Ale člověk nemůže chtít všechno a hlavně ne hned, tak se spokojme s tím, jak to proběhlo letos, a pojďme se podívat, jaký byl historicky první specializovaný test dámských lyží v České republice.

Přestrojení počtvrté

Ano, již počtvrté se nám podařilo uspořádat specializovaný test, na kterém se podílí pouze úzká vybraná skupina testérů, který je zaměřen pouze na jednu kategorii lyží a na němž jsou všechny lyže překryty černou nebo stříbrnou fólií a pouze očíslovány. To má samozřejmě své výhody a nevýhody. My se kamuflováním lyží snažíme zajistit maximální objektivitu jezdců, kteří často přilnou ke své oblíbené značce nebo k top modelům a k lyžím jiné značky nebo k odladěným verzím svých oblíbených top modelů přistupují již od začátku s nedůvěrou, ba dokonce často i negativně. Ze zkušenosti víme, že žádná kamufláž není dokonalá, a kdo se na trhu trochu orientuje, značku lyží podle charakteristických znaků většinou pozná, ale konkrétní model již často odhalit nedokáže. Výsledky, které nejsou ovlivněny znalostí materiálu, ale pocitem z jízdy na něm, jsou často velmi překvapivé i pro samotné testéry. Letošní test byl v kamuflování lyží nejméně dokonalý, což bylo dáno specifickou kategorií lyží a složením týmu, kterému jsme chtěli záměrně nechat nahlédnout i do běžně nepodstatné kategorie hodnocení, tedy do designu.

Co jsou dámské lyže?

Po specializovaném testu slalomek, obřaček a allmountainů letos došlo na kategorii více než specifickou, na lyže pro něžné pohlaví. Říkejme jim dále „dámské lyže“, aniž bychom tím mysleli něco hanlivého nebo podřadného. V této kategorii jsme totiž narazili na široké spektrum lyží od modelů pro úplné začátečníky přes široké allmountainy až po komerční obřačky, které by mohly směle soutěžit se svými unisexovými předlohami.

Kategorie dámských lyží je těžko specifikovatelná, stejně jako kategorie allmountainů. Je to dáno právě širokým zaměřením na všechny myslitelné výkonnostní kategorie. Nezapomeňme, že speciální dámské modely najdeme i v segmentech freeridingu a skitouringu. Zajímavé je spíše filosofování, v čem se výrazně liší od unisexových modelů a zda je na trhu vůbec potřebujeme.

Proč potřebujeme dámské lyže?

Statistika z roku 2015 zabývající se sjezdovým lyžováním hovoří poměrně jasně ve prospěch žen. V České republice je sjezdové lyžování oblíbenější více u žen než u mužů, byť rozdíl činí necelé procento. Lyžování je nejoblíbenějším sportem u žen ve věkové skupině 40–49 let. U respondentů, kteří nikdy nelyžovali a chtěli by si lyžování vyzkoušet, jednoznačně vítězí opět ženské pohlaví. Z hlediska sledovanosti sportů v televizi nebo v hledišti vítězí lyžování dokonce o více než čtyři procenta u žen před muži.

Opomenout takhle silnou zájmovou skupinu by se výrobcům samozřejmě mohlo hrubě nevyplatit. Odpověď na otázku, proč potřebujeme na trhu dámské lyže, je tedy poměrně jasná. V čem se však dámské lyže skutečně liší?

Design

To je asi první, co každého napadne. A přesto je to pro lyžující ženy a dívky i pro trh obecně jeden z nejdůležitějších argumentů. Ženy často nakupují právě podle designu, a pokud se jim sportovní vybavení nelíbí, nedokážou ho sladit například s oblečením, dokáže je to od konkrétního produktu odradit. Pod specifickými designy v růžových odstínech a s květinami na špičkách se však může skrývat i plnohodnotná zbraň pro talentované sportovní jezdkyně. Zdání klame.

Konstrukce

Nic nového pod sluncem. Standardní celodřevěné sendviče fungují, tak proč je měnit. Otázkou je materiál. Největším tahákem dámských lyží je jejich výsledná hmotnost. Dámské lyže jsou často až o 20 % lehčí než unisexové modely. Je to dáno zejména použitím lehkého dřeva, jako jsou v poslední době třeba oblíbené paulovnie a balza, ale i karbonem, lněnými vlákny, které hrají navíc na oblíbenou strunu ekologie, a všemi možnými materiály, jež dokážou nahradit standardní, ale těžký titanal. Pokud vezmeme v úvahu, že ženy jsou oproti mužům s tělesnou hmotností poněkud jinde, stejně tak je poskládaný jejich svalový aparát a jejich jízda tedy není zatížena takovou agresivitou ani hmotností jako u mužů, jsou konstrukce z lehkého dřeva a s absencí titanalu pochopitelné.

Rocker, montážní bod a další vychytávky

Při vývoji dámských lyží se počítá i s rozdílnou fyziologií ženského svalstva, s jiným držením těla, s jiným těžištěm. Rocker je jedna z věcí, která neagresivním ženám, jež od přírody stojí na lyžích více „vzadu“ a z nedostatku svalstva na dolních končetinách používají k zatáčení více stabilní a silnou oblast pánve a kyčelních kloubů, umožnil snadnější zahájení oblouku. Špičky dámských lyžích jsou měkčí, rockery delší, montážní body vázání vzhledem k postoji „vzadu“ posunuty více vpřed. Je to podobné jako u horských nebo silničních kol. Geometrie unisexové se výrazně liší od geometrií rámů určených čistě pro ženy.

Krátce na závěr

Dámské lyže nejsou pouhým reklamním trikem. V dnešní době se jedná o plnohodnotné náčiní, které je plně uzpůsobeno ženám, jejich potřebám i technice lyžování, která se od silového a agresivnějšího mužského pojetí liší zejména díky jiné svalové vybavenosti. Náš test ukázal, že většina testérek, ač často lyžují na unisexových sportovních top modelech, by si v kategorii dámských lyží bez problémů vybrala. A to nejen pouze kvůli designu, ale právě díky specifickým vlastnostem, které dámské lyže mají. Lyžovalo se jim prostě lépe. Samozřejmě nelze paušalizovat. Vždy najdeme velmi dobré sportovní lyžařky, zejména pak bývalé závodnice, instruktorky lyžování a profesionálky, které si v segmentu dámských lyží nevyberou ani mezi nejlepšími top modely a více jim vyhovují „pánské“ varianty. Ale to už jsme překročili do neprobádaných vod testování ženské mysli a na to nestačí (a vlastně je to dobře) ani naše redakce.