Čím je WorldSkitest unikátní?

Účelem WorldSkitestu je pomoci lyžařům v orientaci v aktuální bezbřehé nabídce lyží. Organizátor Gerhard Brüggler vysvětluje: „Nejdražší lyže nemusejí být pro každého lyžaře nutně ty pravé. A perfektní lyže si musí každý najít sám – to je jediný způsob, jak si pak lyžování naplno užít.“

O WorldSkiTestu můžeme jako o jednom z mála testů lyží otevřeně říci, že je 100% nestranný. Proč? Zaprvé se maže podprahový vliv značky na testéra tím, že je lyže zakryta černou fólií. Samozřejmě, že kde chce, snadno pozná, na čem právě lyžuje, psychologický, a nakonec i designový vjem se ale minimalizuje.
Ale hlavně: výsledek testu sestává z jednotlivých známek konkrétních testérů, často lyžařských osobností. Ti si za svými čísly stojí od jejich uvedení na testovací kartu až po jejich publikaci. Nemůže se tak stát, že by kdokoli výsledky testů nějakým způsobem „upravil“ či deformoval. V tomto je metodika WST skutečně unikátní.

Jak to všechno začalo…

Současný testovací systém byl zahájen v roce 1996, kdy se konal test lyží pro magazín Wiener. Šéfem testu se stal olympijský vítěz Franz Klammer. Po několika letech se organizátoři rozhodli Skitest publikovat mezinárodně a byla vytvořena značka AustriaSkitest. V roce 2006 byl test přejmenován na WorldSkitest – pojmenování, jaké si mezinárodní lyžařský test zaslouží. WorldSkitest byl úspěšný ve svém masovém rozšíření a od té doby má tištěná verze WorldSkitestu po celém světě asi 30 milionů čtenářů a přibližně stejný počet čtenářů na internetu. SNOW je již tradičně exkluzivním partnerem pro český trh.

Neměň koně, který vyhrává…

Aktivem WorldSkitestu je jeho unikátní koncept. Deset největších a nejznámějších lyžařských výrobců dá své nejnovější modely pro příští sezónu k dispozici týmu WST. Každý model je zcela pokrytý černou fólií, aby se minimalizovaly podprahové vazby konkrétních testérů k jednotlivým značkám. V uzavřeném prostoru na svahu, na tzv. changing station, čeká na lyžaře profesionální tým servismanů, který je odpovědný za perfektní nastavení vázání každého lyžaře. Po každé jízdě každý testér hodnotí lyže dle daných kritérií. Používá se bodový systém 1 až 10 a z jednotlivých známek se vypočítá průměr, který vede k výslednému hodnocení. Lyže se testují v devíti různých kategoriích, v tomto SNOW přinášíme pět nejvýznamnějších. Další výsledky budou k dispozici na SNOW.CZ.

Kdo jsou testéři?

Testovací tým je směs lyžařů s rozdílnými úrovněmi lyžařských dovedností, a proto i s různými požadavky na lyže. Členy testovacího týmu jsou bývalé lyžařské hvězdy, stejně jako podnikatelé v branži či novináři. To vede k široké škále testérů všech úrovní lyžařských dovedností, přičemž výběr testovaných kategorií podléhá právě úrovni testérů. Šéfem testování byl jako vždy olympijský vítěz Franz Klammer. Ostatně akce je plná slavných lyžařských osobností, které přispívají k její úrovni.


WorldSkiTest podle osobností

Franz Klammer, šéf testu

WorldSkitest je velká pomoc pro každého, kdo chce pro sebe nebo pro někoho druhého najít správné lyže. Nehledáme nejrychlejší nebo nejlepší lyže, ale ten správný model pro každého jednotlivce. Materiál se během posledních několika let vylepšil. Kdysi jsme tu měli lyže, na kterých se lyžovalo znatelně hůř, dnes v podstatě žádné špatné lyže neexistují.

Fritz Strobl

Existují rozdíly, ale průmysl se znovu velmi snažil. Na závodních lyžích je držení hran nanejvýš důležité a rozhodující pro bezpečnost lyžaře. Spotřebitel by se měl rozhodnout pro lyže, na kterých se cítí opravdu pohodlně, a já jsem si jist, že WorldSkitest může v tomto rozhodnutí pomoci.

Marc Girardelli

Pokaždé je skvělé být součástí WorldSkitestu – perfektní místo, spousta zajímavých lidí, skvělá organizace, cool doprovodné akce a unikátní testovací systém. Je to výzva být jedním z testérů.

Niki Hosp

WorldSkitestu jsem se zúčastnila poprvé a jsem opravdu velmi ráda. V konstrukci lyží existuje mnoho rozdílů a je velmi zajímavé je zkoumat. Podle mého názoru by slalomové lyže měly být hodně točivé, klouzat hladce a nevyžadovat mnoho úsilí.