Loni jsme se rozhodli, že redakční testy zásadně přepracujeme. Že už těch strohých jednovětých popisů lyží je všude dost a i v souvislosti s ostatními testy, jejichž licence využíváme, je potřeba nabídnout něco víc. Jako optimální nám přišla forma recenze v rozsahu jedné poloviny strany, časopis není nafukovací a celá jedna strany na popis lyže už trochu zavání zbytečnou omáčkou. O výsledné formě prezentace výsledků spolurozhodují i samotné značky – někdo preferuje internet, jiný zase reprezentativní tišené provedení. Pokud tedy nenajdete lyže některých značek v časopise, nezoufejte, dost možná budou na webu (viz seznam testovaných modelů).

Do SNOWtestu se snažíme vybírat modely, které mají opodstatnění k tomu, aby přitahovaly pozornost zákazníků – nové a inovativní produkty, případně vlajkové lodě a tajné tipy jednotlivých značek. Tak se k vám, našim čtenářům, dostane podrobný popis vybroušené skupiny nejzajímavějších aktualit na trhu.

Oproti „velkým“ testům testujeme modely početně omezené, maximálně dva od značky. Ubíráme tak na kvantitě, zato podporujeme kvalitu – testéři mají více času na to poznat a pochopit jednotlivou lyži, protože test nekončí jedinou jízdou, ale obvyklé maximum činí šest testovaných párů na den. A obvykle se lyžuje šest dní, takže lyže si většinou vyzkouší i různé podmínky.

Každá recenze má ale logicky autorskou podstatu. Proto statisticky zpracované výsledky testérů slouží jen jako informační základ, jakási tvrdá data pro autora, který sám lyži dobře zná a který je pod výsledným popisem lyže podepsaný. Nebráníme tomu, aby autor v textu akcentoval vlastní názory a dojmy, nicméně primárním cílem je předat komplexní a uchopitelnou informaci pochopitelnou a použitelnou pro každého čtenáře. No, však uvažte sami.

Ve vší skromnosti: poté, co jsem letos navštívil World Ski Test a sám jako testér musel na zpuchřelém odtékajícím svahu zapisovat čistě číselnou formou názory, které se následně sečetly v nekompromisní výsledný verdikt; a poté, co jsme se seznámili s upovídanými popisy lyží v Supertestu, v němž kvantita zastínila kvalitu, mohu s čistým svědomím doporučit novou formu výsledků našeho malého domácího SNOWtestu jako nespolehlivější zdroj detailních informací o tom, jak se chovají které lyže a kterého uživatele osloví. Tedy abych se vrátil k úvodní myšlence: letos jsem přesvědčen, že jsme co do kvality hodnocení a popisů testovaných lyží s převahou na stupni nejvyšším.

Petr Socha