Zatímco se 39 testérů zapíná do vázání, září nad nimi vrcholy 3 905 metrů vysokého Ortleru, Hintere Schöntauspitze, Königsspitze a Monte Zebrù, jež se tyčí nad idylickým ledovcovým lyžařským areálem v Suldenu s 44 kilometry sjezdovek. „Lépe už nemůže být,“ radoval se vedoucí testu lyží Ralf Kühlkamp. „Počasí se spolu s vynikající podporou společnosti Bergbahnen Sulden a turistického svazu postaralo o téměř dokonalou akci.“

Změna plánu

Poté, co byla loni kompletně přepracována celá koncepce testu, která se nakonec osvědčila, nedošlo nyní k žádným zásadním změnám. S jednou výjimkou: po intenzivním sněžení náš „doktor Ski“ Ralf Kühlkampf ještě večer před prvním testovacím dnem změnil v mžiku všechny plány. „Tvrdé sjezdovky budou i další dny, my musíme využít ten nádherný prašan,“ znělo jeho přesvědčivé vysvětlení. Místo aby se začalo jako obvykle s nejsportovnějšími závodními modely, vytáhly se široké allmountainy a hurá do terénu! Prašan se přece musí využít, dokud je nadýchaný a měkký.

Poznatky o lyžích z minulých let ale platí pořád: špatná lyže již dnes prostě neexistuje! Výrobci odvádějí vynikající práci a představují nám každým rokem nové nebo vylepšené modely, které jsou i v nižších cenových kategoriích opravdovými high-tech produkty.

Přirozeně z hlediska kvality, technologií a výkonnosti existují velké rozdíly, které jsou důvodem i velkého rozptylu cen. Dá se ale říci, že i s nejlevnějšími modely lze na sjezdovce strávit nádherné lyžařské dny – pokud potlačíme své sportovní ambice. Rozhodující je vždy oblast použití a otázka, co člověk chce a očekává. A samozřejmě, lyžování podléhá nepřetržitému vývoji, který sledují i produkty pro něj určené.

Absolutní experti

V důsledku tolika forem a typů lyžování už od loňska neudělujeme jednotlivým modelům žádné konečné známky, ale udáváme jen silné a slabé stránky a charakteristiky, které jsme s našimi odbornými testéry identifikovali na sjezdovce a v následných expertních diskuzích. Spolu s testovacím formulářem, který musí každý testér o každé lyži vyplnit, nám tak testéři předávají vynikající přehled o povaze, charakteru a použitelnosti každého modelu. Třináct žen a 26 mužů, kteří letos v testech využili svoji dlouholetou zkušenost v lyžařském oboru, jsou skuteční profesionálové. Téměř všichni jsou vzdělaní lyžařští instruktoři, navíc většinou činní v odborném obchodě nebo v průmyslu. Proto rozpoznají a vycítí i ty nejmenší rozdíly. I když jsou všichni odborníci, jako účastníci jsou velmi rozmanití – různě velcí, těžcí, s různými styly jízdy, preferencemi a náhledy. Přesto, nebo možná právě proto se někdy v odborných diskuzích rozhořely při rozboru jednotlivých vlastností lyží i vášnivé spory.

Jaké lyže pro koho?

Otázka, která Supertestu 2016/17 dominovala, zní: jaká lyže se hodí pro jaký typ lyžaře? Výsledky vám chceme pomoci najít individuálně ideální model podle vašeho přání a vašich lyžařských schopností. Abychom vám usnadnili orientaci, udělovali jsme, stejně jako v předchozích letech, pečeť VIP. Ocenění „Very Important Product“ získávají top modely v každé kategorii, které vynikají celkově nebo v určitých oblastech.

Přece je tu ale inovace, která má jednu skutečně přidanou hodnotu. Přednosti a charakteristiku každé lyže shrnujeme v jediném grafu. Tak například na první pohled vidíte, zda je lyže spíše sportovní, nebo pohodlná, jestli se hodí i pro začátečníky a jak je to s její univerzálností – a hned víte, jestli disponuje vlastnostmi, které si od svých nových lyží přejete.

Nejdůležitější věcí, než se obrátíte na odborný lyžařský obchod, je vyjasnit si dvě základní otázky: jak dobře jezdím a jak a kde se budu převážně pohybovat? Zejména u první otázky by se měl člověk ohodnotit realisticky, neboť průměrný lyžař si s náročným, vysoce výkonným modelem neužije na sjezdovce takovou zábavu, jakou by si užil na lyžích, které sem tam chybu odpustí.
Supertest 2016–17 – redakční poznámka

Testovat lyže v dnešní době není vůbec snadné. Jako byste dostali bedýnku jakostních perel a měli z nich vybrat tu nejlepší. Lyže jsou opravdu vysoce kvalitní a pojmenovat rozdíly mezi nimi vyžaduje často spíš múzu a poetického ducha než analytický rozum. Jako nejsilnější lyžařské médium na českém trhu cítíme poslání nabídnout na poli testů lyží čtenáři to nejlepší, co se v lyžařském světě nabízí. Proto přebíráme i Supertest, který má v domácím prostředí dlouhou tradici a stále patří k těm největším a nejvýznamnějším na světě. Pojetí testů Supertest nevyjímaje se souběžně s vývojem lyží i dalšími okolnostmi mění. Zatímco loni Supertest zpracoval 79 modelů, a to formou podrobných recenzí, letos jich pojímá hned 101 – a možná právě kvantita stojí za tím, že definice výsledků jsou spíše populární a často až zbytečně vzletné. Časopis SNOW coby subjekt s licenčními právy k testu musí samozřejmě ctít přesné znění komentářů, kdyby se vám zdály příliš emotivní, vězte, že jsme jen přeložili dojmy německých testérů. Přesto věříme, že se z popisu lyže dají pochytit rozhodující specifika, která pomůžou vašemu výběru. Pokud vám přijdou málo, hned listopadové SNOW 98 přinese další nadílku včetně redakčních recenzí, které řeknou o lyži o kus více než obvyklé testy. A rovnou nabízíme i další krok – vybrané favority otestovat přímo na svahu.
Vaše redakce SNOW