Vzhledem k existenci „velkých“ zahraničních testů a jejich spolupráci se SNOW – ve vydání SNOW 104 market jsme otiskli Supertest se 134 otestovanými modely, další desítky vyjdou v prosincovém vydání v rámci výsledků World Ski Testu – se snažíme hledat takové cesty, abychom se s testy přejímanými pokud možno nepřekrývali. Filozofie SNOWtestu za léta jeho existence (bratru 16 ročníků) dozrála k tomu, že sledujeme tyto základní principy:

  • Kvalitu a hloubku popisu lyže
  • Výběr modelů v úzké spolupráci s výrobci a dovozci, abychom představili pro český trh relevantní lyže
  • Akcent na novinky a inovace

Kvalita popisu lyže

Není nic nového, když řekneme, že neexistuje špatná lyže, jen musí mít vhodného uživatele. Lyži dokáže pokazit špatné broušení – což je asi nejaktuálnější reálná hrozba – a zanedbaná péče. Jinak jsme si ale nesčetněkrát vyzkoušeli, že se dá pěkně zalyžovat na všem, co nám dnešní doba poskytuje: jen je třeba respektovat určení a výkonnost lyže. I na levné dámské lyži lze harmonicky sjet sjezdovku, pokud přijmete roli nenáročné dámy, a jedete tedy pomalu a neagresivně. Veškerá věda tedy spočívá v tom, udělat si mapu sebe sama: jak jezdím, kde, kdy, proč… a pro ni nalézt adekvátně zmapovanou lyži. Právě tuto mapu lyží chceme ukázat v našich recenzích.

Nejde ani snad o ty nejzákladnější informace, které se dají vyčíst i z internetových prezentací firem. Často může být záchytným bodem zájmu o konkrétní lyži i třeba nevýznamná poznámka, neidentifikovaná sympatie s popisem jejího charakteru apod. Na rozdíl od „velkých“ zahraničních testů se snažíme popisovat lyže věcně, bez (falešných) emocí a dostatečně rozsáhle. Proto také z hlediska počtu testovaných modelů sledujeme spíše kvalitu než kvantitu.

Jak vzniká recenze

Výsledný text – popis lyže zpracovává sice redakce, ale k ruce má popis cca dvaceti testérů, kteří tutéž lyži vyzkoušeli. Na vlastní zkušenost proto roubujeme poznatky dalších jezdců, abychom minimalizovali subjektivní pohledy na věc.

Možná by vás překvapilo, jak moc odlišné jsou názory i typově podobných lyžařů na jednu jedinou lyži. Rád používám příklad z minulosti, kdy dvě podobně koncipované dívky, obě s lyžařským vzděláním, posoudily tutéž lyži zcela protichůdně, jedna jedničkou, druhá pětkou. Podobné rozpory jsou při testování denním chlebem a zdaleka nejen u lyžařek-žen. Plodí diskuzi, která je dalším kamínkem promítnutým do vyznění finálního popisu té které lyže.

Zamilujte se!

Co je jisté, že pokud si dnes koupíte plus minus vašim potřebám adekvátní lyži a budete jí věnovat základní péči, budete spokojeni. Pokud ovšem věnujete výběru lyže malinko více úsilí, můžete narazit na lyži, kterou si opravdu zamilujete. To je pak teprve ta pravá lyžařská slast!
SNOWtest 2017 – základní fakta

Samnaun, Švýcarsko, 3.–8. 4. 2017

33 testérů od expertů po rekreační lyžaře, z toho 10 dam

Recenze: Texty sepisují redaktoři SNOW na základě souhrnných výsledků sebraných od jednotlivých testérů. Na jednu lyži se postavilo minimálně 20 testérů.

36 nejvýznamnějších modelů lyží ročníku 17/18

Testovalo se 36 párů lyží. 24 z nich najdete na v tomto testu.
Broušení je základ

Nejste-li spokojeni s lyží, první, co udělejte, je profesionální servis. Odklony, úhly, podbrusy, groty… jsou pro běžné uživatele vyšší dívčí, ale v dobrém servisu by vám měli poradit a konkrétní lyži připravit přímo pro vás na míru.
Na SNOWtestu jsme přípravu lyží samozřejmě také nemohli zanedbat a sáhli jsme proto pro služby Vancl sportu, kde se koncentrují nejnovější technologie branže.
Všechny lyže byly formátovány na stroji Montana Crystal Race, sportovní modely na sjezdovku pak navíc dostaly úpravu Race Edge, která znamená speciální, přesné ošetření hrany. Taková hrana dá lyži malinko sportovnější charakter a hlavně hrana déle vydrží ostrá.
Test v Samnaun

Samnaun je místo, které by nemělo ujít pozornosti žádného lyžaře. Ostatně přednosti lyžařského areálu Silvretta Arena se slavným Ischglem na rakouské straně jsou všeobecně známé: mimořádná sněhová jistota nebo rozsáhlé a vysoce sportovní terény. Samnaun k tomu všemu přidává paradoxně klidné zázemí – je to velmi komorní shluk malých obcí v ostrém údolí –, dobré ceny v bezcelní zóně – levnější benzín jinde nekoupíte – nebo třeba malou dojezdovou vzdálenost – z Prahy to není ani 600 km a až do Ga-Pa jedete po dálnici.

A jeden tip: V Samnaun se začíná lyžovat od listopadu, je to proto předzimní alternativa pro všechny, kdo nemusí chaos na rakouských ledovcích.