Jakkoliv počet lyží v testu nemusí garantovat jeho kvalitu a ani obecně netřeba výsledky lyžařských testů zbytečně přeceňovat, v případě World Skitestu se určitě najde pár dobrých důvodů, proč vzít jeho výstupy v potaz. A není to jen legendární Franz Klammer, který si jej vzal pod svůj patronát.

Lyže s kamufláží

Asi největší předností World Skitestu je jeho absolutní transparentnost a z ní vyplývající korektnost. Vše začíná už tím, že testované lyže jsou černé, bez jakéhokoliv designu. Organizační tým si dá každý rok práci s tím, že několik stovek lyží přelepí černou lepicí páskou. Jistě, insiderovi v lyžařském byznysu nedá velkou práci zjistit, jaké lyže právě testuje, respektive jejich značku. Ale s určením konkrétního modelu už je to horší. Navíc, jak říká vedoucí testu Garhard Brüggler, o nějaké tajnosti tu nejde: „Černá obecně zmírňuje podprahové vnímání designu. Když se vám lyže už na první pohled líbí, snadno si na ni na lanovce, cestou na začátek testovacího svahu, uděláte první názor. A podobně, když se vám nelíbí. Ale to my nechceme, design budeme hodnotit jindy a úplně jiným způsobem. Nebojím se tedy říct, že přelepování lyží černou fólií dělá hodnocení jízdních vlastností objektivnějším.“ Ano, s tím se dá souhlasit. Vzhled lyží je důležitý a o jejich prodejnosti určitě rozhoduje nemalou měrou. Ale s jízdními vlastnostmi lyží nemá nic společného.

Podepsané a veřejné výsledky

Významným krokem k transparentnosti testu je potom fakt, že hodnocení jednotlivých testérů jsou veřejná, tudíž výsledky nejsou manipulovatelné. Každý si může přečíst, jak dané lyže hodnotil ten který testér. Jen je třeba brát v úvahu, že všichni testéři netestují všechny lyže. Profesionálové jsou vedením World Skitestu často pověřeni testovat ty nejvýkonnější modely, to znamená lyže z kategorií Race GS nebo High Performance, ale není to pravidlem. Eva-Maria Brem, vítězka klasifikace obřího slalomu Světového poháru z roku 2016, letos mimo jiné testovala i dámské high performance carvery a náramně se bavila: „Počasí je fantastické, místo je moc dobře vybrané, sice je dost teplo a sníh je měkký, ale to prostě k jarnímu lyžování patří, tak to má být. Co se týče lyží, pořád mě překvapuje, jaké rozdíly se na nich dají najít. A přitom jsem neměla žádné vyloženě špatné lyže, vždy je to jen otázka individuálních preferencí.“

My jsme při výběru top 6 – nejlepších lyží letošního World Skitestu – nezohledňovali individuální preference. Na tomto místě vám prezentujeme modely, které prostě ve vybraných kategoriích obdržely nejlepší ohodnocení. A pokud jsme byli v něčem subjektivní, pak snad jen ve výběru těch šesti kategorií. Podle nás jsou to pro český trh ty nejzajímavější lyže.