World Ski test (WST) je dnes už tradiční oslavou lyžování, setkáním kamarádů a osobností ze světa lyžařského sportu, zástupců firem vyrábějících nejen lyže, ale i třeba lyžařskou módu. Jádrem všeho je samozřejmě lyžování na nových lyžích, které právě míří na pulty prodejen.

100% transparentní

Na rozdíl od ostatních testů má jednu základní přednost – je absolutně transparentní. Výsledky jednotlivých testérů jsou veřejné, tudíž nejsou manipulovatelné. Korektnost hodnocení povyšuje typický znak WST, černě kamuflované lyže. Ne snad, že by se nedalo rozluštit, jakou značku má člověk na noze, ale s modelem – při vědomí toho, že aktuální, čerstvě vyběhlé designy jsou ještě málo zažité – už to je horší a ne vždy se člověk trefí. Černá obecně zmírňuje podprahové vnímání designu a odkazu značky, takže by se dalo říci, že pomáhá činit hodnocení objektivnějším.

Čísla nestačí

World Ski Test má ale i své nevýhody. Tou zásadní je skutečnost, že se lyže hodnotí pouze číselně. Hodnotí se chování v dlouhém a krátkém oblouku, držení na hraně, klid v jízdě a ovladatelnost. Soubor takových čísel ale sotva vystihne charakter lyže a vlastně pouze definuje, je-li v daných podmínkách lepší, nebo horší. A právě ony dané podmínky mohou být klíčovém faktorem, jestli lyže uspěje.

Do hry vstupují i další faktory jako zařazení do kategorie, které je ne vždy přesně nastavené a sem tam se hodnotí společně pověstná jablka a hrušky. Vycházíme-li z předpokladu, že „každá lyže je dobrá – jen trefit vhodného uživatele a podmínky“, musíme výstupy z WST označit za nedostatečné a přistupovat k nim s opatrností jako k doplňkovému souboru informací, který je potřeba vnímat v širším kontextu.

Osobnosti

Tradičním ředitelem akce je Franz Klammer, rok co rok k testu jeho organizátor Gerhard Brüggler naláká i další řadu osobností rakouského lyžování. Zrovna letos to byli třeba rakouská reprezentantka Nicole Schmidhofer, její švýcarská kolegyně Fabienne Suter nebo týmový kolega Daniel Meier. Z legend přijel jako obvykle Fritz Strobl, Manfred Pranger, Mario Matt, Michael von Grünigen nebo paralympionik Matthias Lanzinger.