Ačkoli se detailním pozorováním lyží věnujeme ve SNOW důkladně – sami pořádáme hned dva vlastní velké testy a ještě jsme exkluzivní partner mezinárodního World Ski Testu, s pořízením licence pro Supertest jsme nikterak dlouho neváhali. Vedle tradice a obecného respektu nás oslovil i zcela nový směr, kterým se letos vydal – lyže hodnotí hlavně slova a nikoli čísla. Tento pohled podle nás více reflektuje aktuální situaci v branži, kdy lyže se za posledních snad deset let vyvíjí už spíše v detailech a jsou si, co se týče uživatelské kvality, stále blíž. Už mnoho let nejde říkat, že jedny lyže jsou lepší než druhé, v testech tak lze spíše zachytit charakter lyže a přiřadit jej k definovanému typu lyžaře z hlediska stylu, techniky, fyzičky, rychlosti či samozřejmě terénu, pro nějž se ta která lyže více či méně hodí (a kombinace všeho zmíněného). Nad to vystupují pocity – jež jsou silně individuální právě podle toho, jak charakter testované lyže souzní s testérem. Dost často jsou to kategorie, které nejdou jednoznačně vyjádřit kvantitativně. A když už ano, orientace v takových informacích je často složitá a zkreslená. Na řadu tak přichází slova. Podle našeho názoru správně.

V našem neustávajícím psaní o lyžích jsme lyže přirovnávali k lecčemu – nejčastěji k autům či třeba ženám – vždy ve snaze najít paralelu, podobnost charakteru, duše. Kdo věří stejně jako my, že i lyže mají cosi jako duši, pochopí, že ta se číselně vyjádřit nedá.

Jistě ani Supertest není všespásný a dokonalý a jeho popisy občas propadají do floskulí a klišé. Bude proto zajímavé sledovat odchylky výsledků našich testů a samozřejmě, jak musíme vždy povinně opakovat, nic nezastoupí vaše vlastní osobní testování. Jezděte na čemkoli, co se vám dostane pod nohy – nejenže to zpestří váš lyžařský život a rozšíří obzory, ale třeba vám to pomůže objevit novou velkou lásku!

Supertest ve SNOW pak může fungovat jako taková seznamka, kde si vyhlédnete několik nejvíce sexy partnerů. Ale až reálný život s ní vám potvrdí, že to je ta pravá, která vás bude provázet po kopcích aspoň jednu celou sezonu a spoluprožívat s vámi lyžařské zážitky, jež jsou mnohdy natolik intimní, že je nikdo další už nepochopí.

Více již necháme na Florianu Tauschovi, který vás celým – už dvaadvacátým! – Supertestem provede.
Supertest 2015/16: Kvalita, ne kvantita

22. Supertest změnil koncept testování, aby odpověděl na rozhodující otázku: Pro koho je vhodná která lyže?

Více čtěte zde.
Jak najít vhodné lyže - ve třech a půl krocích k perfektním lyžím

Do jaké kategorie se zařadit?

Krok 1: Buďte upřímní!
Krok 2: Jaký typ lyžaře jsem?
Krok 3: Číst!
Krok 3,5: Testovací jízdy!

Více čtěte zde.
Jednotlivé kategorie testovaných lyží

Allround

(základní univerzální lyže na sjezdovku)


Allround Unlimited

(vyšší modely univerzálek na sjezdovku)


Sport Performance Slalom

(sportovní lyže pro kratší oblouk)

Sport Performance Obří Slalom

(sportovní lyže pro delší oblouk)


Závodní Slalom

Závodní Obří Slalom

(komerční závodní lyže, nekonformní s parametry FIS, nýbrž stavěné pro potřeby běžných lyžařů)


Allmountain Performance

(allmountain 80 trať/20 terén, lyže pro celý den)


Allmountain Free

(allmountain, 50 trať, 50 terén, lyže pro „celou horu“)