Salomon SNOWfest je už tradiční týdenní setkání českých lyžařů – freeriderů, skialpinistů či těch, kdo hodlají vystoupit z hranic upravovaných sjezdovek a naučit se něco více. Letos proběhne ve švýcarském Lenzerheide, zapomenutém to freeridovém ráji.

Tom Elias, Čechošvýcar, který je jako zkušený a česky mluvící průvodce a lyžařský instruktor jedním z pilířů akce, považuje Lenzerheide za jedno z nejlepších míst pro volné lyžování vůbec. Graubündenské hory nejsou v těch místech natolik vysoké, aby byly pokryty ledovci, zato jsou rozlehlé a právě v oblasti Lenzerheide tvarované právě tak, jak z hlediska lyžařů-freeriderů mají být. Najdeme zde množství strmých žlebů pro nejlepší lyžaře, ale i rozlehlé a mírné zapomenuté pláně s minimální hustotu lyžujících. Na nich si užijí nejenom začínající.

Nalezneme tu také jedno freeridové safari, a to celodenní výlet mezi středisky Lenzerheide, Davos a Arosa. Využívá se dopravních zařízení všech zmíněných středisek, přičemž se na lyžích sjíždí z jednoho do druhého a do třetího. Snad vyjdou podmínky takové, že bude možné podobný unikátní freeeridový výlet absolvovat.A jaký bude letos program?Salomon Freeride Coaching:

nejoblíbenější z programů. Lyžuje se ve skupině vždy s některou z osobností (nejen) českého freeridu, vedle Toma budou letos přítomni Honza Schauer (autor knihy Freeskiing), Simča Hrstková (poslední mistryně ČR ve freeridu 2010), telemarker Marek Macháček, Monika Tatarková...


Freeski Test:

Test freeridových lyží. Budete moci nezávazně vyzkoušet všechny možné modely od těch nejtlustších. Šance, kterou jinde jen tak nenajdete.


Avalanche and Skitour Camp:

Vše, co potřebujete znát o lavinách a skitouringu. Povede vás znalec lavinové problematiky, horský vůdce UIAGM Viktor Kořízek. Lavinový trénink bude kombinován se skitúrami podle aktuálního zájmu. Večerní (dobrovolné) semináře pak doplní veškeré teoretické potřeby.


Freeski First Step:

Akce pro ty, kdo se mimo sjezdovky neodvážili zejména kvůli obavám z nedostatečné jízdní techniky. Program je vhodný třeba pro méně odvážné partnerky znalých freeriderů (platí i naopak), ale i singl děvčata ocení šarm našich lyžařských učitelů. Muži zase ocení jejich dlouholeté know-how. Účast již potvrdil Honza Toufar, Čech léta učící lyžování ve slavném Verbier.
S každou lyžařskou skupinou lyžuje či boarduje i jeden zkušený horský fotograf, vedle Tomáše Matwikowa (freskiing.cz) to budou zejména lidé napojeni na redakci časopisu SNOW (Luboš Sušila, Petr Socha…). S nimi poznáte, jaké to je vytvářet profi freeridové fotky. Které si posléze odvezete domů. Na akci budou i naši kameramani, takže by každý měl získat na památku i záběry své vlastní jízdy. Jako suvenýr dostane každý účastník i unikátní triko Salomon SNOWfest 2011.


Zaujaly vás řádky výše? Pak neváhejte a rezervujte si místo na 4. ročníku SNOWfestu vyplněním přihlášky. POZOR! Uzávěrka přihlášek je již 25. ledna!

Aktuality a novinky v programu sledujte na www.snowfest.cz.