Co bylo dříve?

U slepice s vajičkem to není tak jednoznačné jako u lyží. Lyže byly objeveny a zdokonalovány našimi předky původně jen a pouze jako prostředek dopravy za prací či za lovem. Tomu odpovídala i konstrukce lyže. Jednak svou délkou (více než dva a půl metru nebylo vyjímkou), jednak systémem vázání s volnou patou. Každý musí asi uznat, že s takovým kolosem by nevysekl střední oblouk ani na skvělém ranním manžestru malé rodinné sjezdovky.

Postupně s nástupem průmyslové a jiných revolucí si nacházeli nadšení vyznavači skluzu na bílém nadělení více času na zábavu a začali tak přemýšlet o možnostech jak to na lyžích trochu více rozbalit. Přišlo pevné vázání, krojení lyže (tzv. telemarský tvar) a nástup různých lyžařských škol, které se od sebe lišily jak používaným lyžařským nádobíčkem, tak i technikou jízdy ze svahu, zatáčením i způsobem výuky.

Toto byl ten rozhodující moment, kdy běžky začaly z pohledu popularity a masovosti prohrávat souboj se svými kolegyněmi sjezdovkami. Je nutno přiznat, že tento boj prohrávají dodnes.


Celý článek najdete na sesterském portálu BEZKY.NET / NORDICmag.cz!