Tropický sníh halí do bílé peřiny ospalé kužely Mauna Kea (4 205 m, v překladu „Bílá hora“), Mauna Loa a Haleakala, nepříliš strmé vulkány, které tvoří největší a nejvýchodnější ostrov Big Island, někdy mylně nazývaný též ostrov Havaj.

Ačkoliv ne úplně každý rok stačí sněhová nadílka zajistit kvalitní snowboarding, je obvykle v lednu a únoru sněhu na sjíždění sopečných svahů dostatek. V osmdesátých letech minulého století napadlo jednu zimu údajně tolik bílého zlata, že se lyžaři a snowboardisté vozili na sopečných svazích až do července!
Mauna Kea je nejoblíbenější sopka pro lyžování, poněvadž na vrchol vede zpevněná cesta. Ta primárně slouží obsluze 13 astronomických observatoří, které využívají čistého vzduchu a nádherného třistašedesátis­tupňového panoramatického výhledu k pozorování oblohy. Avšak pozor, snowboarding na Havaji rozhodně není pro začátečníky. Nenajdete zde žádný oficiální lyžařský resort, žádné lanovky, obchody, ale ani patroly a rychlostní limity. Namísto toho jen několikakilometrové svahy na úpatí vulkánu tyčící se nad hustými tropickými pralesy a písčitými plážemi u břehů Tichého oceánu.
Snowboardisté pracují v týmu: jeden vždy řídí auto nahoru, na vrcholu kamarády vysadí, aby je dole zase nabral do auta. Pak se role vymění. Z vrcholu sněžného kužele si mohou jezdci vyšlápnout i na další okolní sopky, jako je Puu Hau Kea a Puu Weklu, a užívat si tak naprosto panenského sjezdu.
„Obvykle dovoluje sněhová pokrývka sjet dolů asi 300–600 výškových metrů, ale po opravdu velké bouři lze sjíždět kilometry,“ vysvětluje Carl Carlson, rodilý Havajan, který lyžoval na Mauna Kea poprvé v roce 1970.
Navzdory příjemnému počasí, které vládne nižším polohám, mohou být podmínky nahoře na sopečném podloží tvrdé. Nelítostné havajské slunce rychle přemění čerstvý prašan na firn a silný vítr vymrazí na povrchu tvrdou krustu.
Stává se proto, že po dvou hodinách na kopci jsou podmínky už špatné natolik, že ježdění nestojí za to. Havaj ale nabízí řešení. Je totiž jedním z mála míst na světě (spolu s Islandem, Libanonem a Marokem), kde můžete sjet z bílých hor na prosluněnou mořskou pláž. Těsná blízkost oceánu znamená, že jednoduše vyměníte prkno za surf a sníh za vodu a jdete na pláž surfovat…
Mnoho havajských sopek je stále aktivních, proto je vždy potřeba sledovat předpověď sopečné činnosti. Pokud budete mít štěstí, spatříte lávu bublat, či dokonce vtékat do okolního oceánu!
Vzhledem k poloze uprostřed Tichého oceánu, několik tisíc kilometrů od pevniny (přesně 3 800 – pozn. red.), je velmi nepravděpodobné, že uvidíte Havaj někdy v budoucnu na stránkách katalogu pro zimní dovolenou. Ale pro všechny ridery neuvěřitelně zajímavá sopečná krajina, která nabízí pohled na moře a bujné pralesy pod sněhovou čepicí havajských vulkánů, je a bude jedním z nejexotičtějších míst k ježdění na světě.


Článek byl převzat z časopisu SNOW 40.