Flaine / Le Grand Massif - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Francie Horní Savojsko Flaine / Le Grand Massif

Flaine / Le Grand Massif

Foto

Účelově a velmi nekonformně vystavěný betonový ubytovací resort Flaine je středobodem rozsáhlé a rozmanité lyžařské oblasti Grand Massif, v níž hlavní roli hraje sněhově spolehlivý, severně orientovaný kotel s atraktivními svahy nad Flaine. Z nejvyššího vrcholu Les Grandes Platieres je dechberoucí výhled na Mont Blanc. Na opačných koncích lyžařské oblasti leží ještě tradiční ubytovací vesničky Les Carroz, Morillon nebo Samoens.

Flaine / Le Grand Massif - sjezdovky

40%38%11%11%
265 celkem sjezdovek (km)
132 zasněžování (km)

Flaine / Le Grand Massif - lanovky a vleky

vlek
28
sedačka
23
sedačka expres
8
kabinka
8
visutá kabina
1
95800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

700-2480 m n.m.1780 m

Mapa sjezdovek

Flaine / Le Grand Massif - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Flaine / Le Grand Massif - lyžování

Flaine je praktické betonové ubytovací středisko, které postupně obrůstá pohlednější chaletovou zástavbou. Sjezdovky i volné terény se soustředí do prostorné severní kotliny pod Les Grandes Platieres, hlavní lyžařské křižovatky Flaine, odkud je zároveň ohromující výhled na nejvyšší alpský vrchol – Mont Blanc. Právě z Grandes Platieres, jemuž je přezdíváno také Balcon du Mont Blanc, padají severním směrem ty nejlepší sjezdovky, které lze v rámci lyžařské oblasti Les Grand Massif objevit: Belzebuth, Faust, Mephisto, Styx, … Jejich pekelnost je sice oproti realitě trochu nadsazená, ale o to lépe se zachytí do návštěvníkovy paměti – kdo by zapomněl, že si sjel třeba Lucifera. Tyto tratě jsou většinou červeně obtížné, dlouhé, carvingově prostorné a vydrží sněhově kvalitní až do pozdního jara. Mezi nimi se nabízí ohromné plochy pro jízdu v prašanu s občas dramatickými a v závislosti na výšce sněhu i nebezpečnými místy - obří kamenné díry připomínají ledovcové trhliny. Bezpečnější volné terény se nacházejí v okolí Tete de Lindars.

K Flaine jsou přimknuta i další lyžařská střediska, které rozšiřují paletu lyžování oblasti Les Grand Massif. Samoens, Morillon a Les Carroz jsou připojeny systémem lanovek a vleků, pouze z komorního střediska Sixt je potřeba přejet skibusem, naopak tam lze sjet na lyžích. Les Carroz má výborné, středně prudké sjezdovky chráněné lesem přímo nad střediskem, podobně spadají lehčí tratě do údolního Morillonu.

Cesta do Sixtu se vyplatí především pro úchvatné přírodní okolí, ale i pro nezanedbatelné 800m převýšení jeho několika tratí. Z Les Grandes Platieres sem klesá dlouhatánská, modře značená trať Cascades - brzy se ztrácí z dohledu lanovek a vleků a sune se opuštěným údolím s krajinově mimořádnou kulisou a nakonec i průjezdem mezi dvěma vodopády. Vyčnívá i svou délkou 14 km při 1 700m převýšení. Její horní partie je dost plochá, spíše vyhlídková než sjezdařská. Na půli cesty, u romanitckého jezera Gers, je telefonní sluchátko do nedaleké restaurace, odkud jezdí pro hosty skútrem (doporučuje se rezervace).

Flaine může být nedalekému masivu Mont Blancu vděčno za nadstandardní srážkovou nadílku – zadržuje totiž oblačnost, a výška sněhu v okolí Flaine tak bývá značně nadstandardní.

Flaine / Le Grand Massif - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

360

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

Flaine / Le Grand Massif - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod Pradědem

SNOW tipy