Čtyři údolí - lyžování - SNOW.cz

Čtyři údolí

Švýcarsko Švýcarsko - Wallis - Mont Fort, Nendaz, Siviez, Verbier, Veysonnaz

Foto

Největší lyžařské území Švýcarska, Čtyři údolí, je jako pavouk s dlouhýma nohama. Ohromná rozloha pavučiny lanovek a vleků fascinuje příznivce safari po upravených tratích, vysokohorský terén je pak eldorádem freeriderů. Oblast má francouzského ducha – a to jak kulturně, tak charakterem ubytovacích středisek s velkým podílem apartmánů.

Čtyři údolí - sjezdovky

35%55%10%
331 celkem sjezdovek (km)
118 zasněžování (km)
81 ski-route (km)
1.1 noční lyžování (km)

Čtyři údolí - lanovky a vleky

pojízdný koberec
7
vlek
30
sedačka
6
sedačka expres
9
sedačka krytá
2
telemix
1
kabinka
12
funitel a 3-S
1
visutá kabina
4
85900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

821-3330 m n.m.2509 m

Nadmořská výška sjezdovek

1400-3330 m n.m.1930 m

Mapa sjezdovek

Čtyři údolí - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Čtyři údolí - lyžování

Čtyři údolí nabízejí nevídaně různorodé terény propojené do největší sítě sjezdovek ve Švýcarsku, jež má pět hlavních ubytovacích resortů. Je však ošidné považovat je za jeden lyžařský areál – okrajové lokality jsou vzájemně jen stěží dostupné, jedinou centrální křižovatkou je Siviez, kde se stékají sjezdovky z Veysonnaz, Nendaz a Verbier. Právě okrajové lokality přitom mají velmi atraktivní a zároveň klidnější sjezdovky. Kdo dává přednost lyžování na jednom, přehledném místě, pozná nejspíš jen malou část celého komplexu – den dva trvá jen se v celé spleti zorientovat a důsledkem této rozlohy je i množství přejezdů. Za zvážení pak stojí levnější varianta skipasu La Printse, pokrývající jen Nendaz, Siviez a Veysonnaz.

Velkým magnetem s omezeným lyžařským využitím je třítisícový vyhlídkový vrchol Mont Fort – výhled od Matterhornu po Mont Blanc je velkolepý, dolů ale vedou jen strmé, z velké části boulové tratě nebo volné terény. Početné, široké, ale i frekventované sjezdové dálnice s pohodovým i sportovnějším profilem má Verbier, rušné epicentrum Čtyř údolí. O něco řidší koncentraci tratí má Veysonnaz a La Tzoumaz, jejichž pestré červené tratě stojí za to nejen kvůli klidnějšímu provozu. V Nendaz sice dominují výukové terény, ale je tu i dvojice dlouhých a svižně červených tratí zpět do resortu a zároveň relativně rychlé spojení se Siviez.

Ve Verbier je přepravní park velmi moderní – na většinu tratí se dostanete pohodlně, expresně a vsedě. Naopak méně pohodlná a zastaralejší přepravní zařízení se soustředí do prostoru mezi Veysonnaz a Siviez – tato „tranzitní“ zóna zůstává královstvím vleků. V nejvýše položených partiích (Mont Fort, Mont Gelé) jezdí výhradně visuté kabiny, obvykle s poschoďovými stanicemi. Jednotlivé lokality jsou kompletně propojené lanovkami a vleky, ale přejezdy jsou kvůli vzdálenostem zdlouhavé – cesta z Verbier do Siviez zabere zhruba hodinu, stejný čas je potřeba i na přejezd ze Siviez do Veysonnaz.

Hlavní třetinu areálu pokrývá zasněžování, nicméně rozhodující je přírodní sníh – ten má díky nadmořské výšce výbornou trvanlivost. Svahy jsou orientované do všech světových stran, a tak i na jaře můžete lyžovat téměř po celý den na nerozměklém sněhu.

Velmi pestrá je nabídka občerstvovacích zařízení – od bufetů, take-away a dřevěných salaší přes horské chaty a samoobslužné restaurace až po elegantní restaurace s obsluhou, ceny jsou však spíš vyšší.

Nejlepší rodinnou základnou je Nendaz s apartmánovými rezidencemi v dosahu centrálního náměstí se stanicí lanovky, ve středisku jsou i dětská hřiště, ledová plocha a pestrý animační program (hledání pokladu, výroba sýra). Výhradně apartmánové ubytování má i sousední a menší Veysonnaz, kde je zase bazén. Oba resorty jsou propojené skibusem a zároveň jsou cenově velmi příznivé.

Poučnou atrakcí Nendaz je návštěva výrobny sýra, kde rodiče i děti zjistí, jak významným členem rodiny dříve bývala – kráva. Prohlídka začíná brzy ráno, kdy se mléko začíná zpracovávat ve velkých kádích. Následuje přestávka s ochutnávkou, pak granulování, odstřeďování, formování a lisování, až je nakonec bochník sýra hotov a uloží se ke zrání.

V kantonu Wallis se pořádají i turnaje v kravských soubojích, které dokreslují velký význam tohoto zvířete. Vítězka je oslavována jako královna kráva.

Čtyři údolí - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

260

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 7 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozsáhlá síť sjezdovek a off-piste terénů propojená lanovkami a vleky
  • moderní a kapacitní lanovky ve Verbier
  • impozantní scenérie ve vyšších polohách
  • dlouhá jarní sezóna
  • velký výběr ubytování v apartmánech s přiměřenými cenami

Minus:

  • velké vzdálenosti mezi jednotlivými lokalitami
  • zastaralé a pomalé vleky mezi Veysonnaz a Siviez
  • zasněžování nepokrývá některé přejezdové tratě
  • dražší občerstvení na sjezdovkách

Odkazy

SNOW tipy