Už samotné první místo v kvalifikaci mluvilo za všechno – 17letá Eva Samková předváděla v neděli v novozélandském středisku Cardronza vrcholné výkony. Skvělou kvalifikační jízdu pak ještě potvrdila výbornými výkony v závodě, a tak se před českou snowboardcrossařkou ve finále musely poklonit starší snowboardistky z USA (Faye Gulini), Švýcarska (Emilie Aubry) a Kanady (Ziggy Cowan). Eva Samková přitom musela bojovat s obtížnou aklimatizací, na kterou měla pouhé čtyři dny. Zatím největší úspěch své kariéry oslavila v neděli v 1 hodinu v noci středoevropského času.

Trenéři snowboardcrossové reprezentace Jakub Flejšar a Marek Jelínek hovořili o závodě jako o extrémně obtížné zkoušce. Vzhledem k finančním možnostem české reprezentace musela Eva trénovat u protinožců před nedělním závodem pouze čtyři dny. “*Nový Zéland je o deset časových pásem před námi,*” upozornil Marek Jelínek. “*Navíc nebylo snadné připravit závodníky na vrchol sezony, který se koná uprostřed jejich obvyklého přípravného období,*” dodal Jelínek.
Mistrovství světa se konalo v letním období u protinožců vůbec poprvé a čeští jezdci se museli s touto situací vyrovnat. Proti Samkové se postavily na start až o tři roky starší soupeřky. Na MS totiž mohly startovat až 20leté snowboardcrossařky. Ani to však pro Evu nebyl problém. “*Ukazuje se, že po Šárce Pančochové nám roste další olympijská naděje, která by se mohla blýsknout už na příštích ZOH v ruském Soči,*” podotkl manažer úseku snowboardingu Svazu lyžařů ČR Miroslav Schimmer.

Další členové české juniorské reprezentace neměli tolik štěstí jako Eva Samková. Kateřina Chourová si po smolném zranění ramene zapsala na své konto 19. místo. Mezi juniory skončil těsně před branami semifinále Albert Jelínek, který v konečném pořadí obsadil 16. místo. Alberta Jelínka ale čekají ještě závody v paralelním obřím i klasickém slalomu, kde dostane šanci své výsledky na MS vylepšit.

Finálové výsledky (SBX juniorky):

  1. Eva Samková (CZ)
  2. Faye Gulini (USA)
  3. Emilie Aubry (SUI)
  4. Ziggy Cowan (CAN)