25. Supertest v Suldenu

Konec sezóny byl jako třešnička na dortu. Již při příjezdu na 25. Supertest německého SkiMAGAZINu do 1 900 metrů nad mořem položeného Suldenu ve Vinschgau slabě sněžilo. A v neděli a v pondělí pak v ledovcovém středisku mezi vrcholy 3 905 metrů vysokého Ortleru, Hintere Schöntaufspitze, Königsspitze a Monte Zebrù nasněžilo dobrých 30 cm, a tak jako první přišly na řadu široké allmountainové lyže. Další dny pak ve středisku sahajícím až do výšky 3 250 m n. m. panovalo královské počasí – v noci s teplotami pod bodem mrazu.

Prvotřídní podmínky,“ říká Markus „Goldi“ Weinmann, zatímco připravujeme lyže do stojanu. Goldi je v lyžařské branži starý vlk, Supertestu se účastní dlouhá léta a vypomáhá redakčnímu týmu Ralfa Kühlkampa. „Sjezdovky jsou špičkově upravené a tvrdé, sníh perfektní. Můžeme to bez obav rozjet!“
Jak se řeklo, tak se udělalo. 12 dam a 24 pánů, kteří tvořili letošní testérský tým, se pustilo za ideálního počasí do testu slalomek, obřaček a sportovních lyží. Vždy odpoledne pak mohli lyže prověřit i v měkčím sněhu. Během pilného testování jsme ale viděli i lecjaké překvapené obličeje.

Vysoká úroveň

„Musím naší testérské skupině vyjádřit obrovský kompliment,“ říká Ralf Kühlkamp, který se sám v lyžařském odvětví angažuje přes 40 let a Supertest organizuje a řídí již sedmým rokem. „I samotní zástupci výrobců byli nadšeni lyžařskou zdatností a profesionalitou testérů, kteří prověřovali jejich nové modely. Celých šest dní v Suldenu bylo vidět, jak se všech 36 testérů již mnoho let intenzivně zabývá lyžařským světem, ať už jako instruktoři, obchodníci, experti na materiál a servis nebo bývalí závodníci. A právě tyto dva faktory – dlouholetá zkušenost a technicky čistá jízda – jsou alfou a omegou kvalitního a vypovídajícího skitestu. Totiž jen ten, kdo má na lyži správný postoj, dokáže posoudit, pro koho je vhodná, a vycítit nejmenší nuance, malé rozdíly v chování v oblouku, ve sportovním charakteru a všestrannosti.

Jak jsme testovali

36 expertů – majitelů a zaměstnanců specializovaných sportovních prodejen, učitelů lyžování, nákupčích velkých obchodních řetězců a redaktorů mezinárodních lyžařských magazínů – pro nás bylo nasazeno od 15. do 20. dubna 2018 v Suldenu. Testéři ve dvou dámských a čtyřech pánských skupinách přímo srovnávali všechny modely, poté hodnotili a zapisovali své pocity do testovacích karet.

Večer následovaly skupinové rozpravy, v nichž byly znovu všechny testované lyže intenzivně diskutovány s redaktorem SkiMagazinu. Na základě přidělených bodů a slovních komentářů, které musel ke každé lyži testér zaznamenat do testovací karty, a zejména pak dle výroků vyplývajících z diskuze redakce zformulovala výsledek testu pro každý ze 116 modelů lyží přihlášených v celkem 10 kategoriích.

Rychlost musí být!

Jízda na plný plyn a dlouhé oblouky na hraně, jimiž člověka dokonale provede odstředivá síla. Absolutní požitek. Tyto krásné pocity se nejlépe dají zažít na skutečných high-tech lyžích – vysoce sportovním náčiní, které je zkonstruováno na výkon. A takové lyže jsou výkladní skříní téměř každého výrobce. Nakonec hobby závodníci chtějí v řezaných obloucích myslet na šampiona Thomase Dressena, rychlostní esa Andiho Sandera, Aksela Lunda Svindala a Beata Feuze nebo Marcela Hirschera. A to nejlépe na závodních lyžích, které vyžadují hodně síly a techniky a nejsou nic pro brzdaře. Vzhledem k těmto vlastnostem to ale rozhodně nejsou lyže na celý den.

Není výkon jako výkon

Velkým tématem zimní kolekce 2018/19 je všestrannost, která je trendem u mnoha z letošních testovaných lyží. Ať jde o slalomky, obřačky nebo široké allmountainy – to jsou modely, které byly v minulosti určeny úžeji specializovaným lyžařům – těm letos výrobci udělili řádnou porci všestrannosti, aby je učinili jízdně i ovladatelností přívětivější pro širší spektrum sportovců. Tento trend vedl během testu k intenzivním diskuzím, protože příznivci slalomek a obřaček v našich řadách jasně říkají, že modely obou těchto vysoce sportovních kategorií jsou specifickými lyžemi pro velmi specifickou cílovou skupinu, tedy okruh excelentních lyžařů, kteří díky své technice a síle dokáží tyto lyže čistě postavit na hranu a ovládat. „Před pár lety se musel člověk na téměř všech lyžích těchto kategorií jet velmi soustředěně, silově a čistě, protože toho od lyžaře vyžadovaly hodně. Tento rok takových byla maximálně polovina, protože zbytek dostal řádnou dávku univerzálnosti!“ analyzuje jeden z testérů.

Závodní pocit pro více lyžařů

Záměr výrobců je jasný. „Naším cílem nebylo slalomkám a obřačkám ubrat jejich sportovní charakter, nýbrž je při stávající výkonnosti učinit univerzálnějšími tak, aby se více zákazníkům zachtělo na těchto skvělých sportovních lyžích jezdit,“ vysvětluje šéf prodeje Dynastaru Markus Knippschild. A francouzský výrobce není jediný, také Atomic, Blizzard, Rossignol, Nordica, Völkl a Elan mírně slevili ze svého dosavadního zaměření a u vysoce sportovních kategorií lyží vsadili na větší všestrannost. Zda toto slalomky a obřačky potřebují, je otázka. Faktem ale je, že díky ustoupení z agresivních modelů určených „jen pro experty“ na méně závodně zaměřené modely se cílová skupina rozšíří.