Aktuální report z 24.–27.11.2011:

Stát: Rakousko
Lyžařský areál: Kaunertaler Gletscher

Hlavním sjezdařským tahem jsou souběžné vleky Weisseeferner zpřístupňující slalomové svahy ve vrchních partiích ledovce. Ze sedla Falginjoch, kam si lze vyšlápnout 5minutovou procházkou od vleků, panuje daleký rozhled do Itálie (masiv Ortleru) i do Švýcarska na ledovcový masiv Berniny – samotné sedlo je rakousko-italskou hranicí. Carvingový rozlet, omezený jen kratší délkou tratí, otevírají kotvy pod Nörderjochem (vlevo při pohledu zdola). Poslední, ale pro pohodlného lyžaře nejatraktivnější možností je moderní kabinková lanovka Karlesspitz s pestrými sjezdy plné terénních vln a zlomů.
Z klidného údolí Kaunertal je k ledovci třeba serpentinovitou silnicí vystoupat k přibližovacím sedačkám nebo až do výšky 2 750 m přímo pod ledovec nebo ke spodní stanici sedačkové lanovky ve výšce 2 150 m.

Nejsilnější dojmy:

Sjezdovky

 • Celému areálu dominují modré sjezdovky, které jsou v těchto dnech zhruba z poloviny využity pro trénink závodníků. I když se lyžaři sjíždějí do areálu již před devátou hodinou ráno, svahy zůstávají nezalidněné po celý den.
 • Celý areál se dá rozdělit do tří lokalit – východní svah, severní svah a západní svah, které se sjíždějí k hlavnímu parkovišti s restaurací.
 • Východní svah je obsluhován kotvami Nörderjoch I a II se třemi modrými sjezdovkami, přičemž sjezdovka 11 je celá věnovaná slalomovému tréninku. Na pravé straně podél vleků je však velmi příjemná sjezdovka rozdělená na dvě části přestupní stanicí vleků – vrchní část je prudší, dalo by se říct na hranici červené sjezdovky, spodní část je pak alespoň v odpoledních hodinách osvětlena slunečními paprsky. Trať je optimální pro příjemný carvingový oblouk. Ze sjezdovek se dá sjet i ke snowparku s velkými skoky.
 • Severnímu svahu dominují dvě paralelní a rozhodně nejdelší kotvy v areálu s velmi prudkým cca 50 metrovým výjezdem před výstupní stanicí. Na mysl se dere otázka, proč už nejsou nepohodlné kotvy nahrazeny příjemnější sedačkovou lanovkou. Důvod je prostý – kotvy jsou postaveny na ledovcovém podloží, které se každým rokem posouvá o cca 35 cm. Sjezdovka vedoucí z nejvyššího bodu Kaunertalu je rovněž z části vyhrazena pro závodníky. Užší část pro veřejnost je zprvu prudká, mírně zledovatělá, pak zmírňuje a odbočuje buď k další, avšak krátké kotvě Falgin s mírnou sjezdovkou pro začátečníky, nebo pokračuje dál ke spodní stanici a restauraci. Levý vlek Weissseeferner je v polovině rozdělen, dá se tedy sjíždět buď pouze prudší horní polovina, nebo mírnější spodní polovina sjezdovky zvlášť, dle chuti. Svah je celý den ve stínu.
 • Na západním a nejvíce prosluněném svahu je pro pohodlného lyžaře jediná pohodlná – kabinová – lanovka celého areálu, dokonce s vyhřívanými sedačkami. Vrchní část je prudká s hrubozrnným sněhem, který podkluzuje pod nohama, místy s ledovými plotnami a drobným kamením. Dále se pod lanovkou klikatí dvě sjezdovky – modrá a červená, obě relativně úzké a členité s velmi kvalitním sněhem.

Sněhové podmínky

 • Z počátku sezóny má Kaunertal spolehlivý podklad z technického a ve vyšších polohách i přírodního sněhu.
 • Zastíněné sjezdovky si na tvrdém podkladu držely po celý den velmi kvalitní povrch.
 • V prudších úsecích se tu a tam vyskytovaly ledové plochy a usmýkaný hrubozrnný ledový sníh – přeci jen, nesněžilo několik týdnů...

Komfort

 • K ledovci se musí vystoupat po klikaté silnici s dobou výjezdu cca 30 minut. Ze spodního parkoviště vede sedačková lanovka a od horního se rozbíhají všechny ledovcové lanovky a vleky.
 • Ledovci dominují kotvy, což snižuje možnost odpočinku během lyžování.
 • Údolí je po většinu dne celé zakryté stínem, viditelnost je tedy nižší i při slunečném počasí. Ve stínu panuje i pocitově o dost větší zima.
 • Pro celé údolí je k dispozici jedna restaurace s vlastní obsluhou, kde i přes relativně malou zalidněnost areálu se v poledne tvoří fronty a kuchaři nestíhají doplňovat některé z nabízených jídel.

Zalidněnost

 • Areál na první pohled vypadá zalidněný již v brzkých ranních hodinách – kotvy jsou plně obsazené s krátkými frontami a sjezdovky poseté slalomovými tyčemi. Avšak zdání klame a sjezdovky jsou příjemně volné celý den i o víkendu.
 • Nejzalidněnější je trať podél nejdelších kotev Weissseeferner I a II a sjezdovka Falgin, kde často probíhá výuka lyžování.

Plus lyžařského areálu:

 • mírné, přehledné a málo zalidněné sjezdovky
 • kvalitní povrch a perfektní úprava sjezdovek

Mínusy lyžařského areálu:

 • velké zastínění horským masivem
 • na většině tratí jen kotvy
 • pouze jedna restaurace

Odkazy:

Homepage: http://www.kaunertaler-gletscher.at/cs
Ceník: http://www.kaunertaler-gletscher.at/…e/uebersicht
Otevřené sjezdovky: http://www.kaunertaler-gletscher.at/…et/skigebiet