Běžkařská technika Schmittovi údajně umožnila rychleji "plachtit" po Měsíci než jeho kolegům, kteří zvolili poněkud neelegantní pohyb připomínající "králičí hopsání". "Jakmile jednou chytíte rytmus, je to velmi snadné. Na Měsíci se nekloužete, ale vznášíte se nad povrchem," řekl Schmitt podle britského deníku The Guardian na jedné vědecké konferenci v americkém San Francisku.


Podle Schmitta je docela dost dobře možné, že obyvatelé základny na Měsíci, kterou chce v budoucnu NASA vybudovat, by si mohli dopřát lunární lyžařské prázdniny. "Myslím, že je tam několik vynikajících sjezdařských areálů," soudí astronaut, jehož společníkem na Měsíci před přibližně 34 lety byl kosmonaut česko-slovenského původu Eugen Cernan.
Dobře by se podle něj lyžovalo například v kotlině Taurus-Littrow. "Osadníci si to na Měsíci parádně užijí. Přál bych si, aby to mohl zažít každý," řekl astronaut.

NASA plánuje další cestu na Měsíc do roku 2020. Po sérii letů by měla následovat stavba základny pravděpodobně na jižním pólu. Základna by měla mít stálé osazenstvo a sloužit k vědeckým účelům. NASA chce na základně rovněž otestovat technologie, které jsou potřeba pro budoucí cestu na Mars.