Je to už 12 let, co Rakušan Gerhard Brüggler uspořádal první specificky koncipovaný test lyží – Austria Ski Test. Sklidil pozitivní odezvu a odrazil se k proměně v pravidelnou akci plnou nových technologií a osobností lyžařského světa. V posledních letech ho už známe jako World Ski Test a na stránky SNOW přichází tradičně v prosincovém čísle a v trochu specifické verzi.

Více informací jen ve SNOW

Obecné výsledky testu jsou známy a zveřejněny obvykle ještě dříve, než se na trhu objeví česká verze v tištěném časopise SNOW. Pokud je studujete, všimnete si, že publikují pouze výsledné známky bez hodnocení jednotlivých parametrů. V tom je totiž verze pro SNOW specifická – máme za to, že naši edukovaní čtenáři potřebují hlubší informaci. Historická dohoda mezi SNOW a zástupci World Ski Testu (WST) tak spočívá zejména v poskytnutí detailních známek všech testérů. Pro někoho to bude sice jenom shluk číslic, znalí a zvídaví z nich ale dokážou dedukovat i podstatné údaje.

Tím spíš, pokud jsou jednotlivá hodnocení napojena na konkrétní lyžaře včetně prémiových lyžařských es. Jejich zveřejněné výsledky pak v podstatě principiálně zamezují jakékoli pozdější manipulaci s údaji a navíc zvyšují jejich důvěryhodnost, protože si je každý testér musí před veřejností obhájit.

Každý má jiné představy o ideálních lyžích a jejich parametrech a ne každý lyžuje jako závodník Světového poháru. I na to WST myslí, když páruje lyže a testéry podle jejich lyžařské úrovně – závodníci a bývalí závodníci testují závodní lyže, dámy dámské lyže atp. Ojedinělou metodou – pokud tedy nepočítám její převzetí pro některé naše vlastní testy SNOW – je i kamufláž lyží, která dalším dílkem přispěje k objektivitě výsledků. Dlouhodobě si proto myslíme, že WST je – vedle našich vlastních testů, za které si sami ručíme – jedním z nejobjektiv­nějších testů lyží vůbec.

WST 2014/15

Lyže, které půjdou na trh v sezoně 2014/15, byly letos testovány na začátku dubna 2014 v rakouském Montafonu. „Letos tu máme asi stovku lidí, kteří testují přibližně 240 párů lyží od předních světových výrobců,“ vysvětluje Gerhard Brüggler. A zástupce SNOW u toho pochopitelně nemohl chybět.

Na místě se potkávají vysloužilí závodníci v čele s legendárním Franzem Klammerem, hvězdy současného lyžování, jako jsou třeba Michaela Kirchgasser nebo Mitja Valencic, sportovní novináři z celého světa, ale i zcela amatérští lyžaři. Každý testuje to, co odpovídá jeho lyžařskému vyjádření. Viz infobox O lyžích s Dominque Gisin.
Samotné testování je náročná akce a všechno musí běžet jako na drátkách. Organizátoři mají i díky mnohaletým zkušenostem všechno dobře promyšlené, takže ve výsledku je to velmi příjemná akce s přátelskou atmosférou.

A jak vidí testéři kamufláž? „Je to zábava. Normálně samozřejmě vím, na jakých lyžích jedu. Tady neznám ani lyže ani vázání. Takže se člověk soustředí hlavně na ten pocit z jízdy a zkoumá, jak které lyže zvládají slalomové nebo obřákové oblouky,“ říká Michaela Kirchgasser, jedna z hvězd Světového lyžování, která na World Ski Test do Montafonu zavítala. Vzhledem k tomu, že výsledky testu jsou určeny pro širokou veřejnost, tak právě krátké slalomové a delší obřákové oblouky jsou dva z pěti atributů, které se na testovaných lyžích hodnotí. Těmi zbývajícími jsou stabilita lyže, poté „edge grip“, který ukazuje, jak dobře lyže drží na hraně. A posledním je celkový pocit z jízdy.

Jak se tedy lyže testují? Jak už bylo zmíněno výše, všechny lyže jsou celé černé, rozlišují se jen pomocí čísel, aby člověk (třeba i nevědomky) nenadržoval své oblíbené značce – každý z nás přece nějakou má… Na počátku testovacího dne dostanete malý formulář s číslem lyží, které budete testovat jako první. Tým servismanů je samozřejmě bleskurychle nastaví na vaši váhu a velikost boty a hurá na testovací sjezdovku – ta v rakouském Montafonu nebyla z těch nejsnazších. Prudká červená pista s několika terénními zlomy odkloněná na pravou nohu prověřila nejen kvalitu jednotlivých párů lyží, ale také schopnosti všech přítomných lyžařů. Po zdolání náročného (a v brzkých ranních hodinách opravdu pekelně promrzlého) kopce máte na kotvě pár minut na vstřebání pocitů, které ve vás právě testované lyže zanechaly, a nahoře už v klidu u připravených stolků jen zaškrtáte příslušné známky. Ty jsou na stupnici od 1 do 10, kdy 1 je nejhorší a 10 nejlepší. Vyplněný formulář odevzdáte a dostanete nový s číslem dalších lyží, které na vás už čekají. Takto za dopoledne otestujete kolem 10 párů lyží. Gerhad Brüggler myslí na všechno, takže když máte otestované všechny páry, vezmete si ještě jednou ten úplně první a ohodnotíte ho znovu. Je to kvůli tomu, že při první jízdě nemáte žádné srovnání a své hodnocení možná budete chtít trochu přehodnotit. Známky se poté zprůměrují a vyjde vám vaše hodnocení dané lyže. Celkový výsledek každé lyže pak logicky vychází z průměru známek u všech testujících.

Testované lyže jsou rozděleny do několika kategorií: slalomky, lyže pro obří slalom, allmountain, univerzálky (allround), sportovní (high performance) a otevřená kategorie (open space), do které patří lyže nepasující do ostatních kategorií.

Poslední den jsou testovány i dětské lyže, jejich výsledky budeme publikovat na SNOW.cz.O lyžích s Dominique Gisin

Testu se účastnila i olympijská vítězka Dominique Gisin, které jsme při té příležitosti položili pár otázek.


Ovlivní miliony lyžařů

Podle WST se každý rok na trhu orientují miliony lyžařů z celého světa. O jeho věrohodnosti a úspěšnosti svědčí přítomnost významných postav lyžařské historie, zájem branže (počet značek je omezen na 10 z kategorie, ostatní zájemci čekají frontu, jestli někdo odřekne) nebo velká poptávka po výsledcích. Za tím vším pak stojí mnohaleté zkušenosti a profesionalita organizátorů.

Některá slavná jména WST 2014:

 • Rainer Schönfelder
 • Mitja Valencic
 • Günther Mader
 • Josef Strobl
 • Stephan Eberharter
 • Fritz Strobl
 • Bruno Kernen
 • Franz Klammer
 • Matthias Lanzinger
 • Didier Defago
 • Michael von Grünigen
 • Petra Kronberger
 • Dominique Gisin
 • Michaela Kirchgasser