Lyže a ženy - test lyží 2011/12

Kdo trochu přemýšlí o životě a lyžování, nemohl se tomu vyhnout – narazit u lyže na vlastnost nebo charakterový rys, který obvykle bývá projevem čistě ženským. Použít příměr s dámskou tématikou iniciuje i fakt, že lyže je rodu ženského, takže když třeba o lyži řekneme „ta mě pěkně nakopala“, hned se nabízí druhý význam. A nemusíme svou fantazii hnát do vysokých otáček, abychom větu přenesli i do světa vztahů a žen.

Volba miss
Znáte to, volí se miss a v televizi se ukazuje jedno krásné stvoření za druhým. Jakási porota se z nich snaží vybrat jedinou nejkrásnější. Ale nejen nejkrásnější, zároveň nejšarmantnější, nejinteligentnější, nejzajímavější… Je to oříšek, který rozlousknout nejde. Byť se nakonec ona šťastná vybere, je to jenom loterie a směrem k vyřazeným děvčatům je to nehorázná nespravedlnost. Však kdyby se to smělo, jaká by se stála fronta i na ty poslední finalistky! Kolik by se – kdyby se to smělo – za jejich přízeň platilo? A pozor – kolik by pak taky bylo zklamaných, že jejich krasavice nakonec není to, co skutečně potřebují! Vždyť další miliony žen na světě mohou nabídnout hodnoty, které jsou sice méně viditelné než krása fyzická, ale svým významem daleko daleko podstatnější! Chtěli byste například missku, třeba velmi inteligentní, který by nenáviděla sníh a zimu a nikdy v zimě by se neusmála? Nebo byste se spokojili s ošklivější, která s vámi bude krájet oblouky života od ucha k uchu?
Každý test lyží je vlastně totéž jako volba královny krásy – seřadí se vám do řady nejlepší lyže světa a jakási porota je musí roztřídit a říci „ta je dobrá a ta lepší, tamta pak nejlepší“. Podobně jako u žen to nejde! Opakujeme to snad deset let. Voláme do světa: nejde vybrat nejlepší, testy berte jen jako anketu, kde hlavní arbitr je náhoda a zájem editora.
Za léta testování jsme alespoň dospěli k tomu, že se snažíme spíše než hodnotit lyže třídit podle vybraných parametrů. Takže ten, kdo chce boubelku, hledá mezi boubelkami, kdo gazelu, zase mezi gazelami atp. Dokonce si myslíme, že ono naše zčásti fantazijní psaní o lyžích vás může jaksi osvítit a napomoci si uvědomit, že právě třeba boubelka by mohla být to, co hledáte.

Do intimních hloubek
Zatímco při volbě miss se hodnotí povrch a možná nějaký milimetr pod něj, při testu lyže se dostaneme až do intimních hlubin. Poznáme ji v mnoha situacích a v rozlišných prostředích, jsme hodně času jen a jen spolu a nikdo se nám nemíchá do komunikace. Navíc lyže neumí lhát, takže většinou už po chvilce ze sebe vysype vše, co je pro nás podstatné. Není proto nijak troufalé popisovat v našem testu hlubiny lyže, které u ženy objevujeme roky.
Na druhou stranu se zase nestydíme přiznat, že každý vztah je unikátní. Tvoří ho vždy dva, kteří musejí držet pospolu, společně se stavět všem nástrahám tratě života, a když selže jeden, ten druhý sám to nezachrání. Vztah je vždy komunikace, oba partneři se ovlivňují, a když nastane pád, nedá se říci, že to chyba jen jednoho. Vnímání partnera, o co je hlubší, o to je individuálnější. Jak v životě, tak na sjezdovce je proto důležité, najít si někoho, kdo vám sedne. Můžete zkoušet sofistikované seznamky, ale dokud ho sami neotestujete, k zodpovědnému rozhodnutí nedospějete.

Život je hra
A nakonec, nic není radno brát příliš vážně – ani výběr lyže, ani výběr životního partnera. Vždyť co se může stát horšího, než že se skončí jen u chvilkového flirtu a pak ahoj. S lyžemi je to v tomto hledisku ještě mnohem snazší (polygamie je povolena), takže riskujete maximálně nevelkou finanční ztrátu. Jedním z důvodů tohoto někdy až mírně lechtivého kontextu coby omáčky k vážnému testu lyží je i snaha, aby čtenář nebral testy příliš vážně – netahal testéry za slova a nehledal exaktní principy tam, kde nejsou.
Však není složité uvěřit, že každá lyže má vedle popsatelného těla i nepopsatelnou duši. Nebo ano?

P.S.: Vzkaz ženám: asi největším negativem tohoto pojetí testu je pravděpodobnost, že nezaujme naše čtenářky-lyžařky. Moc vás proto prosím, zkuste si při čtení přehodit definice lyží do mužského rastru, snad to bude fungovat. A nad obrázky asi holt zavírejte oči. Uvědomuji si, že to je na velkou omluvu. Vyhradil jsem proto exkluzivně pro ni jednu celou rubriku – editorial na začátku časopisu.


Fakta o testu:

Zasazení testu do prostředí ženského je samozřejmě pouze vyjadřovací pomůcka a v testu nasbíraná data nediskvalifikuje. Z hlediska sběru dat se naopak test povedl výborně – sešla se početná skupina zkušených a tradičních testérů, kteří za roky testování již dokážou odtušit, proč se která lyže chová tak, jak se chová. Nějakých 60 párů lyží se za týden testování prakticky nezastavilo, do časopisu si našla cestu bez jedné třicítka nejlepších.
Test probíhal ve švýcarském Lenzerheide 20. až 26. března, ihned po finále SP, které bohužel prosněžilo. Sněžení ale zároveň zajistilo vynikající podmínky pro náš test v jinak nepříliš sněhově zdařilé sezóně. V noci mrzlo, přes den svítilo od pondělí do soboty slunce, které obvykle začalo narušovat tvrdé pisty od poledne dále. Na východně otočené části areálu v Lenzerheide se v odpoledních hodinách lyžovalo i v rozbředlé krupici, zatímco na svazích kolem Rothornu byly pisty tvrdé téměř neustále.

Jen dobře naladěné lyže

Opakujeme se, ale je to závažné. Chování lyží ovlivní často více než sama konstrukce její naladění (finiš) – tedy zejména úhlování hran. Alchymie úhlů proměňuje beránka v tygra a naopak. Dokáže lyži učinit i zcela nepoužitelnou, takže je lepší se takovým lyžím vyhnout.
Ostatně demonstrujme si to opět na ženách. Jejich naladění je určitě důležitější než to, jestli jsou blonďaté, štíhlé nebo fešně oblečené. Dobrá nálada je základ. Není radno, když je žena příliš ostrá (to říkám třeba „pozor, dneska je nějaká nabroušená!“), ale ani když je tupá. Špatně naladěné ženy jsou kolikrát zcela nepoužitelné a je lepší se jim vyhnout.
O lyže v našem testu se starala společnost Vancl Sport s.r.o., která zajišťovala průběžný servis a jednotný finiš testovaných lyží na automatech zn. Montana v místním značkovém servisu. Troufáme si tak říci, že všechny lyže měly jednotný finiš a po celý test byly v dobré náladě.

Jak se vyznat grafu


Partneři testu: