Proč v přestrojení?

Odpověď je snadná a naši pravidelní čtenáři vědí. Všechny lyže, které jsme měli k dispozici pro test, jsme „přestrojili“ do univerzální černé barvy za pomoci speciální pásky a pouze očíslovali. A důvod? Opět jednoduchý. Byť naši testéři nepatří mezi žádné placené týmové jezdce, to, že nějakou tu sympatii k určitým značkám v sobě skrývají, kolikrát ani neskrývají. Alespoň částečným překrytím designů a typických znaků, podle kterých lze jednotlivé značky intuitivně rozlišit, dokážeme jejich sympatie či antipatie udržet částečně na uzdě. Testér se pak může mnohem víc soustředit na samotné jízdní vlastnosti lyží a často se jen tiše dohadovat večer s kolegy, jestli ty „pětky“, na kterých se všem tak dobře jezdilo, byly atomiky nebo blizzardy.

Tradiční Malá Úpa

Ideální kopec pro testování čehokoliv, co jen trochu klouže po sněhu, jsme objevili v areálu SKIMU na Malé Úpě již loni. Relativně nově postavená sjezdovka je vybavena rychlou kotvou, měří 1 000 metrů, její horní část je strmější, spodní naopak vybízí k velmi nenáročnému „cruisingu“. Pro test allmountainů, ale i loňský test obřaček naprosto ideální. Testovali jsme za plného provozu, což nás občas limitovalo trochu v rozletu, na druhou stranu jsme tak alespoň simulovali reálné podmínky a nevozili se na uzavřené sjezdovce od lesa k lesu. Pro testování rychlého přehranění a změny poloměru je částečně zaplněná sjezdovka nakonec nejlepší.Allmountainy od A do Z

Počet testovaných lyží:     28
Počet testérů:     13
Nejkratší lyže:     170 cm
Nejdelší lyže:     186 cm
Nejvíce vykrojené:     15 m/ 174 cm
Nejméně vykrojené:     21 m/186 cm
Nejužší na středu:     81 mm
Nejširší na středu:     100 mm
Nejlehčí testér:     67 kg
Nejtěžší testér:     97 kg
Nejmenší testér:     172 cm
Největší testér:     189 cmPodmínky

Při loňském testu obřaček jsme se potýkali, vzhledem ke špatné zimě, s nedostatkem sněhu, proto jsme letos zvolili dřívější termín a na Malou Úpu odjeli testovat v termínu 10.–12. března. Jak to bohužel na horách bývá a na Malé Úpě, která je rychlými změnami počasí vyhlášena, to platí dvojnásob, podmínky byly naprosto ideální až do samotného začátku testu. Čerstvý sníh, který se na sjezdovce rychle změnil v malé muldy a rozježděné nánosy, to vše v kombinaci s vyššími teplotami, byly přesně podmínky, které jsem pro allmountainy potřebovali. Přes noc ale značně přituhlo a ranní pista byla ideální i pro testování rychlých dlouhých obřaček. Tedy naprostý opak loňského testu, kdy jsme se naopak na obřačkách potýkali s rozměklým podkladem. S trochou nadsázky bychom mohli říct, že zatímco jsme loni zjistili, které obřačky jsou nejlepší allmountainy, letos se nám podařilo vybrat mezi allmountainy nejlepší obřačku. Ale opravdu jen s trochou nadsázky. Test má svoje přesně dané parametry, pravidla testování i rytmus a lyžování není indoor sport a s podmínkami je třeba počítat nejen při testování, ale i při samotném provozování tohoto sportu. Allmountainy jsou lyže, které budou sloužit většině uživatelů jako jediné po celou sezonu a měli by umět vše. Český lyžař se navíc potýká častěji s upravenou a tvrdší sjezdovkou než s rozlehlými freeridovými pláněmi. Vzhledem k parametrům většiny allmountainů, které jsou na středu mnohem širší než sportovní lyže typu obřačky a slalomky, lze předpokládat, že si s hlubokým sněhem či měkkým rozbitým terénem poradí dobře. Ale vytipovat mezi nimi ty, jež se cítí dobře i na tvrdší upravené sjezdovce, případně si poradí s nepříjemným, nesoudržným, ale přesto zledovatělým a lámavým podkladem, který jsme měli k dispozici již v dopoledních hodinách po menším oteplení, byl úkol, k němuž nám podmínky naopak skvěle nahrávaly.
Objev celou horu! Velká sonda do lyží kategorie allmountain
Tým testérů

Letošní tým se obešel bez bývalých závodnických es a byl složen čistě z aktivních či bývalých instruktorů lyžování a amatérů nejrůznější úrovně. Allmountainy jsou velmi široká kategorie, ve které lze najít lyže pro rychlé agresivní jezdce, ale i pro úplné začátečníky. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě zastáváme teorii testování „lidi pro lidi“, nikoliv „závodníci pro začátečníky“, doplnili jsme tým několika průměrnými sportovními jezdci. V našem pojetí specializovaného testu je unikátní právě možnost vybrat takového testera, který má blízké rysy tomu kterému čtenáři. Za pomoci videa na SNOW.cz, tělesných parametrů, dovedností či počtu dnů strávených na sněhu si můžete najít svůj obraz a sledovat, které lyže mu v testu vyhovovaly a které naopak ne. Pravděpodobně je budete stejně vnímat i vy sám či sama. Ty nejlepší z nejlepších, otřelé lyžaře a držitele nejvyšší licence APUL A, označujeme navíc značkou Pozor expert! Tito testéři sice přednesou publiku mimořádně fundovaný názor, ale je potřeba myslet na to, že jsou mimořádně lyžařsky vyspělí – jak po technické, tak i fyzické stránce – a lyžařů-čtenářů, kteří by se s nimi mohli rovnat, až tak moc není. Je proto potřeba jejich hodnocení patřičně „transponovat“, tedy přeložit pro svou úroveň.

Vizitky testérů najdete zde.


Co jsme testovali

Lyže k testu jsme specifikovali jednoznačně. Top modely z kolekce allmountain v šířkách 80–95 mm a v délkách 175–185 cm. Zadání se nepodařilo dodržet zcela stoprocentně, což mimo jiné značí velmi rozdílný přístup výrobců ke kategorii těchto lyží a obecně k významu slova allmountain. Nejvýraznější rozdíly jsou pak mezi skupinou tradičních výrobců, kteří své allmountainové top modely drží spíše zkrátka a často jim nadělí i pod uvažovaných 80 mm, a skupinou výrobců, již se více zabývají freeskiingem a pro něž běžný „public allmountain“ znamená i překrmených 100 mm v pase. Rukama, nebo lépe řečeno nohama, nám tedy během dvou dnů prošlo rekordních 28 párů rozdílných lyží. O to více hodnotný je samotný test, který jednotlivé lyže přesně popisuje a snaží se je doporučit konkrétním uživatelům.

V testu jsme letos zohlednili opět čtyři parametry, které byly uzpůsobeny právě allmountainovým lyžím a tomu, co by měly umět. První položkou v kartě testéra byla stabilita. Snažili jsme se určit, jaký pocit jistoty dává lyže v rozdílném terénu, zda je velmi, nebo méně stabilní, či stabilní pouze na dobře upraveném svahu. Druhým parametrem pak byla obratnost, která je vzhledem k šířce středu u allmountainových lyží často oříškem. I zde se ale ukázalo, že roli nehraje pouze šířka, ale i podélná tuhost, velikost rockeru a samozřejmě poloměr. Třetí položku pro hodnocení jsme nazvali on/off piste a snažili se zjistit, zda je lyže více určená do terénu, nebo naopak na upravenou sjezdovku, a procentuálně vyjádřit ideální mix jejích dovedností v různorodém terénu. Posledním parametrem v testu pak byla kategorie nazvaná jednoduše uživatel, ve které měli testéři za úkol určit, pro koho jsou testované lyže nejideálnější volbou.

Překvapení na závěr?

Ano i ne. Nejvíce byli pravděpodobně překvapeni samotní testéři, což velmi často přiznávají i ve svých osobních komentářích. Allmountain je velmi široká kategorie, do které lze zařadit téměř vše, co nemá jasné parametry obřačky nebo slalomky. My jsme si kategorii specifikovali a zúžili testem těch nejvyšších modelů v kategorii výrobce. Vynechali jsme nejlevnější lyže pro začátečníky a mírně pokročilé, které jsou ale svými parametry i konstrukčním pojetím také určitými allmountainy, často jsou i do této kategorie výrobci zařazeny. Nás pravděpodobně nejvíce překvapil fakt, že i na velmi širokých lyžích se dá velmi svižně a plnohodnotně lyžovat na tvrdší upravené sjezdovce. A také to, že „all in one“, jak se mezi testéry allmountainům opovržlivě přezdívalo v předvečer prvního testovacího dne, není tak úplně pravda. Byť se často říká, že univerzální produkty vlastně neumí nic dobře, allmountainy toto tvrzení ve většině případů příjemně vyvrátily.Celkové známky

Součástí hodnocení byla i celková známka, kterou chápeme jako index obecné sympatie ze strany testérů. Každý testér preferuje lyže s jinými vlastnostmi, proto celkovou známku považujeme za statisticky irelevantní a nezveřejňujeme jejich průměr. Přesto se s celkovými známkami pracovat dá – například ukazují, pokud jsou pozitivní, na shodu napříč testery. Zde je tedy deset nejlépe známkovaných modelů:

Top ten nejlépe hodnocených modelů:

 • Fischer Motive 95
 • Scott The Ski – červené
 • Salomon X – Drive 8.3
 • Kästle FX85
 • Völkl RTM 81
 • Fischer Motive 86
 • Armada Invictus 95 Ti černá
 • LINE Supernatural 92
 • Atomic Nomad Crimson TI
 • Scott Sagebrush

Top five nejlépe hodnocených lyží se středem 90 a více mm

 • Fischer Motive 95
 • Scott The Ski – červené
 • Armada Invictus 95 Ti černá
 • LINE Supernatural 92
 • Scott Sagebrush

A abyste si udělali přehled, kolik byla celková průměrná známka, čili jak je hodnocena celá skupina testovaných lyží, vězte, že celkový průměr je 2,24. Když se odmáznou lyže specificky určené (skialp, freestyle), které se do testu spíše zatoulaly, vyjde celková průměrná známka na 2,11. To není zlé, ne? Vůbec nejlepší lyže dostala známku 1,45 a nejhůře hodnocená měla průměr 2,8.