Už předvánoční týden naděloval všem evropským lyžařským střediskům ten nejhodnotnější dárek – sníh. Na největší příděl si přišli ve Francii, na severní straně švýcarských a rakouských Alp a cenné centimetry připadly i českým horám. Mráz z první poloviny týdne dovolil intenzivní zasněžování, a tak zejména převánoční dny byly z lyžařského pohledu povedenější, než se z nížin mohlo zdát – na mnoha místech dokonce téměř dokonalé.

V silvestrovském týdnu se nad střední Evropou usadí tlaková výše, která zejména horám přinese hojnost slunce, ale i nadprůměrné denní teploty. V druhé půli týdne pak přijde ochlazení a sníh opět jen na hory.

Při pochybnostech o sněhových podmínkách a aktuální návštěvnosti zkuste získat zkušenosti aktuálních návštěvníků středisek a podělit se i o své zkušenosti – nejlépe v diskuzním fóru na SNOW.CZ.

Podrobnou předpověď počasí na 9 dní ve 300 střediscích sledujte na SNOW.CZ:

http://snow.cz/…poved-pocasi


Česko: v provozu většina středisek, i když s omezeními

Harrachov

Harrachov

Podmínky na sjezdovkách vylepšil trvalý mráz zkraje přdvánočního týdne, umožňující zasněžování, i sněžení – podmínky byly přechodně v podstatě ideální. Vánoční oblevu s deštěm pak kompenzovalo ochlazení na Boží hod s pár centimetry nového sněhu, střídané další přechodnou oblevou.

Podle měření hydrometeorolo­gického ústavu leží na domácích horách stále spíše slabší vrstva přírodního sněhu – v Bedřichově 52 cm, v Peci pod Sněžkou 50 cm, v Deštném 17 cm, na Šeráku 51 cm a na Churáňově 27 cm.

Z padesáti nejvýznamnějších lyžařských center jsou v provozu všechna střediska, nicméně některé sjezdovky ještě zůstávají uzavřené. V provozu jsou i mnohá menší střediska místního významu.

Kouty nad Desnou

Kouty nad Desnou

V Jizerských horách jezdí Rejdice a přidala se i tři hlavní centra Tanvaldský Špičák, Bedřichov a Severák, a to v plném rozsahu.

V Krkonoších se lyžuje na všech sjezdovkách významnějších středisek včetně rokytnické Lysé hory. Omezenější provoz mají podhorská střediska jako Mladé Buky nebo Dolní Dvůr.

V Orlických horách fungují všechny tři tratě v Říčkách, Deštné otevřelo polovinu tratí. V plném provozu je Červená Voda a postupně otevírají i Čenkovice.

V téměř plném provozu (bez černého úseku Áčka) je také modernizovaný areál na Dolní Moravě.

V Jeseníkách jede naplno Červenohorské sedlo, Filipovice či Přemyslov, z většiny Praděd nebo Ramzová, z poloviny pak Kouty a omezeně Petříkov.

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

V Beskydech fungují hlavní tratě v Bílé a omezený provoz mají i ostatní střediska.

Na Šumavě je již v plném provozu Špičák, v částečném provozu je Zadov nebo Lipno.

Všechny tratě jsou sjízdné na Klínovci, který omladila nová čtyřsedačka, a na Božím Daru, omezeně funguje Bouřňák nebo Bublava.

Česko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…eme/13-cesko


Slovensko: omezené lyžování ve většině center

Chopok

Chopok

Horská služba udává ve Velké a Malé Fatře a v Nízkých a Vysokých Tatrách od 15 do 85 cm přírodního sněhu, ovšem velmi nerovnoměrně rozloženého v důsledku větru. Samotná lyžařská střediska hlásí nejčastěji od 0 do 50 cm sněhu.

Otevřena je většina středisek, ale často v omezeném provozu – zhruba polovina tratí funguje na Chopku, v Tatranské Lomnici, na Štrbském plese, ještě méně ve Vrátné. Naopak Donovaly mají téměř plný provoz, stejně jako menší roháčská Spálená dolina nebo nízkotatranské Šachtičky či Čertovica.

Slovensko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…42-slovensko


Rakousko: sníh zasypal kromě jihovýchodu celou zemi

Arlberg – St. Christoph

Arlberg - St. Christoph

Už v předvánočním týdnu si sněhově velmi polepšila oblast Arlbergu, kde se vysypalo přes půl metru sněhu, v severních horských skupinách Tyrolska okolo 30 cm, podobně v Salcbursku a nejméně v jihoalpských oblastech (Lungau, Východní Tyrolsko, Korutany). Necelý čtvrt metr sněhu přibyl o Vánocích zejména v severozápadní polovině země – vorarlberská střediska hlásí na vrcholech až okolo dvou metrů sněhu.

Ve všech významnějších střediscích jsou otevřeny více než tři čtvrtiny sjezdovek. Sněhově nejskromnější je zatím situace v Korutanech, kde nedostatek dohánějí zasněžováním – třeba v Nassfeldu je zatím v provozu jen polovina tratí. Méně než půl metru sněhu a zhruba poloviční provoz hlásí i střediska v Dolním Rakousku.

Rakousko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…e/1-rakousko


Itálie: vévodí technický sníh

Přírodního sněhu má v současnosti Itálie nejméně ze všech alpských zemí – výjimkou jsou oblasti při francouzských a rakouských hranicích. Jinde udávaná výška sněhu nepřesahuje půl metru.

Alta Badia

Alta Badia

V Dolomitech je otevřeno zhruba 900 z 1 200 km sjezdovek včetně Sella Rondy. Nejvíce je provoz omezen v jižních oblastech jako Civetta, kde zůstávají uzavřena spojení mezi jednotlivými lokalitami, nebo San Martino di Castrozza. Nejlépe je na tom Kronplatz, Alta Badia, Val Gardena nebo Obereggen.

Výrazně omezený provoz s méně než polovinou otevřených sjezdovek zůstává v Alta Valtellině (Livigno, San Colombano, Santa Caterina), okolo poloviny tratí funguje v oblastech Val di Sole (Folgarida Marilleva) a Val Rendena (Madonna di Campiglio, Pinzolo). Většina tratí je otevřena v Bormiu, na Tonale nebo na Paganelle.

Itálie – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…me/34-italie


Švýcarsko: větší příděl sněhu až před Vánoci

Sedrun

Sedrun

Vydatně připadlo na severozápadě švýcarských Alp, ve Wallisu, v centrálním i východním Švýcarsku – zkraje vánočního týdne nejčastěji od 30 do 50 cm a o Vánocích pak přibylo ve východní polovině země do čtvrt metru sněhu. Celkově leží ve 2 000 m n. m. v severní polovině Alp okolo metru a půl a na jihovýchodě v Engadinu okolo tři čtvrtě metru sněhu.

Ve většině středisek je v provozu větší polovina tratí.

Švýcarsko – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…28-svycarsko


Francie: do sezóny se záplavou sněhu

Po desítkách centimetrů přibýval v předvánočním týdnu sníh ve francouzských Alpách (čím výše, tím více), snad kromě nejjižnějších středisek na dohled Středomoří – většina hlásí více než metr sněhu, největší střediska v masivu Vanoise (Tři údolí, Les Arcs, La Plagne), Alpe d´Huez nebo Serre Chevalier okolo dvou metrů, téměř dva a půl metru má i Tignes a Val d´Isere. Otevřena je drtivá většina sjezdovek.

Tignes

Tignes

Francie má s tímto sněhovým základem našlápnuto ke sněhově velmi zdařilé sezóně.

Francie – informace o sněhu a otevřených sjezdovkách:

http://snow.cz/…e/23-francie