První redakční test přileb se odehrál letos na jaře ve švýcarském Davosu. Testu se zúčastnilo úctyhodných 40 lyžařských/snow­boardových přileb od 22 výrobců a ještě obdivuhodnější bylo zázemí testérů, kterých bylo téměř 100. Tento poměr se ukázal jako velmi důležitý, protože našim cílem bylo, aby konkrétní přilbu testovali jen ti jezdci, kterým dobře sedí na hlavě, a mohli tak zodpovědně posuzovat hodnocená kritéria. Téstéři strávili s přilbou vždy celý den a téměř všechny přilby se proháněly po celých šest testovacích dní po svahu na hlavách zarputilých lyžařů a snowboardistů. Nutno podotknout, že naštěstí žádná z nich nemusela plnit svou primární bezpečnostní funkci, i když při několika menších pádech svou pomocnou roli sehrály na jedničku.

Cíl testu zimních helem

Náš test byl uživatelský, z čehož plyne, že jsme s přilbami netřískali a nedrtili je v kalibrovaných přístrojích, ale nosili jsme je na hlavách a užívali jsme si s nimi tam, kde je nám nejlépe, tedy na upravených sjezdových tratích i v prašanu. Cílem bylo každou přilbu osahat, poznat, odhalit její nálady, vlastnosti, prostě každý detail, abychom je všechny nakonec pro vás mohli popsat na stranách tohoto SNOW.

Podmínky v době testování byly typicky jarní: ráno nás přivítal slušný mráz, ale přes den teplota na sluníčku rychle stoupala, takže přilby se musely v rámci jednoho dne vypořádat s různorodými teplotními podmínkami.

Každý testér na konci dne usedl do křesla, vzal si do náruče svou „partnerku“ a k tomu testovací lístek s propiskou. Do něj zapisoval známky od 1 do 5, stejně jako ve škole. Sledovaná uživatelská kritéria byla následující:
1. dílenské zpracování,
2. pohodlí při používání,
3. jak je v přilbě slyšet,
4. tepelný komfort v přilbě
a vše nakonec završila celková souhrnná (uživatelská) známka. Každý testér měl šanci doplnit své hodnocení slovním komentářem, tipy, nápady, na základě čehož vznikly přínosné postřehy jednak k jednotlivým přilbám, ale také k používání přileb vůbec.

Kritéria testování přilebPro lepší pochopení komentářů k testům si můžete přečist článek, který se zabývá konstrukcí přileb a základními systémy ventilace.Přilby - jak je vybírat? Více se dozvíte v článcích z pojektu Noste Přilby!

Noste přilby – projekt časopisu SNOW