Letos pro vás cestovní kancelář Alpina a e-shop SkiALpShop.cz za podpory klubu Alpy4000.cz (lavinový specialista), SCOTT Sports (testování lyží) a RockPoint (zvýhodněná půjčovna) připravili výjezd do další z „exotických destinací".

Monte Negro Camp

Po loňských jistých problémech s balkánskými padouchy v Rumunsku je letošní dobrodružství nasměrováno do civilizovanější a lépe prozkoumané oblasti a celá akce bude připravena i zkontrolována cestovkou osobně na místě před samotným nájezdem českých nadšenců. Takto chceme minimalizovat možná překvapení (šéf CK Alpina).

KDE?
Největší střediska zimních sportů Žabljak (1450 m) a Jezerine (1400 m) jsou vyhlášená stabilním počasím a dlouho ležící vydatnou pokrývkou sněhu. Strávíme čtyři dny v Žabljaku v pohoří Durmitor a poté se přesuneme do Kolašinu odkud budeme přesouvat do střediska Jezerine v pohoří Bjelasica. Tak jako celý Balkán i Černá Hora podléhá čím dál rychleji vlivu okolního světa a tak je možná nejvyšší čas poznat ještě nepříliš narušenou krásu a kouzlo tohoto kraje.

KDY?
13.02.2009 - 22.02.2009 (10 dnů)

Časový program kempu:
1. - 2. den: Odjezd z ČR v odpoledních hodinách, noční přejezd přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko do Černé Hory. Příjezd do NP Durmitor - ubytování v Žabljaku.
3. - 6. den: Snowboarding a lyžování v Žabljaku, výlety na běžkách po okolí - k četným jezerům (Crne, Zminje), po náhorní plošině mezi Durmitorem a Sinjajevinou, do sedla Sedlo atd ... Pro sjezdaře nabízí Žabljak modré, červené a 1 černou sjezdovku v nadmořské výšce od 1400 do 2213 m na svazích Savina Kuku. Podmínky pro freeride nabízí terény nalevo od sjezdovek, tzv. Čista strana - spousta žlebů, volné pláně nad hranicí lesa ... Možné jednodenní výlety na skialpech nebo sněžnicích do centra Durmitoru, pro dobrodruhy s náležitým vybavením i s noclehem v salaších Lokvice.
7. - 9. den: Tři dny ježdění v pohoří Bjelasica (Ključ) ve středisku Skicentar Jezerine. Perfektně upravené, ale zároveň téměř opuštěné sjezdovky v nadmořské výšce 1400 - 2000 m. Spousta možností pro freeride v prašanu poblíž sjezdovek nebo cca 5-15 min chůze po hřebenu. Ubytování v malebném městečku Kolašin. Možnost krásných výletů na skialpech, běžkách či sněžnicích po okolních zaoblených kopcích.
9. - 10. den: Odpoledne po ježdění odjezd z Jezerine, návrat do ČR v neděli kolem poledne.

Monte Negro Camp

Lavinová prevence a výcvik
Během celého trvání pobytu se nám bude věnovat lavinový specialista (Viktor Kořízek, HS Krkonoše, UIAGM). Celá akce bude probíhat formou lavinového kurzu v kombinaci s freeride sjezdy a back country výlety jak s Viktorem Kořízkem, tak ve skupinkách, které zrovna nebudou mít program s průvodcem.

Odborný program kempu:
Lavinová část kempu bude zaměřená hlavně na rozpoznávání lavinového nebezpečí přímo v terénu, správné volby trasy sjezdu, ale i výstupu při back country túrách. Během každodenních sjezdů bude vždy účastníkům proveden podrobný komentář situace a všech činností, které by měly následovat v závislosti na dané situaci.
V rámci těchto aktivit se řeší témata:
1. SNÍH - vznik, formy, usazování, přeměna, vzájemné vazby, pozorování, sněhový profil, teorie „Hot spots", vliv jednotlivých faktorů na stabilitu, testy stability
2. LAVINY - prevence, odhad rizika, strategie pro pohyb v lavinovém terénu (Snow card, Nivo test, Stop or go, 3 x 3, Redukční metoda a Lavinové riziko, Krok za krokem), chyby v rozhodování
3. ZÁCHRANA V LAVINĚ - lavinové neštěstí, kamarádská pomoc, profi akce, organizace záchrany, hledání pomocí lavinových přístrojů, vyproštění, transport
4. UKÁZKA PRÁCE LAVINOVÉHO PSA - názorné předvedení akce „naostro" s využitím spec. cvičeného psa s psovodem z řad HS Krkonoše.
5. PLÁNOVÁNÍ TÚRY - podrobná příprava, která zahrnuje studium trasy, sledování lavinové předpovědí a počasí, sledování podezřelých míst již před túrou pomocí čtení z mapy, večerní rozbor tras pomocí foto a video dokumentace.

Monte Negro Camp

V rámci témat freeride/laviny se bude jistě intenzivně diskutovat jak s Viktorem Kořízkem, tak se zkušenými ridery, redaktory a fotografy z časopisu SNOW, FREESKI a také internetového portálu FreeSkiing.cz(.sk). K dispozici budou jistě i kvalitní filmy, fotografie a příběhy, které zajistí dokonalou saturaci všech přítomných jak na kopci, tak v teple u drinku.

Základní info o oblasti - vleky a sjezdovky:
Ke sjezdovkám budeme v obou střediscích dojíždět naším autobusem, ti kteří nestihnou odjezd našeho busu po náročné noci, mohou dojít buď pěšky nebo taxíkem.
Žabljak - Savin Kuk - k dispozici dvě lanovky dvojsedačky 1600 m a 550 m a dvojkotva a poma v délce 350 m - 500 m. Celodenní skipas stojí 15 Euro. Svahy bývají kvalitně urolbované. Jsou zde možnosti pro freeride: některé lehčí frírajdy jsou v dosahu vleku, náročnější frírajd na Čisté straně je dosažitelný od horní stanice lanovky, kdy se musí vystoupit asi 15-20 minut na vrchol kopce. Dole u sjezdovek několik barů a hospod, pěšky je to k ubytování asi 3 km, taxi do centra (4 km) nebo na ubytování stojí kolem 5 Euro.
Jezerine - lanovka v délce asi 2000 m a poma asi 650 m, několik sjezdovek, všechny každý den perfektně urolbované, velmi málo lidí. Hodně krásných freerideů nad hranicí lesa i nějaké lesní sjezdy. Půldenní skipas 9:30-13:00 10 Euro, celodenní skipas do 16 hod. 20 Euro. Dole u sjezdovky restaurace (trochu dražší), do Kolašinu je to asi 8 km, taxi stojí kolem 15 Euro.

Ubytování:
v Žabljaku (15 min. od centra) v nových domech (pokoje pro 2-6 osob, koupelna a WC společné max. pro 2 pokoje), některé pokoje mají vybavenou kuchyňku a TV, v Kolašinu (5 min od centra) v hotelu a soukromých domech v pokojích pro 2-4 osob (vlastní koupelna a WC, TV). Není třeba mít vlastní spacák ani povlečení.
Rozdělování do pokojů probíhá na místě. Pokud chcete mít jistotu dvoulůžkového pokoje, můžeme vám to garantovat za příplatek 500 Kč/os./zájezd - uveďte to prosím v poznámce v přihlášce.

Stravování:
vlastní. V Žabljaku je k dispozici několik vybavených kuchyněk (nejsou na všech pokojích, ale vždycky jsme se nějak domluvili). V Kolašinu bude ráno v hotelu v jídelně k dispozici čaj a káva, ostatní je možno nakoupit v obchodě (a pekárně) asi 5 min. od hotelu. Na večeře je možnost využití mnoha místních restaurací v Žabljaku i Kolašinu (ceny jídel zhruba 2-6 Euro) - vynikající (zdroj cestovka)! 

Nástupní místa:
Brno, Bratislava.

Cena: 8000,- Kč

Cena zahrnuje:
dopravu autobusem a veškeré poplatky s tím spojené, ubytování, průvodce, kopie map, informační materiály, lavinový výcvik, CD s výukovými materiály - lavinová prevence, pojištění CK proti úpadku, pojištění storna zájezdu.

Cena nezahrnuje:
Zapůjčení lavinových pomůcek (lopata, sonda, lavinový vyhledávač), skipas. Prvních 15 přihlášených účastníků, kteří zaplatí zálohu má půjčení kompletního lavinového vybaveni od Skialpshp.cz zdarma!

Hlavní partner SkiAlpShop.cz zajistil pro prvních 15 přihlášených kompletní lavinovou sadu (lopata, sonda, pípák) zcela zdarma po dobu trvání kempu.
Ti pomalejší (16. a další) mají ale možnost využít slevu 20% v outdoorových půjčovnách RockPoint a.s.

Rezervace: ZDE

Přihláška: ZDE

Podrobné informace o oblasti a místních poměrech: Aleš (CK Alpina)
Organizátor akce: CK Alpina
Odborný instruktor: Viktor Kořízek (UIAGM, http://www.alpy4000.cz/)
Safety partner: www.skialpshop.cz
Mediální partner: SNOW, FREESKI, FreeSkiing.cz, FreeSkiing.sk
Testovací lyže a vázání: SCOTT a NAXO 22
Outdoor půjčovna (lavinové vybavení): RockPoint a.s.