Snad je to dáno naukou minulého režimu a jsme rádi „vždy připraveni“. Bereme si s sebou do hor věci, které by se mohly hodit a které se nakonec často velmi hodí. Je fajn mít v záloze opalovací krém, náhradní rukavice, čepici nebo ještě jednu záložní mikinu, lékárničku, nůž, něco malého na zub a na pití… Sám osobně patřím do skupiny batohářů a většinu ze zmíněného s sebou pravidelně nosím – a někdy i něco navíc, i když prvotním smyslem mého zavazadla je přeprava fototechniky a zpravidla také lavinového setu. Svého parťáka na popruzích vozím i tehdy, když se pohybuji výhradně na sjezdovkách, a pokud jej náhodou nechám doma, mám pocit, že něco není v pořádku. Holt každý dlouhodobý vztah v sobě nese nějakou tu závislost; zde samozřejmě v tom nejlepším smyslu.

Věřím, že mezi našimi čtenáři je hojné zastoupení národu batohového a uvítají výsledky tohoto uživatelského testu. Jasnou indicií pro volbu testování tohoto sortimentu byla také zajímavá diskuze na téma „Češi, lyže a batohy“ na SNOW.CZ. Smím-li přihřát internetovou polívčičku, budu rád, když budete diskutovat a dělit se o své postřehy i u tohoto článku s výsledky testu batohů, který se na portálu objeví ke konci listopadu 2009.

Cíle a realizace testu batohů

Je to (po přilbách a chráničích) třetí uživatelský test zimního vybavení a měl shodné ambice jako ty předchozí – posbírat a utřídit osobní zkušenosti z užívání sportovních batohů a následně pomoci čtenářům SNOW se lépe orientovat v širokém sortimentu na trhu.

Do testu, který se konal na přelomu března a dubna 2009 ve švýcarském Grindenwaldu (oblast Jungfrau) souběžně s redakčním testem sjezdových lyží 09/10 (jeho výsledky naleznete v listopadovém SNOW 49), se zapojilo na 40 lyžařů a snowboardistů. Zájem o vyzkoušení různých batohů byl veliký, každý model otestovalo 4–6 uživatelů, a to řekněme v těch nejtypičtějších lyžařských podmínkách – tedy zejména při jízdě na sjezdovce a případně při občasném freeridu v okolí vleků.

Podmínky testu předurčily výběr modelů, jednalo se o menší batohy pro jednodenní výlety o objemu cca 18 až 30 litrů. Jednotlivé modely nominovali sami výrobci a dovozci, v testu se tak objevily různorodé typy ruksaků, od speciálů na skialp a freeride až po univerzální sportovní batohy bez speciálního zimního vybavení použitelné zejména na sjezdovkách.

Testéři strávili s batohem vždy celý lyžařský den a na jeho konci vyplnili kartičku svým hodnocením jednotlivých kritérii a slovním komentářem. Přehled sledovaných vlastností naleznete v samostatném boxu. Na kartičku se navíc zaznamenávala výška testéra a to, jak batoh odpovídá jeho postavě, aby se zjistilo, pro jaký tělesný vzrůst je daný typ vhodný, a aby se daly případně odfiltrovat zavádějící hodnocení (pokud si někdo vzal velikostně nevhodný batoh a na základě toho negativně hodnotil).

Technické popisy jsme připravili v redakci SNOW, aby byly mezi sebou srovnatelné. Všechny batohy jsme vážili na stejných vahách. U skialpinistických a freeridových modelů s přihrádkou pro lavinovou výbavu jsme zkoušeli její velikost a provedení s klasickou lopatou s širším listem a sondou o délce 47 cm ve složeném stavu. Do batohů jsme zkoušeli umístit vodní vak se dvěma velikostmi krytek náustků (středně velký Camelbak Big Bite™ Valve Cover a velký zimní kryt ze sady Camelbak Thermal Control Kit).


Sledovaná uživatelská kritéria byla následující:

jak batoh sedí při jízdě
(sedí přesně, posouvá se, omezuje v pohybu ap…)

ergonomie ovládání batohu
(vstup do batohu a kapes, stahování, případné připínání lyží a dalšího vybavení, ap…)

vyřešení vnitřního prostoru batohu
(rozdělení prostoru – praktičnost kapes, oddílů pro vybavení ap.)

úroveň lyžařského a nadstandardního vybavení batohu
(uchycení na lyže, snb, cepíny ap., praktické „zimní“ detaily a vychytávky ap.)

dílenské zpracování
(subjektivní posouzení kvality zpracování batohu)

celkový dojemTest zpracoval: Petr Havelka