Kabinková lanovka, která nově překlenuje hluboké údolí Altfasstal mezi stávajícími areály Gitschberg a Jochtal, sestává ze tří sekcí. Její nástupní stanice v Jochtalu se nachází přímo naproti stanici kabinkové lanovky, která obsluhuje stávající sjezdovky Jochtalu. Nová kabinka nejprve mírně vystoupá k první mezistanici a poté o něco strměji k druhé v sedle Gaisjoch, čímž nahradí původní vleky Schilling a Schwandt a zpřístupní i nový úsek sjezdovky ze samotného sedla. Odtud budou kabinky putovat po 1 960 m dlouhé trase s minimálním převýšením a kapacitou 800 os./hod. do areálu Gitschberg, konkrétně do mezistanice lanovek Bergbahn a Nesselbahn.

V polovině prosince úspěšně proběhla evakuační zkouška nové lanovky – v nejvyšším bodě při překonávání hlubokého údolí Altfasstal jsou kabinky až 90 m nad úrovní terénu.

Uvedení nové kabinkové lanovky do provozu je plánováno před Vánoci 2011.


Eisacktal: pestrý horský venkov

Údolí hloubené řekou Eisack lyžaře hlavně přivádí z Brennerského průsmyku na úpatí jihotyrolských Dolomit, přitom už svahy samotného Eisacktalu nesou atraktivní, i když méně rozsáhlá, zato i méně rušná lyžařská centra. Kulturním a společenským srdcem oblasti jsou starobylá města Brixen a Sterzing, mnoho úhledných rodinných penzionů a hotelů leží i v jejich venkovském okolí, které je neobyčejně lákavé i cenově. Kromě každodenního lyžařského safari po příjemně kompaktních areálech se 140 km sjezdovek má oblast Eisacktalu i 240 km běžeckých stop, 122 km sáňkařských drah.

V okolí Brixenu vyrůstají dvouapůltisícové horské hřebeny, z nichž jsou lyžařsky využité především výše položené a jižně orientované svahy Plose a Gitschbergu s pohodově až poctivě červenými sjezdovkami.

Nejpřitažlivější je bezlesá planina s vrcholy Plose (2 447 m) a Pfannspitze (2 547 m) – jejich jižní až jihovýchodní svahy protkává šest sedačkových lanovek s klubkem lehkých modrých i svižnějších červených sjezdovek. Mírnější tratě stékají z Plose, ty strmější spadají z vrcholu Pfannspitze. Bezkonkurenčně nejvděčnější je červeně značená, ve skutečnosti jen středně strmá, zato pestrá a široká sjezdovka Trametsch s bezmála 1 400metrovým převýšením do údolí. Kromě toho je Plose i velkolepým rozhledovým balkónem – východnímu panoramatu dominuje rozeklaný dolomitský hřeben Geisler, jižní obzor rámuje Brenta a ten severní pak ledovci pokryté vrcholky Zillertálských Alp.

Naproti Plose se v horském pásmu Zillertalských Alp zdvihá bezlesá homole Gitschberg (2 512 m) s jedním hlavním proudem sjezdovek odshora až do údolí. Nejostřeji klopené sjezdovky vedou po jižním svahu ze samotného vrcholu Gitschberg, dále se terén krotí do lehké modré, aby se na hranici lesa stočil k západu a svižněji propadl. Z mezistanice přibližovací kabinky v pásmu lesa vede nová propojovací kabinka přes údolí Altfasstal do sousedního údolí Jochtal, čímž se oba areály bezbariérově spojí a se 44 km sjezdovek o chlup předstihnou ve velikosti sousední Plose.

Jochtal má ve svých horních, východně orientovaných partiích pod vrcholem Hinterberg (2 100 m) velmi pohodově skloněné a řídce zalesněné carvingové dálnice s komfortní 6sedačkou a směrem do údolí pak červenou trať vinoucí se s občasnou krátkou rovinkou lesem. Vrchní pasáž údolní trati má ještě dvě krátké, ale skutečně černočerné varianty nad horskou chatou Nockalm, které nemají co do strmosti v širokém okolí obdoby. Od parkoviště v údolí bude východním směrem nově stoupat kabinková lanovka, která Jochtal spojí s Gitschbergem a podél jejíchž dvou spodních úseků povedou červená a modrá sjezdovka.

Nejslunečnějším místem je díky své poloze a mikroklimatu Plose, které je ideálním areálem pro slunné, přitom mrazivé zimní dny. Jak Plose, tak Gitschberg mají holé, větrnější svahy, a na jaře s dříve měknoucím sněhem, zatímco sjezdovky Jochtalu jsou prakticky zcela kryté a stíněné porostem.

V tisíc let starém Brixenu na dně údolí Eisacktal je kromě památkového centra s pěší zónou a Havlíčkova exilového domku i rozsáhlý akvapark (Aquarena) s vodními atrakcemi a světem saun.

V horním Eisacktalu, nazývaném z historických důvodů spíše Wipptal a sahajícím od Brenneru po pevnost Franzensfeste na křižovatce s údolím Pustertal, leží ještě tři drobnější střediska Ratschings, Rosskopf a Ladurns.

Nejatraktivnější z nich je Ratschings s 25 km sjezdovek na severním svahu, s moderní kabinkovou lanovkou a šesticí sedačkových lanovek, vesměs expresních. Terény jsou ideálního carvingového střihu – svižně skloněné, ale ne zas příliš, a hlavně širokánské. O zpestření jízdy se v horním patře areálu starají časté terénní zlomy a hupy, ve spodní zalesněné části naopak převažují nezáludné dálnice.

Všechna střediska v údolí Wipptal jsou díky blízkosti hlavního alpského hřebene ještě ovlivněna klimatem severních Alp – mohou sbírat sněhové srážky přicházející od severu, zato během tlakové níže nad Jadranem tu může být vlídněji než v mlhou zahalených Dolomitech.

Společný skipas nabízejí Plose, Gitschberg a Jochtal (Eisacktal, Dolomiti Superski) a také tři střediska ve Wipptalu, superskipas pro všechna dohromady ale v nabídce není.

Tento průvodce lyžařskou oblastí Eisacktal vyšel v časopise SNOW 61 (říjen 2011).


Praktické informace:

Podrobný popis lyžařské oblasti najdete v atlase lyžařských středisek SNOW.CZ: http://snow.cz/…26-eisacktal!

Výhodné lyžařské balíčky najdete na www.suedtirol.info/eisacktal_cz

Jižní Tyrolsko na Facebooku

www.facebook.com/jiznityrolsko – ještě do konce prosince 2011 se můžete zúčastnit konkurzu na testéra horských chat v Jižním Tyrolsku a strávit nezapomenutelný týden v srdci Dolomit

Videa z Dolomit a Jižního Tyrolska hledejte na www.youtube.com/suedtirolinfo