Mezi juniorkami se jen Kmochová a Dubovská umístily ve slalomu pod hranicí 50. místa, při čemž 37. místo prvé z nich znamenalo ve srovnání s loňským startem na MSJ v Ga-Pa pokles o čtrnáct příček a ztrátu na vítězku o 3,5 vt větší. V obřím slalomu naše dívky obsadily 43., 61., 70. a 75. místo.
Situace v soutěžích juniorů byla podobná. Hovořák, loni ve slalomu 40., skončil letos jako 50. s velkou ztrátou. Na čtyřicáté pozici jej tentokrát vystřídal devatenáctiletý Kobr. Slalom dokončili jen tito dva naši borci, stejně jako obřák,ve kterém si pořadí vyměnili. S „deprimujícími“ startovními čísly 85 a 106 obsadili 48. a 55. místo. Tato tvrdá realita byla pro naši početnou výpravu (7 děvčat+6 chlapců) navíc téměř ve všech soutěžích MSJ „okořeněna“ nižšími startovními čísly a poněkud lepším umístěním reprezentantů Slovenska, což se nakonec opakovalo i na březnovém Mistrovství ČR ve Špindlerově Mlýně.

Kudy dál? Dnes není důvod pochybovat o tom, že stávající seniorská reprezentace bude ještě po dobu několika let úspěšně bojovat snad i o prestižní medaile. Je také pravda, že generačnímu poklesu výkonnosti se občas nevyhnou ani lyžařské velmoci. Celkový obraz mohou zkreslit i zranění, ale fakt, že s obdobně hubenými výsledky se z MSJ vrací i naši běžci a skokani dává za pravdu hlasům volajícím po změně.
Cesta, kterou došli naši v současnosti nejlepší lyžaři k obdivuhodným výkonnostním vrcholům, je všeobecně známá. V momentu, kdy se však jejich potenciálním následovníkům již delší dobu nedaří jít v jejich stopách, je na místě otázka, zda nepřestal být funkční tzv. antisystém nahodilého výběru – v prostředí vrcholového lyžařského sportu již více než deset let trpně přijímaný status, chápaný jako z nouze ctnost. Zda jeho eventuální slabiny – práce nekvalifikovaných kádrů s netalentovanými subjekty, nerespektování metodických zákonitostí a oslabení pravomocí řídících orgánů právě dnes nepřináší své hořké ovoce.
Lyžování ve všech závodních formách bude vždy představovat nákladnou záležitost. Tou by byla i realizace systému vyhledávání a následné péče o talenty. Bude-li v této oblasti i nadále vše závislé pouze na přízni a náladách sponzorů, na exponenci majetných rodičů a na provozovatelích hazardních her, obcházejících špatné zákony, budou úspěchy našich lyžařů na mezinárodním poli vždy jen nahodilé, dočasné. To samozřejmě neplatí jen pro lyžařský sport.