*Tento test vyšel v časopisu SNOW 76.*


Co je co?

Přesná hranici mezi kategorií on-piste a all-mountain neexistuje. Označením on-piste výrobce předurčuje své lyže pro použití pouze nebo převážně na sjezdovce, přídomkem all-mountain naopak univerzálky, které lze s určitými limity použít jak na, tak mimo sjezdovku. My jsme si jako pomůcku zvolili rozměry středu lyže: on-piste byly ty s šířkou do 80 mm, v praxi se pak do testu dostaly lyže široké 67 až 79 mm.

All-mountain pak oficiálně začínaly na 85 mm, nicméně do testu pronikly nejužší 76 mm (Kneissl, Rosignol), 78 mm (AK), 79 mm (Salomon), 80 mm Dynastar a 84 mm (Nordica, Völkl).

All-mountain

All-mountain lyže jsou stále v centru zájmu vývojářů a třeba samotný rocker je posunul o další míle dál v jejich ovladatelnosti a univerzálnosti jejich použití. Náš test se zaměřil na lyže s přesahem sjezdovka–prašan dle této specifikace: šířka na středu 85–95 mm, délka 175–190 cm (pro modelového uživatele 170–180 cm/70–80 kg).

Modely, které se do specifikace nevešly, jsme ale nakonec v testu ponechali, byť svými parametry spadají spíše k lyžím on-piste. Při studiu lyží tak sledujte jejich parametry!

Velmi hluboký a velmi široký pytel, kam lze nasypat vše, co už není on-piste, ale ještě ani freeride. A v tom pytli je toho mnoho skvělého, ale na rozdíl od kategorie on-piste už je potřeba o mnoho pečlivěji hledat, zkoušet a vybírat. Čím je lyže užší, tím snadnější a rychlejší je přehranění, v hlubším sněhu nám ale velkou radost neudělají. Test to jen potvrdil. Druhým extrémem testu byl rozměr 98 mm, kdy se už lyže zdá většině testérů na sjezdovce neohrabaná a těžkopádná, ale v čerstvém prašanu všichni svorně nadšeně pojuchávají.

Při testování této kategorie se názory testérů často rozcházely v závislosti na jejich jízdním stylu a dovednostech. Širší lyže vyžaduje větší rozsah pohybů pro dostatečné zahranění, a kdo ho nemá, je často o požitek, který by mu i velmi široká lyže mohla na sjezdovce přinést, ochuzen. S širokým středem logicky přichází i rozšiřující se špička, často tedy obtížnější zahájení oblouku, těžkopádnost, neohrabanost i nevhodnost pro kratší oblouky.

Vše shrnuto a podtrženo to ovšem vůbec neznamená, že je vhodné se této kategorii při výběru nových lyží vyhnout. Je logické, že většina „normálních“ sjezdovkových lyžařů preferuje lyže užší. Význam all-mountainů narůstá s kvalitou lyžaře a s pestrostí jeho lyžařského pojetí. I tak pojme kategorie all-mountain velmi mnoho rozdílných pohledů a konceptů, stejně tak i šířek, tuhostí a poloměrů. Velikou konkurencí pro ni budou on-piste lyže na jedné, ale i příbuzné koncepty třeba lyží čistě pro freeride, případně i odlehčené široké lyže pro skitouring apod.


The best of all-mountain

Co se líbilo holkám
aneb lyže, které obdržely vícero nejlepších celkových hodnocení od děvčat.

 • Fischer Motive 86
 • Elan Amphibio 88 XTI


(vybráno jen z lyží s 85 mm na středu)

Co se líbilo těm nejlepším
aneb lyže, které obdržely nejlepší celková hodnocení od nejlepších lyžařů.

 • Kästle MX88
 • Blizzard Brahma


(vybráno jen z lyží s 85 mm na středu)

Lyže jedničkářky
aneb lyže, které získaly celkově nejvíce nejlepších hodnocení. Lze je vnímat jako lyže, které zaručeně nezklamou.

 • Salomon SKIS K Enduro XT 800
 • Völkl RTM 84
 • AK Ebony


(vybráno ze všech lyží v kategorii all-mountain. Připomínáme, že to jsou nejužší modely z testu.)

Tipy do prašanu
aneb lyže, které umí hlavně v prašanu

 • Atomic Crimson TI ARC
 • K2 AMP Rictor 90XTiOn-piste

Sportovní až univerzální on-piste lyže. Ať jsou trendy jakékoli, naprostá většina lyžařů se drží upravených svahů. A kdo chce mít jednu univerzální lyži na sjezdovku, nevolí slalomku ani obřačku, ale lyži někde těsně pod nimi, která je dostatečně hodně výkonná, ale nabídne širší spektrum oblouků. A my otestovali právě takové. Specifikace: sportovní až univerzální lyže výhradně na sjezdovku (komerční modely pod/mezi obřačkou a slalomkou). Šířka na středu do 80 cm, délka 170–180 cm.

S touto kategorií to měli testéři lehké. Testovali lyže na sjezdovku, a pokud náhodou narazili na další univerzální vlastnosti, které jim ukázaly směr i do rozbitého nebo nového sněhu, byl to jen příjemný bonus, který celkový dojem z testované lyže jen vylepšil. Důkazem snadné pochopitelnosti lyží on-piste je i skutečnost, že se hodnocení testérů rozcházela minimálně. Zároveň byla výrazně pozitivnější, což je zas důkazem technologické zralosti dané kategorie lyží.

Pakliže máme určit vítěze pomyslného souboje mezi on-piste a all-mountain, pak to budou rozhodně on-piste. Oblíbenost užších lyží, kterou prakticky a opakovaně dokazují i prodejní výsledky, je snadno odůvodnitelná – lidé prostě vědí, kde chtějí lyžovat (na sjezdovce) a právě do „svých“ podmínek si kupují i lyže. Jsme prostě národ sjezdovkový a konzervativní a užší lyže na tvrdší pistu nám vyhovují a domácí terény změnu přístupu nikterak neiniciují. Díky středům okolo 68 až 75 mm můžeme užší lyže snadno a rychle přehranit, nevyžadují tak velké úsilí, tak velký rozsah pohybů dolních končetin, prostě jsou snadněji ovladatelné. Převažuje v nás tradice neoblíbenosti rozbitých tratí, možná obava z mimosjezdovkových dobrodružství a častý je i názor, že širší lyže jsou na freeride a pro mladé.

Každý má samozřejmě nárok na vlastní lyžařské vyznání, a to české je prostě většinově sjezdovkové.


The best of on-piste

Co se líbilo holkám
aneb lyže, které obdržely vícero nejlepších celkových hodnocení od děvčat.

 • Völkl Code speedwall S
 • AK PRO ElastakCo se líbilo těm nejlepším
aneb lyže, které obdržely nejlepší celková hodnocení od nejlepších lyžařů.

 • Blizzard WRC RACING SUSPENSION
 • Nordica SPITFIRE EVO EDTI pro seniory
aneb lyže, které obdržely nejlepší celková hodnocení od testérů-seniorů.

 • Atomic Temper Ti ARC
 • Kästle RX12Lyže jedničkářky
aneb lyže, které získaly celkově nejvíce nejlepších hodnocení. Lze je vnímat jako lyže, které zaručeně nezklamou.

 • Völkl Code speedwall S
 • Fischer RC4 SUPERIOR PRO
 • Dynastar CR 74
 • Salomon SKIS K 24 Hours
 • Rossignol Pursuit 16
 • Elan Amphibio 14Pro zákazníka platí několik jednoduchých pravidel:

 • Každý si musí definovat jakýsi osobní profil podmínek a terénu, kde chce lyžovat (tvrdá sjezdovka, odměklá sjezdovka, měkká sjezdovka, mimo trať). Potom vybírejte nejdříve podle šířky na středu lyže. Čím širší, tím obtížněji přehranitelná, pravděpodobně línější, ale tím lepší mimo sjezdovku.
 • Nebojte se širších lyží. Mnoho z nich se středy i těsně pod hranicí 90 mm je úžasně univerzálních a svezete se na nich i na českých horách. Širší lyže jsou stabilní, pohodlné, a když není zrovna ledovatá pista, lyžování často ulehčí.
 • Testuj, zkoušej, porovnávej, znovu testuj, vybírej, kupuj. To lze obecně říct o všech lyžích, ale kategorie to svými výsledky v testech potvrzuje dvojnásob. Jen velmi málo lyží sedne hned napoprvé úplně každému. A mladá kategorie lyží all-mountain s rockerem často vyžaduje napříč značkami dost odlišné charakteristiky.Fakta o testu:

Test probíhal od 15. do 20. dubna 2013 za zcela ideálních sněhových podmínek a – vyjma posledního dne testu – za slunečného počasí. Testovalo se na tratích nad 2 000 metry nad mořem, které byly dopoledne tvrdé, odpoledne v závislosti na expozici rozměklé a rozježděné. V části pod Klein Matterhornem pak vydržely ideální podmínky po celý den.

Kdo jsou naši testéři?

Členové redakce, bývalí hobby závodníci a civilní sportovní až rekreační lyžaři, občas učitelé nejen z APULu. Škála takových lidí, jak si plus minus představujeme naše čtenáře. Snažíme se lyže rozdělit v testu tak, aby je popisovali ti relevantní, například dámské lyže testovaly výhradně dámy, dlouhé lyže ti nejlepší atp. Každý rok můžete na portálu SNOW.cz najít z testu krátký film, kde si můžete udělat představu, jak zhruba kdo lyžuje a letos přibudou i videa všech jednotlivých testérů. Každý testér – letos jich bylo skoro 50 – má určenou váhu svého hodnocení, komentáře ve výsledcích jsou řazeny od těch nejlepších testérů k horším.

Jak číst výsledky testu