Pec je typická tím, že mnoho chat, bud a chalup je nahoře na kopcích a pláních a v zimě je většina autem sjízdných přístupových cest ukryta pod příkrovem sněhu. Pro provozovatele to v současnosti znamená bohužel vesměs ekonomickou nevýhodu, protože moderní zákazník očekává za relativně nízkou cenu spíše vysoký standard (komfort ubytování, dostupnost autem s parkováním u domu, blízkost dalšího vyžití jako je wellness, bary a diskotéky), a tak hledají hůř a hůř pro své ubytovací kapacity klientelu a jen menší části z nich se daří rozumně prosperovat. Větší část bud si vydělá sotva na provoz, a tak některé z nich už několik desítek let chátrají a jsou při stávajících podmínkách předurčeny více méně k budoucí demolici. Je to začarovaný kruh, protože pro velké procento zákazníků, kteří zůstávají věrni vysokohorským boudám, je důležitá cena služeb a ubytování, a tak si málokterý majitel může dovolit financovat rekonstrukci a zlepšení služeb (a tím pádem následně navýšit ceny), protože by o tuto klientelu mohl lehce přijít a novou by získával těžce.

Pec, ráj skútrů a roleb
SkútrRolby a skútry znamenají v průběhu zimních měsíců jediný dopravní prostředek, kterým je možno na spoustu míst dopravit zásoby, bagáž či hosty. Proto kolem Pece uvidíte a uslyšíte nespočet vozidel s pásy pendlující nahoru a dolů, a pokud zvolíte ubytování nahoře nebo si pronajmete sněžné taxi, taky se jednoduše svezete. My jsme měli v podvečer, kdy už byly sjezdovky a běžecké tratě liduprázdné, možnost absolvovat na skútru cestu kolem Pece s mezipřistáním u nové rozhledny (o ní níže) - a byl to celkem příjemný i nezvyklý zážitek. Z pochopitelných důvodů v Peci neexistuje půjčovna skútrů (v jiných částech českých hor je najdete), protože nezkušení a nabuzení řidiči by lehce mohli způsobit kolizi s běžkaři a turisty, nehledě k tomu, že ochrana přírody je, pokud se aplikuje s rozumem, zcela zásadní.

Panoramatický výhled z nové rozhledny
Pec pod SněžkouNová rozhledna na Hnědém vrchu s vyhlídkovou plošinou ve výšce 27 m stojí kousek od konce lanové dráhy, je tedy pohodně dostupná i těm, kdo kolem neprojíždějí po běžkařské magistrále nebo nechtějí pěšky stoupat z údolí. Konstrukce kombinuje neopracované klády z modřínu s ocelí. Panoramatický výhled dokola má směrem na sever hlavní dominantu v podobě Sněžky, dále je nepřehlédnutelná Luční a Studniční hora. Směrem na jihojihovýchod jasně ční vysilač na Černé hoře, výhledy dolů na sjezdovky a na Pec nezakývají ani nejvyšší okolní stormy… Více o nové rozhledně v Peci pod Sněžkou najdete na: http://www.pecpodsnezkou.cz/rozhledna.php

Psí spřežení – jaké je to být „musherem“
Doplňkové aktivity vznikají pro letní i zimní období. Jen kolik lanových center vzniklo po celé republice v uplynulých pár letech… Zimní akce taky nezůstávají pozadu, např. dětem zpestří den snowtubing, sáňkařské dráhy apod. Méně frekventovaným, ale o to exotičtějším zimním zážitkem může být jízda se psím spřežením. Krátká projížďka ukázala, že psi umí být hodně rychlí a že prudké zatáčky na saních opravdu mají švih (a saně tupé hrany :-). I v českých horách můžete vyzkoušet, jaké je to být musherem a v rámci několikahodinového programu se s tažnými psy sžít a pak projezdit pár desítek kilometrů po hřebenech Krkonoš.

Gastronomické aprés-ski v Mini Bullbaru
Dobré jídlo a pití ocení lyžující i nelyžující. Po více než dvaceti letech od pádu totality bylo dost prostoru na to, aby vznikla rozmanitá škála restaurací, bufetů a barů, a to samozřejmě i v Peci. Styl a kvalita se různí - na své si přijde ten, kdo hledá ekonomický smažák, i ten kdo rád připlatí za kvalitu. V Peci ceny nijak nevybočují z horského průměru a dostatek restaurací a bufetů je jak na sjezdovkách, tak v „centru“.

Při 24hodinovém pobytu jsme zvládli vychutnat jedno klasické barové aprés-ski a pak večeři na vysoké úrovni. Popořadě. I bez vydatného výdaje energie na lyžích přijde vhod hrnek horkého černého čaje nebo svařák a třeba desert k tomu... Zavítali jsme do jedné z nejmodernějších budov v Peci, která nese název Mini Bullbar a nachází se dole pod Javorem. Kontrast výrazných technických rysů s okolními tradičními domky srovnávají použité materiály (zvenku převládá dřevo a kámen). Minimalistický železobetonový interiér je stylově doplněn detaily v designu Mini Cooper, což potěší milovníky této kultovní značky aut a ostatní nejspíš neurazí. Mimochodem v okolí Mini Bullbaru právě natáčela televize Prima reportáž do jednoho z dílů pořadu Autosalon.

Následná večeře v restauraci Enzian byla více než výborná, to můžu říct jednoznačně, ale více mi psát nepřísluší…

Až příště pojedu do Pece, lyže si zase rád vezmu a je mi celkem jedno, jestli to budou sjezdovky, běžky, nebo třeba skialpy… K zimním horám prostě patří a i když to bez nich taky jde, radost je to poloviční :-).