V následujících řádcích se pokusíme rozebrat rozdíly mezi oběma sportovními aktivitami, abyste se sami mohli rozhodnout, co bude pro vás zajímavější. Nakonec bude záležet jen na vás, v čem dosáhnete lepší dovednosti. Lyžovaní i snowboarding jsou podobné v tom, že v obou případech jde o spouštění se z kopce dolů a oba sporty přinášejí nespočetné hodiny zábavy a potěšení z pohybu na čerstvém vzduchu. Navzdory tomu je však možné najít určité rozdíly:

  • Snowboardisté často posedávají na svahu a oddychují, tedy pokud nebrázdí sjezdovku. Na druhé straně lyžaři jsou převážně vzpřímení a k udržení stability v klidu či za jízdy si pomáhají hůlkami.
  • Snowboarding je o mnoho méně náročný na kolena než lyžovaní. Zranění kolen není až tak časté jako při lyžovaní. Při snowboardovaní však dochází k neporovnatelně většímu namáhání zápěstí a bez chráničů může ježdění na snowboardu skončit nepříjemnou zlomeninou.
  • Pokud začnete se snowboardingem, zapomeňte na pomoc hůlek, které jste používali při lyžování. Přestanete milovat rovné plochy a začnete milovat stále víc a víc jízdu v hlubokém a měkkém sněhu. Snowboard je lepší na jízdu v prašanu, ale lyže jsou jistější na nerovném terénu a na zledovatělé sjezdovce.
  • Pád na snowboardu je stejně nepříjemný jako pád na lyžích, avšak vstát a jet dál je jednodušší na snowboardu a časem je možno nabýt mistrovskou zručnost, potom pád a vstávaní vypadá jako součást jízdy. Lyžařovi chvíli trvá, než si posbírá lyže po svahu a opět se vydá směrem dolů.
  • Pokud vám jde jen o rychlost a nic víc než rychlost, tak potom budete muset uznat prvenství lyžařům! Je to otázka fyziky a svědčí o tom i porovnání rychlostních rekordů lyžařů a snowboardistů – lyžaři jsou výrazně rychlejší! Prostě to tak je!

Jak přejít od lyžování k snowboardingu?

Takže, ať už na lyžích jezdíte několik let a zvládli jste techniku jízdy na upravených svazích, je čas na změnu! Okolo sebe vidíte své přátele, kteří celý život jezdí na snowboardu a i oni si myslí, že byste to měl zkusit!
Myslí vám proletí otázky: „Měl bych to zkusit? Je to těžké? Bude díky mnohaletým zkušenostem z jízdy na lyžích učení jízdy na snowboardu lehčí?“
Odpověď zní: „Pravděpodobně ano, tedy, do jisté míry.“
Vzhledem k předcházejícím zkušenostem a znalostem povrchu sjezdovky, je předpoklad, že nebudete mít ani problém s rychlou jízdou směrem dolů, očekává se, že jako lyžař budete znát i hranění a řezání oblouků. Avšak, stejně jako jiní začátečníci, měli byste zvážit absolvování nějakého kurzu snowboardingu, nebo si alespoň přečíst o technikách a o základních manévrech při jízdě na snowboardu. No a počítejte s tím, že v počátečních fázích tréninku se nevyhnete bolesti zadku a plným ústům sněhu, které si užijete během pádů, dokud se nenaučíte padat správně.

Mnozí lyžaři si počínají velmi dobře a už po pár dnech zvládnou základy jízdy na snowboardu, ale je to individuální. Závisí na každém jednotlivcovi, jak rychle po získání základů se bude zdokonalovat a dosáhne střední úrovně dovednosti jízdy na snowboardu. Ale přesně tak, jak to bylo u lyžování, i u snowboardu to nepůjde bez tréninku. Takže neočekávejte, že po pár dnech tréninku se z vás stane freerider.

Příště vám přineseme informace a rady, jak přejít od snowboardingu k lyžování. Ať už se rozhodnete pro to či ono, je důležité, abyste strávili na svahu s přáteli hodně zábavy a pohody.

VYHRAJTE OBLEČENÍ NORTHFINDER!

Co je lepší? Lyže, nebo snowboard? Zapojte se do diskuze pod článkem a získejte lyžařské/snow­boardové oblečení značky NORTHFINDER! Ze všech příspěvků v diskuzi vyberou a odmění svým oblečením ty nejlepší zástupci značky NORTHFINDER.

www.nfsport.cz