Line – leden 2012

Švýcarský Engelberg přivítal letošní camp číslo jedna obrovským množstvím sněhu, na který ještě první den nasněžilo asi 30 cm prašanu. Kdo Engelberg neviděl za běžné zimy, nemůže to pořádně ocenit. Tam, kde jsme loni kličkovali mezi hustými vysokými keři, jsme teď pluli širokými pláněmi. Zajezdili jsme si i na prašanových loukách Brunni, střediska naproti Titlisu, které nemá skoro nikdy dostatek sněhu pro freeride. Poslední den kempu se nám dokonce povedlo velké finále – Galtiberg. 2000 výškových metrů jízdy v impozantních scenériích z Titlisu až dolů na Fürenalp.

Co se testování týče, měli jsme velké štěstí, protože nám příroda připravila skoro všechny druhy sněhu. První dva dny hluboký prašan, pak trochu krusta, a ta se postupně měnila na rozježděný a místy i tvrdý sníh. Campeři byli průměrní až vynikající lyžaři se zájmem o freeride, z nichž někteří neměli skoro žádné zkušenosti s volným terénem. Přesto se s ním poprali skvěle.

Měli jsme možnost testovat většinu lyží z kolekce LINE a v podstatě největší souboj proběhl mezi rozměrově podobnými lyžemi dvou odlišných větví, Sir Francis Bacon – což jsou univerzální backcountry freestyle lyže – a Influence 105, což jsou freeridová speciálky, které jsou ale svou šířkou předurčeny k dobré jízdě na všem. Myslíme si, že Sir Francis Bacon osloví více lidí pro svou univerzálnost a hravost. Kdo ale jezdí trochu agresivněji, bude volit spíše Influence 105.

Komentář Robina Kalety:

Poprvé jsem zkusil Prophet 98 a překvapilo mě, že nebylo vůbec potřeba si na ně zvykat. Mají univerzální rozměry a zejména lehký a dobře vyladěný rocker (který má většina modelů) vytáhne člověka skoro ze všeho, navíc umožňuje mít těžiště trochu vepředu, kde se s lyží daleko lépe pracuje.

Na nejprašanovější den jsem vzal Influence 115. Nadchnul mě absolutně nezvyklý pocit při zatáčení v prašanu. Lyže krásně pluly a krojily, aniž bych do nich musel tlačit, a nespěchaly na mě s dalším obloukem. Přestože to jsou lyže určené na rychlou a agresivní jízdu, šlo spíš o požitek, než práci.

Influence 105 jsou moje volba na freeride závody. Menší plocha funguje dobře na rozježděném sněhu a pořád slušně nesou v prašanu.

Opus je moc zajímavá lyže v prašanu i na krustě, ale nesmí se na ni moc spěchat, chce to hezky v klidu si klouzat a bude skvělá.


Fischer - leden 2012

Druhý camp byl, co se sněhových podmínek týká, v podstatě pokračováním toho prvního – tzn. v průběhu týdne nám nic nepřisněžilo, trochu foukalo a tím pádem se kvalita sněhu postupně horšila. Zato ale bylo krásně a díky stabilní lavinové situaci se dalo jezdit prakticky vše. Dokonce Laub byl i po deseti dnech od posledního sněžení jezditelný s občasnými prašanovými kapsami.

Testovali jsme lyže Fischer. Přes svůj relativně konzervativní design jsou ve tvarech dost progresivní a mimo dnes už běžné rockery, které u Fischera používají i na poměrně sjezdovkové lyže Motive, je asi největší tvarovou zajímavostí špička Powder Hull. Vypadá jako lodní kýl a pravděpodobně tak i funguje.

Naší hlavní snahou mimo běžné otestování zapůjčených modelů tedy bylo především zjistit, jak tento kýl ovlivňuje funkci lyží.

Komentář Robina Kalety:

Já osobně jsem vyzkoušel většinu Fischer lyží a nejvíce mě nadchnuly Watea 101 v délce 172 cm. Přestože obvykle jezdím na lyžích daleko delších, jsou Watea 101 díky lodnímu kýlu poměrně stabilní ve velkých rychlostech i při této délce. Současně i dobře manévrovatelné na rozdíl od Watea 114 s délkou 186 cm, které sice i v hodně rozježděném sněhu působí hrozně stabilně, v čemkoli jiném včetně hlubokého prašanu jsou ale tak stabilní, až jsou málo točivé a člověk má skoro pocit, že i v hlubokém sněhu lyže spíše carvuje. Na to je potřeba si trochu zvyknout.

Došel jsem k závěru, že Powder Hull má na svědomí větší stabilitu lyže a horší točivost, takže bude asi hlavně preferován spíše výkonnostními lyžaři.


Atomic - únor 2012

O Atomicu je známo, že se ve freeskiingu poslední dobou dost angažuje, ale nikdo z nás moc nevěděl, jaké jejich lyže jsou. Velké zkušenosti ze závodního lyžování jsou vodítkem, ale kdo ví - budou to umět uplatnit ve freeski? Z toho mála, co jsme dostali možnost otestovat, se zdá, že ano.

Komentář Robina Kalety:

“Nomady od Atomicu mě přesvědčily o tom, že i lyže, která je primárně určena na sjezdovku, může fungovat v terénu, a to tak, že skvěle. Nomad je tak tuhá lyže, že i přes nedostatek šířky je výborně stabilní v rozježděném a hlubokém sněhu. “


YMLI - únor 2012

Náš první camp v zillertalském Hochfuegenu byl velmi milým překvapením. Středisko má sice menší vertikální rozdíl než Engelberg, ale nabízí parádní možnosti šlapání. Přestože jde o vyhlášenou freeride lokalitu, jezdili jsme i po 15 dnech bez sněžení díky kratším či delším výšlapům v podstatě skoro každou jízdu v prašanu. Stálo to sice trochu úsilí, ale stálo za to.

Ymli je mladá a velice sympatická značka freeride lyží. Sympatická zejména proto, že je česká a vzešla z iniciativy samotných jezdců. Jedni z nejlepších moravských freeriderů se spojili s nejznámějším českým výrobcem lyží, firmou Sporten, aby se zaměřili na vývoj lyží určených převážně do terénu. Po dvou letech vymýšlení, testování a dolaďování vzniklo díky jejich úsilí několik modelů, které jsme podrobili testování my. V rámci firmy Sporten je bezesporu technologický potenciál k výrobě těch nejkvalitnějších lyží a díky freeridovému know how samotných jezdců máme pravděpodobně na tomto poli zajímavého a nadějného hráče. Protože podporujeme vše co je české, držíme jim palce.

Komentář Robina Kalety:

Vyzkoušel jsem kromě Buldozerů všechny modely. Mají dost podobný rukopis a hlavní rozdíly vidím především v šířkách a radiusech. Vzhledem ke krátkému vývoji, jaký mají tyto lyže za sebou, jsou drobné nedostatky pochopitelné. Myslím si, že hlavní cílovkou těchto lyží budou zkušenější freerideři, kteří hledají stabilní lyže do jakéhokoli terénu. Jakmile se klukům podaří připravit i něco pro slabší lyžaře, můžou oslovit celé spektrum lyžařské veřejnosti.


Armada

Poslední týden našeho maratonu byl ve znamení výrazně stoupajících teplot a prakticky jarních dnů. Hledání prašanu bylo čím dál těžší, ale na druhou stranu - jak pomalu mizel prašan ze severních svahů, zvětšovalo se množství firnových ploch, které byly ve správný čas skoro stejně dobré jako prašan. Lyže je krásně krájely a velkou výhodou je, že firn se rozjezdí o dost pomaleji než prach.
Na poslední camp padla volba testovacích lyží na značku Armada. Jde o mezi freeskiery velmi dobře zavedenou značku, jejímž hlavním mottem je „for riders by riders“. Armada totiž vznikla jako projekt několika amerických top riderů, kteří chtěli konečně vytvořit lyže přesně podle svých představ, a tak si je vytvořili sami. Jde o jména jako Tanner Hall, J.P.Auclair, Julien Regnier, ..

Armada se nebojí progresivních tvarů, designů ani konstrukcí. Většina jejich lyží mají výrazný rocker a některé až skoro reverse sidecut. V podstatě skoro každý jejich model je promodelem některého z jezdců. Bohužel jsme nedostali k otestování celou serii, ale z toho, co bylo k dispozici, to jednoznačně vyhrály TST.

Komentář Robina Kalety:

Hrozně mě mrzelo, že na Armada týdnu nebyly podmínky, pro které jsou lyže Armada dělané. Nicméně z toho, co jsem vyzkoušel, mě nejvíce oslovily JJ. Rozhodně jde ale o lyže, které v rozježděném terénu potřebují opatrnou manipulaci při rychlosti. Rád bych byl býval ocenil kvality Bubba, o nichž jsem přesvědčen, ale podmínky to nedovolily. Armáda jsou holt lyže, které musím vyzkoušet ještě jednou v pořádném prašanu.


K2 - březen 2012

Náš 7. camp byl zaměřen trochu víc na šlapání za prašanem. Vzhledem k oteplení, které tomuto týdnu předcházelo, si z nás campeři při zahájení dělali legraci, kde že jim chceme ten prašan hledat. V pondělí začalo sněžit, a tak jim sklaplo. Pro horší viditelnost jsme bohužel nešlapali tak, jak bychom při šlapacím campu rádi. Přesto nám ve středu do 30 cm prašanu zasvítilo sluníčko a my mohli pokořit zlatý hřeb týdne – výšlap z Vorderlanersbachu na Rastokogel, odtud sjezd do údolí nikoho a lehkou procházkou zpět do Hochfügenu. Krásný přechod s vynikajícím poměrem cena/výkon (600 výškových metrů nastoupáno/ 1500 nasjížděno) a prašanovými sjezdy bez stop. Tím jsme také celý camp zakončili.

Pro tento týden byly na programu k testování lyže značky K2. Jelikož stejný distributor prodává i vázání Marker, mohli jsme díky tomu vyzkoušet na K2 i šlapací vázka Duke a Baron. Firma K2, přestože lyžařské veřejnosti dobře známá, je považována za kultovní freeski značku. Jako první měla pro model freeride lyží podepsaný Seth Morrisonem už asi před 10 lety. Od té doby měl Seth u K2 už několik promodelů, z nichž ten aktuální Obsethed jsme také jezdili. Modely K2, které jsme měli k dispozici pocházely ze tří linií K2 lyží. All mountain A.M.P. - lyže konstruované pro lyžování převážně v lyžařských areálech. Factory team twin tips – lyže určené pro backcountry i park konstruovány K2 team jezdci a Backside adventure – nejvýkonnější lyže určené pro jízdu mimo sjezdovky.

Komentář Robina Kalety:

K2 mě vždycky zajímaly a nikdy jsem neměl možnost si je vyzkoušet. Bohužel ani tentokrát jsem se nedostal k těm neoblíbenějším kouskům - Sidestash a Coomback. Nicméně Obsethed a Kung Fujas mě příjemně překvapily. Nejsou to sice lyže výkonnostní, ale když jsem se držel při zemi, moc hezky mě povozily. Obrovský rocker Obsethed vypadá až přehnaně, přesto se na nich dalo jezdit vcelku slušně i na sjezdovce. Seth Morrison je lyžař, který by mohl udělat cokoli a stejně bych to bral bez výhrad…