Diskuze o tom, který test lyží je nejvěrohodnější, nejlepší a největší, se vedou od chvíle, kdy první takový test spatřil světlo světa. A zda je zároveň nejkrásnější, mohli bychom se zeptat jen zrcadla. My se ale zaměříme na exaktní údaje, čísla, statistiky a hlavně to, jak takový test funguje, co a jak se testuje a hlavně kdo za tím vším stojí.

Závodníci závodníkům, celebrity celebritám

Tahle informace je pro pozorného čtenáře testů vždy nejdůležitější. Stejně jako budou k ničemu výsledky hodnocení závodních lyží od padesátileté rekreantky dvacetiletému závodníkovi, bude to i naopak. A zde bývá často zakopán pes. Jsem zastáncem hesla „Lidé lidem“. Závodník nebo expert jen těžko zhodnotí vlastnosti rekreačních lyží, neb mu připadají špatné v porovnání s materiálem, na kterém běžně lyžuje. A naopak. Na World Ski Testu se podílí 250 testérů z řad bývalých i současných závodníků, celebrit, novinářů, ale hlavně i amatérských lyžařů. Každému je k testování přiřazena kategorie lyží, která odpovídá jeho dovednostem.

Za plotem

Letošní World Ski Test probíhal v největší lyžařské aréně Rakouska, oblasti Wilder Kaiser – Brixental, která disponuje 91 vleky a lanovkami a 280 kilometry sjezdovek. V takové aréně není problém vytvořit ideální podmínky pro test takových rozměrů. Jednou z nich je zcela uzavřená sjezdovka, vyhrazená pouze pro testování, kde lze udržet v rámci možností konstantní podmínky pro testování.

Kamufláž

Lyže se testují v osmi základních kategoriích, mezi které patří kromě sportovních slalomek i dámské a pánské univerzálky, sportovní lyže pro děti, lyže pro freestyle v kategoriích pro dospělé i děti. Tím, na čem si World Ski Test ale nejvíce zakládá, je objektivní hodnocení a nezávislost. Ty jsou alespoň částečně zaručeny kamuflovanými designy lyží – všechny lyže jsou maskovány po celé délce i šířce černou fólií.

Testér, ten tvrdej chleba má

Testování lyží není upřímně žádnou zvláštní zábavou. Pokud si představujete, že dostanete své vysněné lyže na půl dne do užívání a jdete se povozit, jste na velkém omylu. Jedny lyže, jedna jízda na uzavřené trati, vyplnění testovací karty a výměna lyží. Hodnotí se podle několika parametrů. Vlastnosti v dlouhém a krátkém oblouku, jízda po hraně, točivost a všeobecné úsilí. Že vám to zní podivně? Ano, jedná se o otrocký překlad německého Kraftaufwand, což můžeme přeložit i jako výdej energie, ale v praxi to znamená, jak snadné je na konkrétním modelu lyžovat, zda to stojí nějaké zvýšené úsilí, či naopak. Pro mnoho lyžařů poměrně zásadní informace, která shrnuje všechny předešlé testované parametry. Zajímavou myšlenkou vedoucí k určité nezávislosti testu je i to, že hodnocení každého testéra je veřejné, tedy si ho musí umět obhájit.

Kdo testoval:

trojnásobný mistr světa Mario Matt

trojnásobný mistr světa Mario Matt

závodníci ösv Hannes Reichelt…

závodníci ösv Hannes Reichelt...

… a Philipp Schörghofer

… a Philipp Schörghofer

slovinský slalomář Mitja Valencic

slovinský slalomář Mitja Valencic

freestylista Matthias Mayr

freestylista Matthias Mayr


Co se nevešlo do časopisu

Kromě standardních kategorií lyží, které vyšly v prosincovém SNOW 72, pracuje World Ski Test ještě s dalšími kategoriemi. Jednou z nich je Open Space, která je, jak již název napovídá, trochu otevřená a zahrnuje lyže, jež se do standardních kategorií nevešly. Další kategorií jsou Twintipy - freestylové lyže se zvednutými patkami. Tato kategorie bylo rozdělena na testování dospělé a děti. Ty zároveň otestovaly i dětské obřačky.

Open Space

Svoboda na dvou prkénkách. I tak bychom mohli pojmenovat kategorii Open Space, ve které je dovoleno téměř vše. Je to otevřené hřiště lyžařského businessu. Žádné hranice nejsou nastaveny, žádné parametry určeny. Nové technologie, kreativita, budoucnost.

World Ski Test kategorie Open Space
Twintipy

Lyže označené jako Twintip mají zvednuté špičky i patky a oslovují lyžaře nejen svými vlastnostmi, ale i vzhledem - musí být ležérní, ale zároveň cool. A to, co je odlišuje od ostatních lyží, je rychlost, robustnost a efektivní lyžování.

World Ski Test kategorie Twintip - dospělíWorld Ski Test kategorie Twintip - děti
Dětské obřačky

Mladí testeři hodnotili nejnovější modely s velkým nadšením a svědomitostí podle svých potřeb. Kategorie dětských obřaček má tentokrát dokonce dva vítěze.

World Ski Test kategorie dětské obřačky