V pionýrských časech našeho testování byla každá nová lyže dobrodružstvím. Co se nám objeví pod nohama, jsme mohli jen hádat. Jenže jak se lyže společně s časem posouvají ke kvalitativnímu vrcholu, neustále ubývá prostoru pro zásadní inovace a lyže se usazují a mění jen minimálně a kosmeticky. Jinými slovy: lyže se našly, dozrály a usadily tam, kde se cítí nejlépe. A jsou na tom tak dobře, že se jim už ani nechce někam se posouvat v obavě, že by si mohly pohoršit. Dnes, když si nazujeme třeba slalomku Sporten nebo obřačku Stöckli, víceméně víme, co bude následovat.

Samozřejmě jsou i výjimky, které naznačují, kudy se může vývoj ještě ubírat. Asi tím nejmarkantnějším příkladem je Völkl Tigershark s nastavitelnou tuhostí a tedy dvojí charakteristikou lyže. I tato lyže se v testu objevila.

Testy lyží - 100% servis

Montana Swiss Sport logoNejvětší a vskutku revoluční novinkou ale byla letošní spolupráce s Montana ski servisem, která vyřešila nejchoulostivější moment každého testování – broušení a tuning lyží. Jak jsme opakovali snad v každém z minulých průvodních článků našich testů, broušení, respektive tuning lyže je věc, která může s chováním lyže vskutku radikálně zahýbat. A to zejména tím špatným směrem, tedy z lyže výborné velmi snadno udělá lyži nepoužitelnou. Kolikrát se nám na testech stalo, že mnozí některou z nedobře vyladěných lyží radikálně odsoudili, aby po jejím přebroušení nadšeně chválili její výborné vlastnosti. Však to mnozí z vás sami znají – stačí dát dobrou lyži do špatného servisu…

Když člověk se zkušenostmi testéra jel na divné lyži, jako první jej napadlo, že to může být tuningem. A nemusela jenom podkluzovat na tvrdém, nevhodné úhly hran se projevují různě, špatným přechodem do smyku a ze smyku na hranu, „kousáním“ lyží, jejich sníženou ovladatelností… Při letošním zermattském testu tento problém vymizel, protože člověk dostal denně přeladěnou lyži a měl skoro jistotu, že případný problém není v hraně.

Vysoce pozitivním momentem byl navíc fakt, že všechny lyže byly vyladěny shodně – tuning probíhal strojově na speciálních strojích Montany. Každý tak mohl porovnávat jednotlivé modely 100% objektivně, alespoň co se vlivu tuningu týče. Takový testovací komfort se snad nedá na jiném z testů potkat!

Test lyží – hodnocení

Testy lyží -legenda k tabulkám:

Ovladatelnost: Jak lyže reaguje na impulzy jezdce, kolik vyžaduje síly k ovládání. Měrka na škále ukazuje, ke které vlastnosti mají lyže blíže.
Dlouhý oblouk: Jak lyže zvládá (vyhledává) jízdu v dlouhých obloucích? Hodnota je vyjádřena v procentech, 100 % znamená dokonalé zvládnutí dlouhého oblouku.
Krátký oblouk: Jak lyže zvládá (vyhledává) jízdu v krátkých obloucích? Hodnota je vyjádřena v procentech, 100 % znamená dokonalé zvládnutí krátkého oblouku.
Doporučené použití: Pro jaký druh lyžaře podle zdatnosti se lyže hodí? Expert je občasný závodník, na druhé straně škály je začátečník. 10 bodů (plná škála) je nejvíc.
Rychlost: V rozsahu jakých rychlostí se lyže cítí nejlépe – čili optimální škála rychlostí, ve které by se lyže měla používat. Pro měření jsme používali GPS přístroje. Přesto se ale jedná o hodnoty orientační, závislé na mnoha dalších faktorech jako povrch trati, tělesná stavba a kvalita jezdce, a v podstatné míře zejména délka testované lyže.

Výsledky testů lyží naleznete v tištěné podobě v listopadovém SNOW 35.