Během zimy se setkáte s různými druhy sněhu od ledu až po lehoučký prašan a při pohledu na jakýkoliv kopec si každý z nás vybere několik různých linií, které se budou člověk od člověka lišit. To je svoboda, která k freeridu patří a kterou mnoho lyžařů oceňuje. Ale právě proto, že vám nikdo nepředepisuje ad absurdum, jak široké lyže máte mít nebo kde a jak mají být zakřivené, případně jak vysoko máte stát. Freerideři se musí poprat s rozhodováním, které je pro většinu ostatních lyžařů nepředstavitelné. Pokud už tak velice složitou změť dat k vyhodnocení doplníme fyzickými předpoklady účastníků, úrovní jejich lyžařského umění, dostáváme skoro neřešitelnou rovnici o mnoha neznámých. Některé neznámé se nám vězšinou podaří vyloučit (finanční možnosti, estetická stránka věci, loajalita ke značce), což je sice dobré, ale stále ne ideální, protože ty nejdůležitější faktory většinou zůstávají skryty za obligátními x či y. Sami víte, že popsat dostatečně jednoduše pocity, které při lyžování zažíváte, není snadné a zjednodušit a převézt je do těch několika málo údajů (šířka, délka, vykrojení a prohnutí), které v katalozích najdete, je upřímně řečeno nemožné. Proto je jediným zaručeným způsobem výběru lyží (ale také bot a o těch to platí snad dvojnásob) osobní zkušenost. K tomu, abyste však za zimu vyzkoušeli všechny modely, které přicházejí v úvahu, se většinou nedostanete, a tak přicházíme my, abychom to udělali za vás. Je sice pravda, že ani my nezvládneme či nemáme možnost otestovat úplně všechno a také vám nedokážeme zprostředkovat dokonalý otisk našich pocitů a zkušeností, ale troufáme si tvrdit, že dokážeme napsat, jaké jsou jednotlivé modely lyží.

A jaké tedy lyže sezóny 2009/10 jsou?
Snad mě nikdo nebude chytat za slovo, když napíšu, že výborné. Samozřejmě, že ne všechny a na všechno, ale v prodejnách na vás čeká minimálně několik modelů, které jsou šité přímo vám na míru. Stačí je jen najít. Letos si totiž zřejmě většina výrobců ujasnila, že dokonalou lyži vyrobit nejde, a místo toho nasměrovali síly k modelům, které fungují tam, kde mají. Přesto se dost lyží, možná dokonce většina testovaných, umí chovat i na „přibližovácích“ upravených rolbou. Rocker velkému množství z nich velkou měrou pomohl nejen v prašanu, ale paradoxně také na tvrdém sněhu – díky kratší kontaktní ploše jsou i lyže s poměrně tuhou flexí snáze ovladatelné a některé posunuly zažitá měřítka ovladatelnosti širokých lyží na tvrdém sněhu zase o kus dál. Nebojím se tvrdit, že některé 100mm lyže mají vlastnosti, na které jsme ještě před dvěma či třemi lety byli zvyklí u allmountainů o 25 mm užších. To je asi hlavní zpráva z oblasti lyže 09/10.

Na konci sezóny 08/09 jsme se na „ski hunting“ vypravili do Alpbachtalu v počtu 9 lidí s více než 30 páry freeridových lyží. Ty relevantní vám teď představujeme v souhrnných hodnoceních, a navíc přidáváme individuální recenze tří nejoblíbenějších lyží některých testérů, abyste kromě zprůměrovaných hodnot získali i zpětnou vazbu konkrétních osob a viděli, že pro každého existují různé nejlepší lyže (i když u některých je můžete vystopovat znaky větší oblíbenosti než u jiných:-).

Než se začtete do tabulek, chtěl bych vám prozradit, že loňské testování bylo zatím nejkvalitnější z tří realizovaných. Nejen proto, že se sešli testéři vysoké úrovně, ale také díky podmínkám, které jsme v Alpbachtalu měli. O těch si můžete přečíst ve FREESKI 04.

Tento test vyšel ve FREESKI 05.


Partneři Freeskitestu 2009/10

www.alpbachtal.at
www.alpbacher-bergbahnen.at
www.tirol.at
www.volvocars.com


Testovací jezdci:

Karel Duchek

Váha: 70 kg, výška: 183 cm
Oblíbený terén: členitý, big lines
Způsob jízdy: agresivní
Boty: Lange Comp 120
Lyže: K2 Obsethed
Oblíbené středisko: tam kde je sníh :-)

Katka Sobotková

Váha: 50 kg, výška: 160 cm
Oblíbený terén: velké pláně, členitý, les
Způsob jízdy: spíše technický
Boty: Nordica Dobermann
Lyže: G3 El Hombre
Oblíbené středisko: Vrátna, Golm… ještě jich je hodně k prozkoumání

Luboš Sušila

Váha: 72 kg, výška: 180 cm
Oblíbený terén: členitý terén se změnami rytmu (vlny, žlábky, hřebínky, les…)
Způsob jízdy: technický (dokud technika stačí:-)
Boty: Scarpa Hurricane
Lyže: Line Prophet 100, Scott Punisher
Oblíbené středisko: Les Diablerets, Sport Gastein, Vrátna

Patrik Korž

Váha: 80 kg, výška: 180 cm
Oblíbený terén: plynulá rychlá stuha s dlouhými nízkými polety a samozřejmě les
Preferovaný způsob jízdy: technický
Boty: Garmont Adrenaline, Lange WC 130
Lyže: Armada ARG
Oblíbené středisko: Vrátna, Engelberg, AK

Vláďa Svozil

Váha: 80 kg, výška: 183 cm
Oblíbený terén: všude, kde se můžu vyblbnout, tedy různorodý
Způsob jízdy: podle nálady a podmínek
Boty: Garmont Shaman
Lyže: Rossignol Scratch BC a pro sezónu 2009/10 Salomon Czar
Oblíbené středisko: neuvedeno

Miroslav Mácha

Váha: 73 kg, výška: 182 cm
Oblíbený terén: les a technické svahy kolem 55 st.
Preferovaný způsob jízdy: záleží na okolnostech :-) … spíše technický
Boty: NORDICA K 7.1 , SCARPA Denali TT
Lyže: Black Diamond Verdict+Megawatt, VOLANT V2 Chub04´+V2 Chub99´, ATOMIC HeliPro, HEAD Monster 103i PRO, VOKL V-explosive a mnoho jiných :-)
Oblíbené středisko: Hochfügen