Největší a nejlepší?

Největší bezpochyby ano. Přes 250 testérů a účast hvězd Světového poháru současných i minulých již dává poměrně slušný vzorek, ze kterého lze o lyžích pro nastávající sezonu leccos vyčíst. Nejlepší? Co je vlastně nejlepší? World Ski Test (WST) se pyšní kamuflovanými lyžemi, přelepenými stejnou černou páskou, která halí do tajemna i vázání. Inspirováni právě WST jsme to samé učinili vloni při testu slalomek v Herlíkovicích a musím upřímně přiznat, že kamufláž přinesla ovoce. Lze odhalit mnoho, ale ne vše a testér se snáze soustředí na celkový jízdní dojem i jednotlivé hodnocené vlastnosti lépe, než kdyby byl ovlivněn kabátkem, který mu nejde pod nos, či dokonce třeba nižším postavením modelu v dané kategorii a výrobní řadě. WST je také zajímavý právě vysokým počtem testérů všech kategorií, přesným strukturováním výkonnosti testérů a jim náležící kategorii k testování i důrazem na stabilní podmínky uzavřeného svahu. To vše dává dohromady tu nejucelenější informaci, prosetou mnoha nohami i hlavami, tedy informaci nejkvalitnější.


WST 2013/2014 v číslech

Bad Kleinkircheim – St.Oswald, Korutany, 19.–22. 3. 2013

9 kategorií lyží v testu

(vedle námi publikovaných ještě obřačky a twintipy pro mládež a „open space“ – otevřená kategorie pro novinky a víceúčelové lyže přesahující hranice ostatních testovaných kategorií)

250 testérů

200 párů kamuflovaných lyží od deseti výrobcůZvučná jména a zbytek světa

Seznam legend i těch, kteří se jimi pravděpodobně teprve stanou, je na WST vždy bohatý. V čele WST už několik let stojí samotný Franz Klammer, svojí účastí i aktivním testováním letos test podpořili třeba Stephan Eberharter, Christoph Innerhofer, Günther Mader, Josef Strobl nebo Jure Kosir. Ze současných hvězd jsme pak mohli vidět v akci Romeda Baumanna, Mathiasse Lanzingera nebo Švýcarku Dominique Gisin i mladičkou Viktorii Rebensburg. Nejen jimi je ale WST živ. Důraz na lyžařskou úroveň v souvislosti s testovanými kategoriemi je silný. Velkou část testérského pole tak činí i rekreační či mírně sportovní lyžaři, učitelé lyžování, novináři nebo špičky světové freeskiingové scény. Toto široké spektrum testérů pak dokáže obsáhnout všech devět testovaných kategorií.


Stephan Eberharter

Stabilní podmínky i systém

Konstantní podmínky jsou pro jakékoliv testování vždy nejdůležitější. S tím souvisí i systém. Na WST se testuje na vyhrazené trati, začíná se ve skupinách velmi brzy ráno sportovními a závodními lyžemi pro sjezdovku, později pak nastupují další testérské skupiny k testu allmountainů a dalších kategorií, které už nevyžadují excelentně vypreparovanou a tvrdou pistu. Každý testér jede na každém páru lyží pouze jednou, aby se na ně nestačil adaptovat a mohl tak podat co nejobjektivnější dojem. Po každé jízdě vyplňuje testérskou kartu, hodnotí vlastnosti lyží v dlouhých i krátkých obloucích, sílu potřebnou k ovládání lyží či schopnosti rychlého přehranění. Letos se testovalo hned devět kategorií. Kromě klasických obřaček a slalomek došlo i na juniorské twintipy, juniorské obřačky či dvě dámské kategorie výkonnostních a univerzálních lyží.


Kategorie lyží:

Pánské GS

Pánské obřačky jsou v testu nová kategorie. Zařazena byla na základě požadavků spolupracujících výrobců lyží – byť to je lyže pro experty, zdá se, že zájem o ni je významný. Jejich výhodou je i to, že nevyžadují tolik úsilí a nechají lyžaře i povozit. Pět výborných hodnocení dokázalo, že jsou to mimořádně kvalitní lyže.

Pánské slalomky

Slalomky jsou tak oblíbené lyže, že nesmějí chybět v žádném testu. Patří mezi nejzábavnější materiál pro sportovní lyžaře a nabízejí vysokou míru samotočivosti a tomu odpovídající snadnou ovladatelnost. Kdo chcete o slalomkách vědět vše, kupte si SNOW 77 z listopadu 2013 – tam je o nich popsáno 20 stran. Ve World Ski Testu dostalo hned šest modelů nejlepší ocenění.

Dámské sportovní lyže

Velmi dobré lyžařky dnes mohou mít lyže, které nejenže budou svou konstrukcí odpovídat nárokům sportovního jezdce, ale designem zároveň jasně určí, že jsou určeny právě pro uživatele ženského pohlaví. A právě takové modely se testovaly v kategorii „Sport Lady Performance“, čili hezky česky sportovní lyže pro dámy.

Dámské allround

Zatímco lyže předchozí kategorie požadovaly po dámách výkon a sportovní nasazení, tyto mají ženám a dívkám poskytnout maximální komfort, pohodu, jednoduché ovládaní… prostě jim umožnit užít si pěkný den. Radost jim mají dávat jak svými jízdními vlastnostmi, tak estetickým zpracováním.

Allmountain

Allmountainy, lyže pro celou horu, jsou prý vhodné až pro celou polovinu všech lyžařů. Je to nejuniverzálnější třída, která umí na tvrdé, měkké i zcela rozměklé sjezdovce, ale dobře se na nich svezete i mimo tratě. Je to kategorie, kam směřuje možná nejvíce inovačního úsilí, a tedy se stále poměrně dramaticky vyvíjí. V testu na jich jezdili jak testéři, tak testérky, přičemž rozdali hned čtyři výborné.

Pánské allround

Lyže kategorie allround jsou World Ski Testem chápány jako univerzální lyže určené především na sjezdovky, které nemusí být zrovna příkladně zpevněné. Obecně jsou všestranné, snadné na ovládání, tolerantní a spolehlivé a cílí na rekreační lyžaře, kteří nelyžují nijak extra rychle, ale zato vydrží na kopci klidně celý den.

Text: Ondřej Novák


Přehled testovaných lyží najdete zde.