Vonnová se dočkala

V úvodním obřím slalomu přispěly k dramatičnosti prvního kola pády Italky Karbonové a Finky Poutiainenové, která po těsném nájezdu zachytila paží o brankovou tyč. Podobná chyba favorizované Francouzky Worleyové měla za následek jízdu polovinou trati bez hole a více jak vteřinovou ztrátu na nejrychlejší v I. kole, Italku Brignoneovou. Konečný výsledek závodu ovlivnil pád vedoucí Italky a nejlepší čas ve II. kole Američanky Vonnové. Všestranná trojnásobná držitelka Světového poháru se tak až ve svých 27 letech radovala z prvního vítězství v obřáku, jehož II. kolo bylo mimořádně vyrovnané. Prvních 20 závodnic se „vešlo“do 1,01vteřiny!

Za vítěznou Vonnovou se ve výsledkové listině seřadila většina kandidátek na čelní umístění. Jediná,která se mezi ně na šestou pozici vklínila, byla úřadující mistryně světa v superkombinaci Rakušanka Feningerová (st.č.31), která zřejmě spěje k rozšíření své dosavadní specializace. Situaci jí tentokrát usnadnila Slovinka Mazeová spolu s aktuální držitelkou Světového poháru M.Höfl-Rieschovou nečekaným propadem až na 23. a 24. místo. Zklamáním bylo i umístění Italek až ve druhé patnáctce konečného pořadí.

Nástup nové generace ?

Kromě výše uvedené standardní bilance stojí za pozornost i umístění nejmladších závodnic, připravujících se k útoku na nejvyšší mety v blízké budoucnosti. Co se týče závodu v Söldenu, situace krystalizovala již před rokem, kdy „zabodovala“ osmnáctiletá Švédka Hectorová (24. místo se st.č. 45) a Němka L. Dürrová (14.) se Švýcarkou Gutovou (25.), obě devatenáctileté. Letošní závod nepřinesl po této stránce žádnou výraznou změnu. K úspěšnému triu loňských nejmladších kvalifikantek se přiřadila pouze Rakušanka Depauli na 24. místě. Nová skandinávská naděje – Hectorová tentokrát sice nedokončila 1. kolo, ale její dvě generační partnerky se opět prosadily. Dürrová se umístila na konečné třinácté a Gutová na patnácté pozici se ztrátou 2,30 vt. na vítěznou Vonnovou.
Fakt, že jsou dnes tyto nejmladší slalomářky o rok starší kupodivu neovlivnil průměrný věk závodnic v cíli letošního závodu. Ten naopak klesl o jednu desetinu na 24,7 roku s třicátnicemi Pärsonovou a Görglovou na opačné straně věkového spektra.
Kromě zmíněných zástupkyň nejmladší generace naznačilo i dalších pět závodnic postupem ze druhé třicítky startovní listiny, že v nové sezóně nemusí být nouze o překvapení, zvláště když tři z nich ve 2. kole doslova excelovaly. Italku Gisiniovou (st. č. 32) s Lichtenštejnkou Weiratherovou (č. 44) předstihla pouze Vonnová a Němka Wirthová (č. 50) zajela osmý čas.

Respekt i zbytečný spěch

Závodu se stejně jako před rokem vyhnula Rakušanka M. Schildová. Jako důvod uvedla osobní averzi k ledovcovému hangu na kterém utrpěla v tréninkové jízdě před třemi lety komplikovanou zlomeninu holeně. Jako obvykle nestartovaly ani specialistky slalomářky Francouzka Noensová, Švédky Borssenová s Hansdotterovou a tentokrát se k nim přidala (a zřejmě ne naposled) i Šárka Záhrobská.
Do boje s nástrahami jednoho z nejobtížnějších a nejdelších obřích slalomů se tak vydaly dvě české juniorky. Osmnáctiletá Kateřina Pauláthová, stejně jako loni na startu nejmladší, ani tentokrát nedokončila 1. kolo. O rok starší Dubovská odstartovala i dojela jako poslední se ztrátou 14,70 vt.na vítězku a 11,45 vt. za limitem pro postup do 2. kola. Přičteme-li předloňský start tehdy šestnáctileté Volopichové, která dokončila 1. kolo rovněž jako poslední, když od předposlední závodnice ji dělily 4 vteřiny, nejedná se rozhodně o povzbudivou bilanci. Pomineme-li diskuzi o úrovni kondiční a technické připravenosti obou mladých závodnic, nelze obejít nepřipravenost, o které svědčí jejich vysoká, respektive nejvyšší startovní čísla. I kdyby bylo vše ostatní v pořádku, bez lepšího postavení v žebříčku FIS jsou obě české reprezentantky zvláště v těžkých podmínkách závodu v Söldenu předem bez nadějí na úspěch. K tomu lze dojít po jediné možné, obvykle zdlouhavé a namáhavé cestě, vedoucí k hodnotnějším bodům prostřednictvím desítek startů v kontinentálních pohárových závodech a v závodech FIS. Takzvané „sbírání zkušeností“ v závodech Světového poháru je za daného stavu předčasné, což platí o závodu v Söldenu dvojnásob.


Vážení a milí, vím, že se tento text trochu „kryje“ s Ivanovým vzpomínáním na lepé profesorky, ale protože jde o pohled z poněkud jiného úhlu, domnívám se, že by se mohl objevit. Pokud máte pocit, že se bude hodit i subjektivnější rozbor pánského závodu, dejte vědět - třeba v diskuzi. Zatím to vypadá, že obřákáři si zazávodí až 4. prosince v USA!