LENZERHEIDE a jeho majestátní Rothorn face

Výzva v podobě FWQ závodu nenechala partu organizátorů na pochybách, že je potřeba najít opravdovou stěnu hodnou závodu rozměrů FWQ. Po diskusích a hádkách opět vše rozčísnul náš švýcarský přítel - guide, učitel, rozhodčí a pohodář Tom Elias, který nás vzal do světa skal mystické stěny Rothorn. Každý, kdo tuto horu spatří prve od parkoviště, zatají dech a začne se těšit, jaká bude stěna opravdu v reálu.

V reálu je stěna - hřeben - velmi rozsáhlá, nabízí mnoho možností na výběr dle aktuálních podmínek. Start ve třech tisících, vrcholové partie hravě překonávají sklon 45° a převýšení na mnoha místech atakuje půl kilometrovou hranici. Takové rozměry již pravdu vyžadují technický um, skvělou fyzičku a v neposlední řadě taky jistou dávku odvahy. Ideální parametry pro závodní stěnu velkého závodu! závodní stěna - Rothorn, Lenzerheide; foto: Petr Havelka

Team posiluje, neb velký závod chce velké činy.

Není pochyb o tom, že organizovat takto veliký závod daleko od domova je pro „jednoho člověka" (krom armády pomocníků) neúnosné. Do TOP vedení tedy naskočil Luboš Sušila (šéfredaktor FREESKI), který odvedl obrovský díl práce, aby vše fungovalo tak jak má. Požadavek na jeho posun do nejvyššího managementu byl ale také ryze prozaický. Za rok se totiž může stát, že se už na svahu s kumem nepotkáme.

Letošní vyhlídky na závod byly opravdu tristní. Několik dnů před závodem skvělý sníh, kterého bylo dostatek. Těsně před závodem oteplení, ztvrdnutí hory s vyhlídkami na kapitulaci nebo velmi nebezpečný závod se spoustou zranění. Počasí si s námi navíc začalo hrát natolik, že jsem musel zakročit a podepsat smlouvu s ďáblem. Fungovalo to skvěle. Ve čtvrtek večer jsem na něj v putice v Lenzerheide narazil, opil se a podepsal. On slíbil, že v sobotu bude vše cajk. Jak řekl, tak slíbil. Jen doufám, že za rok se na vše zapomene a já nebudu platit za závod cenu nejvyšší. Konec konců je tady Luboš, který je připraven pevně stisknout opratě a pokračovat dále.


Simona Hrstková, SCOTT Czech Ride 2010; foto: Daniel Vrzal

Start list plný Čechů, kteří nezklamali!

Když máte domácí závod, musíte nasadit všechny dostupné páky a dostat do kolotoče seriálu co nejvíce českých jezdců, kterým body do ratingu pomohou v následujících sezónách. Nasadit až 20 českých jezdců v celkovém poli cca 70ti závodníků by se zdálo jako troufalost a tlačenka, navíc od „nealpské" země. Všichni závodící mi ale udělali nebývalou radost.

SCOTT Czech Ride 2010 - start; foto: Daniel Vrzal

Ano, Robin Kaleta konečně startoval a potvrdil, že opravdu patří mezi špičku a to nejen mezi CZ riders. Robin si užil v médiích a při vyhlášení svůj díl slávy. Já ale cítím povinnost ztratit také několik slov ke zbytku českého tažení na Rothorn.

David Knybel opět těsně bramborový, škoda.

Přátelé, není to pech? Jen desetinky dělily Davida Knybela od toho, aby se vyhříval místo Tato Vasiuka z Argentiny na stupních vítězů. Smutný úděl loňského mistra, který potvrdil formu a ukázal, že umí zajet mezi nejlepšími. 2x v řadě čtvrté místo je ale smůla a já věřím, že to nebyl poslední pokus ukázat, že David mezi nejlepší patří!

Egy je zase doma!

Když se vám v mailu objeví registrace starého „známého", který je roky za mořem a užívá si opravdového freeride, srdce zaplesá. David Egydy se opravdu vrátil, aby pomohl v českém tažení proti zbytku světa. Troufám si tvrdit, že jeho zámořská ostrá a plynulá jízda byla na špici, škoda jeho setkání s kameny, díky kterému přišel o bednu. 6. místo je extra úspěch, ale ne, když víte, že tento jezdec měl horu na lopatkách a v jednu chvíli to vypadalo, že ji suverénně rozdrtí.

Bilo na full! A další s ním :-)

Lukáš Bilko, mladičký moravský střelec taky dokázal, že už není žádný cucák, extra dlouhou stěnu přemohl bez větších „porodních bolestí" a bylo z toho skvělé 7. místo. Aleš Frydrych se postavil na desátou pozici po boku loňského vítěze Fabiena Guenota, další důkaz kontaktu české scény s mezinárodní. A tak bych, přátelé, mohl pokračovat dále.

Aleš Frydrych - SCOTT Czech Ride 2010; foto: David Němeček

Lukáš Bilko - SCOTT Czech Ride 2010; foto: Daniel Vrzal

Velkou radost mi udělal i mladičký Filip Sedlák (18 let), který freeskiing.cz častuje skvělými fotografiemi a tak získal divokou kartu. SCOTT Czech ride byl jeho prvním závodem. A Filip nezklamal, dojel na bodované pozici, což já pokládám za úspěch a jsem rád, že tato divoká karta nepřišla na zmar.

Děvčata seřazená za sebou, ale maličko smutná.

Simona Hrstková potvrdila svůj mistrovský titul, i když letos na bednu nedosáhla. Jak by to dopadlo nebýt malého románku se skalkou, kterou objala a ztratila na chvíli kontrolu nad svými lyžemi? Do všeho ale mohla promluvit nenápadná Lucie Kavalcová, která předvedla dle mého famózní jízdu, škoda, že se ztrátou kontroly. Tam by byla situace velmi zajímavá a myslím, že by Lucie mohla promluvit do předních umístění.

Pravdu je ale i to, že Matilda se za rok o dost zlepšila a svoji jistou jízdou asi neměla v plánu o první příčky přijít.

Bakeš za celou obrovskou komunitu českých SNB.

Každým rokem jsem maličko překvapený nezájmem českých SNB, byť je u nás tato komunita velmi silná. Ze zahraničí se zájem závodníků SNB velmi zvětšuje, ne ale u nás. Asi jsou soutěživí jen skieři, nevím. Každopádně letos situaci zachránil a mne maličko překvapil David Bakeš (snb cross - olympionik) skvělým třetím místem. Pravdou je, že Bakeš nebyl sám. Velmi známý Pepe Samek zajel 12cté a zkušenosti sbírající David Belej si vyjel 16ctu.

Remo Maffiew - SCOTT Czech Ride 2010; foto: David Němeček

Perličkou mezi SNB může snad býti to, že na stupně nejvyšší se sice nedostal český jezdec, ale bylo to alespoň české prkno LTB. Jeho kočí Christian Schnabel z Rakouska ale zajel tak, že bodově i stylově všechny suverénně rozdrtil a troufám si tvrdit, že to bylo, jak se říká, min. o 2 levely!

Konec dobrý všechno dobré...

Další ročník nabitý skvělými výkony, intenzivními zážitky i dvěma neskutečnými pitka je za námi. Díky firmě SCOTT a hlavně jejího českého zastoupení!, která podporuje SCOTT Czech Ride již od jeho narození se nám podařilo uspořádat již tři skvělé české závody, které jsou ve světě vidět a pomáhají se prosadit čekým jezdcům, kteří mají chuť závodit. Snad se vše povede tak, že se budeme moci za rok potkat v Lenzerheide na SCOTT Czech Ride 2011!


Generální sponzor: SCOTT Sports Česká Republika

Resort partner: Lenzerheide (CH)

FWQ patner: Nissan

Party partner: FDpartyEVENTS­.coom; hotel Kurhaus Lenzerheide

SNB partner: LTB Snowboards

České dráhy - oficiální partner SNOWtour

Mediální partneři:

NOVA sport, Rádio Beat, SNOW, FREESKI, Freeskiing.cz, powderline.cz, freeride.cz, freeskier.sk, joyride.cz


FOTKY ZE ZÁVODU:

Fotky od MATiA
Fotky od Drauga
Fotky od Cabla


SCOTT Czech Ride 2010