Letošní první dost pozdní sněhová nadílka nám konečně dala pocítit, že zima je tu. Zatím sice nic moc, ale možná tím lépe. Většina z nás už asi dlouho přemýšlí, jak to letos se sněhem bude a kam se za ním vypravit. My jsme celkem klidní - opravdu dobrá zima nebyla loni ani předloni a tím pádem to tuto zimu určitě bude jinak. Všechno na světě funguje v cyklech a ani zimy tím pádem nemohou být jen špatné.

Videopozvánka

Na našich loňských freeride campech jsme získali mnoho zkušeností a uvědomili si, že trávit čas s campery, předávat jim své zkušenosti a sdílet radost z pohybu v horách nás bavilo a naplňovalo a nejen proto v tom hodláme pokračovat.

Pro následující zimu jsme tedy připravili několik novinek. Mimo osvědčeného programu, který jsme nabízeli loni, bude několik campů specializovanějších zejména pro ty, kteří už s námi na campu byli. Kromě oblíbeného Engelbergu projezdíme i zillertalský Hochfügen a pro ty náročnější jsme připravili i heliskiing.

Poslední dobou zjišťuju, že i přes snahu propagovat freeriding v mediích, natáčet filmy a fotit fotky, které by ostatní inspirovaly, si stejně většina lyžařské veřejnosti myslí, že to pro ně není. Hlavním důvodem je pravděpodobně pocit, že to dělají jen blázni, úchyláci a sebevrazi, kteří se chtějí nějak odlišit. To v drtivé většině případů není už dávno pravda a je na čase o tom lidi přesvědčit.

Vytyčil jsem si tenhle cíl a naplánoval kroky k jeho dosažení. Campy jsou jeden způsob, ale napadlo nás, že by mělo smysl prostřednictvím testů freeride a all mountain lyží přiblížit konkrétní objektivní informace o lyžích i těm, co nemají možnost si je vyzkoušet. Na každém campu budeme mít proto k testování jednu freeridovou značku a podrobíme její modely zkoumání, s jehož výsledky vás poté seznámíme. Na letošních osmi campech budou zastoupeny značky Line, Fisher, Salomon, Atomic, Ymli, K2, Armada a Dynastar.
Více o spojení těchto značek s freeridingem na freeridecamps.cz


Je sice pravda, že většina ortodoxních freeriderů volí ty nejširší lyže, aby těch několik oblouků v prašanu bylo dokonalých. Na druhou stranu ale většinou musíme při sjezdu, pokud nejsme na heliskiingu, absolvovat i rozježděný, zmrzlý nebo jinak horší úsek a například all mountain lyže by v takovém případě možná byly vhodnější. Proto se chceme na campech pověnovat i tomuto typu lyží.

Plány jsou, jak vidíte, smělé, tak nezbývá nic jiného, než věřit, že nám to letos se sněhem vyjde.


Jednou mi někdo řekl, že negativní energie se drží v údolích a hory z ní ční jako ostrůvky. Možná na tom něco je. Rozhodně je tam dobře…


Freeridové kempy - SNOWfest - od roku 2008 pořádá také Team SNOW.