratě a cesty, ovšem s opravdu nezapomenutelnými výhledy, zvláště v odpoledním slunci.

Přepravní park patří k těm nejzastaralejším v Dolomitech, což je nejspíš jedním z důvodů, že jsou zdejší svahy velmi střídmě zalidněné a místy až liduprázdné (zejména Col Verde a Passo Rolle). Přístupová kabinka na Tognolu má místa spíš na opření než sezení, mnoho lanovek ve vyšších partiích areálu má ještě šprušlové sedačky. Postupně se ale staví i nové lanovky – páteřní lanovka na Malga Ces je moderní prostornou 10místnou kabinkou, Cigolera pak rychlou 6sedačkou. V plánu nejbližších let je náhrada lanovek na vrchol Cima Tognola, výhledově se plánuje dokonce propojení areálů Ces a Passo Rolle visutou lanovkou.

Panorama rozeklané skalní skupiny Pale, které tvoří hlavní kulisu prakticky všech sjezdovek, je kouzelně fotogenické a nemá ani v Dolomitech konkurenci. Úchvatná bývají pozdní odpoledne na Passo Rolle, kde se skaliska skupiny Pale v paprscích pomalu zapadajícího slunce doslova rozžhaví.

Oproti většině středisek Dolomit je San Martino di Castrozza skutečně pobytovým střediskem, kam přes týden prakticky nikdo nedojíždí z okolí. Celé turistické městečko s obchody a službami přejdete za čtvrt hodiny pěšky. Kromě toho jej pročesávají dvě linky polookružních skibusů. Přímo ve městě se nachází cvičná louka s vleky a krátký běžkařský okruh.

San Martino di Castrozza je milým a malebným zákoutím Dolomit, příjemně odstíněným od ruchu známějších středisek, zato s poněkud zastaralejšími lanovkami. Méně náročným lyžařům vše vynahradí klid a zároveň i příznivější ceny.

S. Martino di Castrozza Passo Rolle - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

500

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestré modré a červené sjezdovky
  • milé turistické městečko se snadnou dostupností lanovek
  • liduprázdné Passo Rolle
  • úchvatné panorama Dolomit

Minus:

  • tři menší areály propojené jen skibusem
  • místy starší a pomalé lanovky
  • jedno z nejvzdálenějších středisek Dolomit

Odkazy

Potštát

SNOW tipy