Konkrétní lyže do testu vybírali zástupci značek na českém trhu, přičemž měli zcela volnou ruku. Do testu tak připutovaly lyže různé, které by se ale daly rozčlenit na dvě skupiny: allmountainy s přesahem do terénu (šíře pod patou nad 80 mm) a lyže primárně určené na sjezdovku.

Allmountain

Lyžím s ambicemi překračovat hranice sjezdovky jsme se letos věnovali mimořádně podrobně. Sonda v rámci SNOWtestu tak může působit v porovnání s koncepčním allmountainovým testem trochu povrchně. Nicméně náš profi test – jak podobné hlubší sondy do jednotlivých kategorií nazýváme – mapuje lyže dané kategorie z hlediska spíše expertních jezdců a potřeby rekreačních lyžařů reflektuje méně. A nakonec co se týče modelů, překrývají se pouhé dva, takže z tohoto hlediska lze brát část allmountain coby rozšíření velkého testu allmountainů z listopadového SNOW. Allmountainy stojí za to sledovat! S časem a posunem technologií se neustále zpřístupňují i méně technicky a silově vybaveným, zatímco nabízejí mnohem širší spektrum využití. Je to kus od kusu (a člověk od člověka), jsou mezi nimi samozřejmě lyže s prašanovým duchem, ale i takové, třeba se středem 87 (v tomto případě Sporten Glider 5 EXP), které dokážou až zaskočit svým hladkým projevem na sjezdovce, přičemž přidaná hodnota v měkkém i prašanu je už z parametrů jasná. Věřte, že se vám lyžování promění, když si nazujete lyži, která vás nechá proletět i odpolední jarní břečkou. Ekonomicky vzato, lyžování se vám zlevní, jelikož využijete skutečně celý den. A zpestří, protože můžete využít všechny terény kolem sjezdovky!

Na sjezdovku

Druhou skupinou lyží, které byly nominovány do testu v rámci kategorie open, jsou lyže na upravenou sjezdovku. Nejširší model měl pod vázáním 75 mm, což se dnes dá považovat za striktně sjezdovkové lyže „s prodlouženou funkcí“ – tedy na celý den i pro měkčí trať. Nejužší pak mají téměř o centimetr méně, což je předurčuje těm, kdo mají rádi tvrdou pistu a dynamickou jízdu.

Nové lyže mají význam

Každopádně obě kategorie obsahují inspirativní lyže, často na samém technologickém vrcholu, o které by se po informacích hladový lyžař měl právě zajímat. Najdete v nich obsažené nové přístupy a technologie, náznaky, kudy se konstrukce lyží bude vyvíjet v příštích letech… A mimochodem jsou také důkazem toho, že se vývoj nezasekl. Inovace nejsou vesměs výrazné, ale lyže – ostatně jako snad vše – dotváří právě detaily a jemnosti, které proces zrání posledních let sledoval. Pokud si vyzkoušíte podobně koncipovaný pět let starý model proti lyži moderní, prohraje. V komfortu, rozsahu použití, snadnosti ovládání, a tedy i z hlediska jízdní bezpečnosti.
SNOWtest 2015/16 - Open